catrw catrw
612
BLOG

Dlaczego nie widać i nie słychać euforii sukcesu byłej opozycji?

catrw catrw Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 36

Dlaczego nie widać i nie słychać euforii sukcesu byłej opozycji?

Kiedy wygrywa się wybory słychać okrzyki i fanfary, a korki od szampana szybują w górę.

Niby głosy policzyli, niby mają 248 mandatów w Sejmie RP.

Niby chcą wspólnie rządzić, a wyborcą programu nie pokazali, deklaracji programowej nie podpisali.

Stanowiska niby podzielili ale o marszałka Sejmu RP się pokłócili.

Na Prezydenta RP naciskają o skrócenie kadencji Sejmu...

Ich zaplecze medialne listę proskrypcyjną ludzi do zwolnienia przygotowało.

Jak patrzę na tych czterech Panów to twierdzę, że ekspertyza polityczna ogranicza zdolność polityków koalicji (KO-PO+ Lewica+ Trzecia Droga) do działania zgodnie z preferencjami wyborców.

Jaka będzie władza finansowa tego rządu?

Władza finansowa najlepiej służy dążeniu do dobra, jeśli skupia się na trzech kluczowych kryteriach: 

- wydajności (która jest rozwijana, gdy podmioty są zachęcane do maksymalizacji wartości), 

- odpowiedzialności (która jest wspomagana przez wyposażenie każdego z nich w mierzalne cele, które można wykorzystać do oceny ich wyników),

 - integracji (która wiąże się z równym dostępem do systemu finansowego).

 Te trzy cele są ze sobą komplementarne. Jeśli ktoś zbuduje społeczeństwo (lub system finansowy) z większą odpowiedzialnością za podmioty i większą integracją, będzie to również miało tendencję do promowania wydajności.

Czy ten rząd rozwali dobrze funkcjonujący system bankowy?

Systemy bankowe, które działają z większą głębią finansową (które są bardziej wydajne pod różnymi względami), są również tymi, które najbardziej promują integrację finansową.

Zastosowane przełomowe technologie finansowe w Polsce rządzonej przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego stworzyły ogromną wydajność, jak i korzyści płynące z integracji, ale mogą być obecnie ograniczane przez siły polityczne przejmujące władzę.

Władza finansowa, jak każda władza, jest wynikiem politycznym, a zatem zależy od koalicji interesów, która jest w stanie dyktować te wyniki.

Czy koalicja rządowa składająca się z 9 podmiotów politycznych i 300 grup lobbingu gospodarczego będzie miała  dobry wpływ na system finansowo-bankowy. Przy braku celów programowych, braku deklaracji programowej?

Czy koalicjanci w działaniach zbiorowych będą mieli pozytywny wpływ na skuteczność polityczną?

Zapewne politycy koalicji z większą wiedzą i doświadczeniem w danej dziedzinie mają większe zaufanie do swoich stanowisk związanych z konkretnymi zagadnieniami.

Być może dla tego nie ma osoby chętnej do objęcia resortu zdrowia? Z kolei zwiększone zaufanie może prowadzić polityków do lekceważenia opinii, z którymi się nie zgadzają, co prowadzi do zniekształconego obrazu ich mozaikowego elektoratu.

Moim skromnym zdaniem takiego Asa jak Morawiecki nie mieli i nie mają, a ich wcześniejsze rządzenie sprowadzało się do podziału stołków i podziału budżetu.

Czy tym razem zrobią coś więcej?


image




....................................


Na marginesie...

Maciej Stuhr odcina się od polityki. Wróci do tego, czym zajmował się 10 lat temu "... aktorzy już nie będą musieli komentować wydarzeń politycznych, tylko zostawią to komentatorom, a sami wrócą do teatrów i do kin, bo za tym tęsknią..."


Z TV Polsat usunięto „Kabaret na żywo”, krytykowaliśmy wcześniej władzę należy jej dać teraz jej spokój.


TVN poinformował widzów: "..Jesteśmy telewizją pluralistyczna, wcześniej krytykowaliśmy władzę, teraz dla równowagi będziemy krytykować opozycję"...


...


catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Polityka