catrw catrw
202
BLOG

Meksyk nową bazą produkcyjną USA

catrw catrw Gospodarka Obserwuj notkę 8

Meksyk nową bazą produkcyjną USA

Ze względu na rosnące koszty Meksyk wyprzedził Chiny, stając się czołowym producentem dla amerykańskich firm.

Na początku 2023 roku Meksyk stał się głównym partnerem handlowym USA, a dwustronna wymiana handlowa między dwoma krajami wyniosła łącznie 263 miliardy USD w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku, wynika z raportu Banku Rezerwy Federalnej w Dallas.

Pojawienie się Meksyku nastąpiło po napiętych stosunkach USA z Chinami, dynamika zmieniła się w 2018 r., kiedy Stany Zjednoczone nałożyły cła na chińskie towary, a następnie zakłócenia łańcucha dostaw w erze pandemii, które zmieniły międzynarodowy handel i przepływy inwestycyjne na całym świecie.

Zyski Meksyku odzwierciedlają wzrost produkcji, kluczowego składnika towarów przemieszczających się między nim a USA. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2023 r. całkowity handel między Meksykiem a USA osiągnął 234,2 mld USD.

Raport Banku Rezerwy Federalnej w Dallas stwierdza, że import z Meksyku do Stanów Zjednoczonych wyniósł 157 miliardów dolarów; eksport USA do Meksyku osiągnął 107 miliardów dolarów. Handel między Meksykiem a USA w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2023 r. stanowił 15,4 proc. wszystkich towarów eksportowanych i importowanych przez Stany Zjednoczone; udział Kanady i USA wyniósł 15,2 procent, a następnie udział Chin i USA 12,0 procent.

W 2022 r. rząd meksykański odważnie ogłosił, że kilkaset firm wykazało zainteresowanie przeniesieniem się do Meksyku po tym, jak pandemia ujawniła słabości obecnego globalnego łańcucha dostaw, który był zdominowany przez Chiny.

Obecnie ponad 400 firm z Ameryki Północnej zamierza przeprowadzić proces relokacji z Azji do Meksyku.

 Zjawisko przenoszenia przez firmy swoich baz produkcyjnych do Meksyku i bliżej rynku amerykańskiego jest częścią trendu znanego jako "nearshoring".

Gdzie firma obniża koszty wysyłki, prowadząc działalność w pobliskim kraju.

Według ekspertów jest to transformacja dla Meksyku, która może ostatecznie doprowadzić do zastąpienia Chin jako światowej fabryki.

Ponadto USMCA (umowa USA-Meksyk-Kanada) stworzyła silną, przewidywalną platformę, z której można produkować na rynek amerykański. Meksyk odnotował znaczny napływ inwestycji, w tym z Chin, do operacji magazynowania i montażu, szczególnie w północnym Meksyku.

W tym czasie pojawiają się również inwestycje w nowe fabryki, z Azji, Europy i Stanów Zjednoczonych.

Meksyk chce nawet wykorzystać wyścig do opracowania półprzewodników, które zasilają telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, mikrofony i inny sprzęt elektroniczny, przyciągając więcej firm technologicznych do kraju.

Według Semiconductor Industry Association 80 procent półprzewodników na świecie  jest produkowanych w Azji.

Jednak ze względu na wzrost napięć geopolitycznych i zakłóceń w łańcuchu dostaw, poleganie na Azji w produkcji setek części potrzebnych do stworzenia urządzenia mobilnego pozostawiło Stany Zjednoczone w trudnej sytuacji.

Próbując osiągnąć suwerenność chipową, Stany Zjednoczone uwolniły 52 miliardy dolarów, aby stworzyć krajowy łańcuch dostaw inteligentnych produktów poprzez ustawę o chipach i nauce.

"Ustawa CHIPS and Science Act zapewnia 52,7 miliarda dolarów na amerykańskie badania, rozwój, produkcję i rozwój siły roboczej półprzewodników" - poinformował Biały Dom w komunikacie prasowym.

"Obejmuje to 39 miliardów dolarów na zachęty produkcyjne, w tym 2 miliardy dolarów na starsze chipy stosowane w samochodach i systemach obronnych, 13,2 miliarda dolarów na badania i rozwój oraz rozwój siły roboczej oraz 500 milionów dolarów na zapewnienie międzynarodowego bezpieczeństwa technologii informacyjnych i technologii półprzewodników".

Chociaż produkcja wszystkich tych części na amerykańskiej ziemi byłaby trudnym zadaniem, dlatego strategiczne partnerstwo z Meksykiem w zakresie produkcji chipów może przynieść korzyści obu krajom.

Meksyk buduje nową "dolinę krzemową", skąd ma nadzieję zbudować chipy w korytarzu z Mexico City do miast wzdłuż granicy z USA.

W tej dolinie jest w budowie Tesla w Monterrey, wraz z Sony i Samsungiem…

W Meksyku jest dużo dobrej pracy dla wykwalifikowanej siły roboczej…


catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Gospodarka