Brzydka gra Niemiec i Hiszpanii
Hiszpańska minister obrony powiedziała, że decyzja o wysłaniu amunicji kasetowej na Ukrainę była decyzją rządu USA, a nie NATO, którego Hiszpania jest członkiem. W piątek przeciwko dostarczeniu amunicji kasetowej Ukrainie opowiedziały się Niemcy, o czym poinformowała minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.
Dlaczego Rosjanie zdaniem Niemiec i Hiszpanii mogą, a Ukraina nie może?
Rosjanie wystrzelili przeciwko Ukrainie 1100000 tego typu pocisków...
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ogłosił w piątek, że kolejny pakiet pomocy USA dla Ukrainy będzie obejmował amunicję DPICM (Dual Purpose Improved Conventional Munitions), powszechnie nazywaną amunicją kasetową dla artylerii 155 mm i 105 mm.
Ulepszona amunicja konwencjonalna została opracowana pod koniec 1950 roku w celu zwiększenia skuteczności konwencjonalnej amunicji artyleryjskiej. Są one częścią klasy broni dla artylerii, pocisków i bomb lotniczych zwanych "amunicją kasetową”. Chodzi o to, że pocisk artyleryjski, który nasyci duży obszar bombami, prawdopodobnie zabije więcej ludzi i złamie więcej rzeczy niż tak zwany pocisk unitarny.
Ponieważ szukano sposobów przeciwdziałania sowieckim siłom pancernym Układu Warszawskiego wylewającym się na Nizinę Północnoniemiecką oraz przez luki Fulda i Hof, uzbrojenie ICM do ataku na formacje pancerne było logiczną decyzją. Do 1975 roku armia używała bomb, które były skuteczne przeciwko pancerzowi lub żołnierzom, stąd "podwójna część" tytułu. Dzięki DPICM pojedyncza DPICM 155 mm może rozrzucić aż 88 bomb.
W 2008 roku, administracja George'a Busha zadecydowała o usunięciu DPICM z amerykańskiego inwentarza bojowego.
Przez prawie dekadę armia amerykańska stopniowo odchodziła od amunicji kasetowej na rzecz alternatywnych opcji. Polityka została zawieszona w 2017 roku za prezydentury Donalda Trumpa. Od tego czasu Kongres zablokował produkcję, użycie lub transfer amunicji kasetowej, która nie spełnia normy jednego procenta, ale urzędnicy administracji Bidena są zdania, że można z tego zrezygnować, powołując się na żywotne interesy bezpieczeństwa narodowego.
Pociski, które mają trafić na Ukrainę, mają niewypał poniżej 2,5%.
Amunicja kasetowa jest zakazana tylko przez te kraje, które zgodziły się przystąpić do Konwencji o broni kasetowej. Ani Stany Zjednoczone, ani Rosja, ani Ukraina nie są członkami porozumienia, a amunicja kasetowa jest używana przez Rosjan na co dzień. Wiele zastrzeżeń do przekazania DPICM jest tak samo nieuczciwych, jak organizacje międzynarodowe potępiające użycie przez Ukrainę min przeciwpiechotnych na jej własnym terytorium, całkowicie ignorując użycie przez Rosję min przeciwpiechotnych na Ukrainie.
Te podwójne standardy są oburzające…..
Dlaczego Annalena Baerbock et consortes nigdy nie wyrazili zaniepokojenia używaniem przez Rosję amunicji kasetowej, a teraz krzyczą?
Może nie krzyczą dlatego, że broń jest tania i skuteczna….
Ukraina od miesięcy prosiła o DPICM.
Artylerzyści na Ukrainie palą setki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej. Kilka krajów zachodnich ma nowe linie produkcyjne amunicji artyleryjskiej, ale obecne tempo produkcji nie nadąża za tempem spalania.
Z drugiej strony mamy miliony pocisków DPICM oczekujących na „demilitaryzację”, logika pokazuje, że taniej można je zutylizować na polu walki.
Amunicja DPICM zapewni krytyczne dostawy wahadłowe (prowizoryczne), w kluczowym punkcie wojny. Zaoszczędzi również dolary przeznaczone na utylizację…
DPICM pozwala artylerii zniszczyć wiele pojazdów i wielu żołnierzy. Obie strony już używają rozproszonych min do odpierania ataków.
O co chodzi?
...
Inne tematy w dziale Polityka