catrw catrw
1139
BLOG

Francja i Polska na czele koalicji jądrowej UE….

catrw catrw Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 52

Francja i Polska na czele koalicji jądrowej UE….

Jedenaście państw członkowskich UE zobowiązało się we wtorek do "wzmocnienia współpracy" w zakresie energii jądrowej, która, jak powiedzieli, pomoże Europie odejść od emitujących węgiel paliw kopalnych.


Przed spotkaniem ministrów biuro minister transformacji ekologicznej Agnes Pannier-Runacher powiedziało, że celem Francji jest "stworzenie sojuszu nuklearnego". Rozmawiamy z Polską i innymi partnerami....

Ale kwestia ta podzieliła Europę, a kilka państw UE jest ostro przeciwnych, a Niemcy i Hiszpania przewodzą krytyce.


Paryż wierzy, że energia jądrowa może pomóc krajowi i Europie osiągnąć cele klimatyczne, zwłaszcza w zakresie produkcji "zielonego" wodoru dla transportu i przemysłu.

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zgodziły się "wspierać nowe projekty" obok istniejących elektrowni jądrowych, zgodnie z oświadczeniem wydanym podczas spotkania ministrów energii UE w Sztokholmie.

"Energia jądrowa jest jednym z wielu narzędzi do osiągnięcia naszych celów klimatycznych", do produkcji energii elektrycznej w celu zaspokojenia popytu konsumentów i "dla bezpieczeństwa dostaw", powiedzieli.

Ministrowie z 11 krajów rozważyli również możliwości dalszej współpracy naukowej w dziedzinie energii jądrowej i wymiany najlepszych praktyk w celu rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem.

Austria, Niemcy i Luksemburg potwierdziły w Sztokholmie swój sprzeciw wobec rozwoju energetyki jądrowej w Europie.

"Jeśli chcemy wygrać wyścig ze zmianami klimatu, musimy być szybcy", powiedział w poniedziałek luksemburski minister energetyki Claude Turmes, dodając, że budowa nowych elektrowni jądrowych zajmie 15 lat.

Dzisiaj Włochy przystąpiły do paktu jądrowego. To świetny ruch rządu Meloni.


UE dyskutuje obecnie nad reformą rynku energii elektrycznej, która również podzieliła blok.

Francja zaleca długoterminowe kontrakty energetyczne po cenach gwarantowanych, które przyniosłyby korzyści produkcji jądrowej, ale Niemcy zdecydowanie sprzeciwiają się takiemu posunięciu.


Polska popiera Francję.


...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (52)

Inne tematy w dziale Gospodarka