catrw catrw
145
BLOG

Skuteczność sankcji USA

catrw catrw USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Skuteczność sankcji USA

Wiele na ten temat napisano.

 Podstawowe pytanie to:- czy sankcje są skuteczne?

- I tak, i nie…

Sankcje to broń obusieczna, bywa tak jak na wojnie. Gdzie zwycięzca i przegrany ponoszą straty.

Subsydia, cła, sankcje i wojny handlowe mają swoją cenę. Rezultatem będzie większa inflacja, większy nacjonalizm i wyższe koszty dla konsumentów. Ale bywają jak wojna o niepodległość nieuniknione.

W USA toczy się debata na temat sankcji wobec Rosji.

Często mówi się, że w ciągu ery amerykańskiej dominacji Waszyngton zbudował bezprecedensową zdolność do zadawania bólu tym, których uważa za nieuczciwych aktorów w systemie międzynarodowym.

Amerykański zestaw narzędzi sankcji oraz środków drugiego i trzeciego rzędu może odciąć większość krajów lub firm od globalnego handlu i finansów. Ta niezrównana siła, w połączeniu z wysiłkami sieci sojuszników, może mieć głęboki wpływ na geopolitykę i zachowanie państw. Ale odwrotnie, jeśli Stany Zjednoczone nadużywają swojej zdolności do nakładania sankcji na inne kraje, skuteczność tych środków może ulec erozji; niektóre duże gospodarki mogą starać się stworzyć alternatywę dla zachodnich systemów finansowych i samego dolara amerykańskiego.

W ciągu ostatniego roku Stany Zjednoczone wprowadziły dynamiczne i eskalujące sankcje, aby zaszkodzić prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i jego sojusznikom. Posunięcia te nie powstrzymały Putina przed prowadzeniem wojny na Ukrainie, ale poważnie zaszkodziły rosyjskiej gospodarce. Mimo to, według prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), gospodarka Rosji ma wzrosnąć o 0,3 procent w 2023 roku, nawet jeśli kraj taki jak Wielka Brytania widzi spadek PKB. Czy to oznacza, że sankcje nie zadziałały?

W roku ogólnych zawirowań gospodarczych wyrastających z pandemii, pozycja Rosji jako dużego eksportera surowców dała jej pewien wpływ na inne kraje. Była w stanie się dostosować. Miała więcej handlu, niż wynikało z analiz i znalazła kanały zwrotne dla transakcji. Te rzeczy razem wzięte wyjaśniają, dlaczego sankcje wobec Rosji działały mniej efektywnie niż oczekiwano.

Sankcje wobec Rosji działają, ale pojawiło się wiele nieporozumień co do skuteczności sankcji wobec Rosji, ponieważ cele Zachodu nie zostały jasno określone.

Sankcje nigdy nie dotyczyły załamania gospodarczego Rosji. Rosja jest dziewiątą co do wielkości gospodarką na świecie. I nie chodziło o zmianę reżimu.

Kraje zachodnie nie myślały, że sankcje będą magicznym narzędziem, które z dnia na dzień zmieni sposób myślenia Putina.

Plan dotyczący sankcji był dwupunktowy:

- pierwszym z nich było wysłanie dyplomatycznego sygnału solidarności i jedności z Ukrainą, a także sygnału współpracy transatlantyckiej na Kreml. I z tej perspektywy misja została wykonana.

- drugim celem jest powolne, stopniowe, utrudnienie Rosji prowadzenia wojny na Ukrainie.

Wielu spodziewało się szybkiego upadku Rosji, w tym jej waluty. Zamiast tego rubel umocnił się. A rosyjska ropa wciąż płynie przez tankowce unikające sankcje. To, kosztuje Rosję, ale także Zachód. Ceny ropy jednak załamała się, ale to dlatego, że globalna gospodarka przeżywa kryzys. Ale ceny są teraz wyższe, niż były.

Sankcje nie powstrzymują Putina przed prowadzeniem wojny na Ukrainie. Jest prowadzona wojna na wyczerpanie, która wchodzi w drugi rok, a wysiłki sankcyjne będą długoterminową kampanią degradacji Rosji. Jeśli celem jest utrudnienie życia Rosji, to oczywiście sankcje zadziałały. Choć mogło być lepiej…Waszyngton swobodnie stosuje sankcje, a Europa często niechętnie przyłącza się do amerykańskiego embarga. Działania Unii Europejskiej mające na celu ochronę handlu z Iranem i utrzymujący się brak zdecydowania Niemiec w sprawie przyszłości gazociągu Nord Stream 2 pokazują, że za sojuszem atlantyckim kryje się europejsko-amerykański rozdźwięk w sprawie sankcji.

W UE trwają nieustanne debaty na temat skuteczności sankcji wobec Rosji. Skrajnie prawicowi i skrajnie lewicowi politycy, którzy tradycyjnie są prorosyjscy, twierdzą, że są one nieskuteczne i szkodzą tylko Europejczykom. Przywódczyni francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen nazwała sankcje "całkowicie bezużytecznymi, z wyjątkiem cierpienia Europejczyków". W Niemczech jej poglądy są powtarzane nie tylko przez prawicową Alternatywę dla Niemiec, ale także przez prominentnych polityków Partii Lewicy, takich jak Sahra Wagenknecht. "Sankcje nie szkodzą Rosji – tylko nam" - Wagenknecht. Dla tych przyjaznych Kremlowi głosów sankcje nie wyrządziły praktycznie żadnej szkody rosyjskiej gospodarce, która ich zdaniem kwitnie w warunkach niebotycznych cen energii. Inni, którzy niekoniecznie podzielają poglądy Moskwy, twierdzą jednak, że sankcje były porażką, ponieważ nie powstrzymały prezydenta Rosji Władimira Putina przed eskalacją ataków na Ukrainę. Narracja ta służy interesom Kremla. Wraz ze zbliżającą się zimą Putin obstawiał, że wkrótce pojawi się zmęczenie sankcjami. Ale spojrzenie na dane pokazuje, że ludzie, którzy twierdzą, że sankcje są nieskuteczne, są w błędzie: zaledwie dziewięć miesięcy po nałożeniu pierwszego zestawu sankcji po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, już ważą na zdolności Moskwy do prowadzenia wojny. A to dopiero początek. Sankcje wobec Rosji są bardziej maratonem niż sprintem, a skuteczność sankcji będzie z czasem rosła.

Zamieszanie wokół skuteczności sankcji wynika z braku jasności co do ich celów. Kraje zachodnie nigdy nie zamierzały użyć sankcji, aby zmusić Putina do wycofania się z Ukrainy; wiedzą, że Putin wierzy, że prowadzi wojnę o przetrwanie Rosji przeciwko dekadenckiemu Zachodowi. Prowokowanie zmiany reżimu w Moskwie również nie jest celem: sankcje wobec Kuby, Korei Północnej i Syrii pokazują, że to nigdy nie działa i nie ma powodu, by sądzić, że hipotetyczny następca Putina zmieni kurs na Ukrainie. Wywołanie załamania rosyjskiej gospodarki w stylu wenezuelskim również nie jest celem: jest to niemożliwe.

Sankcje niezmiennie opóźniają postępy Rosji. Rosja jest wypierana z Zachodu i cofa się cywilizacyjnie jest to powrót Rosji do Euroazjatyckich korzeni.

To buduje nowe postrzeganie Rosji i przebudowę historii Rosji w świadomości społeczeństwa Zachodu.

Na nowo jest oceniana rola Rosji w świecie.



...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka