Ameryka zatwierdziła projekt małego modułowego reaktora
https://www.federalregister.gov/documents/2023/01/19/2023-00729/nuscale-small-modular-reactor-design-certification
Amerykańska Komisja Regulacji Jądrowych formalnie zatwierdziła projekt małego modułowego reaktora firmy NuScale.
Komisja Regulacji Jądrowych zatwierdziła projekt, który został opublikowany w czwartek w Rejestrze Federalnym, od NuScale, firmy zajmującej się reaktorami z siedzibą w Oregonie.
Publikacja projektu w Rejestrze umożliwia przedsiębiorstwom użyteczności publicznej wybór tego typu reaktora przy ubieganiu się o licencję na budowę nowego obiektu jądrowego. Projekt jest wielkości około jednej trzeciej zwykłego reaktora, a każdy moduł byłby w stanie wyprodukować około 50 megawatów mocy.
To innowacja w najlepszym wydaniu, podobne ma Korea Południowa.
Ideą tych reaktorów jest to, że zamiast budować duży, niestandardowy projekt w określonym miejscu, moduły reaktorów NuScale są wystarczająco małe, aby można je było zbudować w dużej fabryce, a następnie przetransportować i zmontować na miejscu.
Ma to na celu obniżenie kosztów produkcji, a także uczynienie procesu budowy dodatkowych reaktorów bardziej przypominającą linię montażową o tej samej podstawowej konstrukcji powtarzanej seryjnie.
To dla świata wielka szansa, Polsk jest jednym z pierwszych państw w świecie, które są zainteresowane modułowymi reaktorami.
Carbon Free Power Project (CFPP) będzie pierwszą małą elektrownią modułową NuScale Power (SMR), która rozpocznie pracę w Stanach Zjednoczonych w pobliżu Idaho Falls w Idaho, w Idaho National Laboratory DOE. Elektrownia SMR wdroży sześć 77-megawatowych modułów, aby wygenerować 462 megawaty bezemisyjnej energii elektrycznej...
Pierwszy moduł NuScale Power Module™ zacznie wytwarzać energię w 2029 r., a pozostałe moduły zostaną uruchomione w celu pełnego uruchomienia zakładu do 2030 r.
NuScale obiecuje, że jego reaktor CFPP zapewni moc po 80-90 USD za megawat.
...
Inne tematy w dziale Gospodarka