Szwecja i Finlandia stawiają na energię atomową
Centroprawicowy rząd koalicyjny w Szwecji poinformował w środę, że przedstawi przepisy, które umożliwią budowę nowych elektrowni jądrowych.
"Teraz zmieniamy ustawodawstwo, umożliwiając budowę większej liczby reaktorów w większej liczbie miejsc niż jest to możliwe dzisiaj" - powiedział na konferencji prasowej premier Szwecji Ulf Kristersson.
Szwedzkie prawo ochrony środowiska określa limit 10 reaktorów, a nowe elektrownie jądrowe mogą być budowane tylko w miejscach, w których już istnieją reaktory. Rząd chce usunięcia tych przepisów. Obecnie istnieje sześć reaktorów jądrowych w trzech lokalizacjach: Forsmark, Oskarshamn i Ringhals.
Nowelizacja ma wejść w życie w marcu 2024 r.
Szwecja stawia na małe reaktory które będą budowane tam, gdzie przynoszą najwięcej pożytku.
Finlandia wybudowała pierwszą nową elektrownię w Europie od piętnastu lat...
Znacznie opóźniony reaktor jądrowy Olkiluoto 3 w Finlandii rozpoczął produkcję testową, poinformował operator TVO, dostarczając energię do krajowej sieci, co z czasem ma zmniejszyć zapotrzebowanie na import energii elektrycznej i doprowadzić do niższych cen. Wydajności nowej elektrowni wynosi około 14% fińskiego zużycia energii elektrycznej. Pełna produkcja rozpocznie się najwcześniej 6 lutego 2023 roku.
Podatek od CO2, wojna na Ukrainie, niepewność energii z OZE powoduje, że rynek wymusza powrót do energii atomowej.
Jestem ciekaw ile małych wolnych (7-9 tyle było dostępnych) reaktorów z Korei Południowej zaklepała Polska?
...
Inne tematy w dziale Gospodarka