Historia czystek Xi…
Jego silna pozycja wynika z podporządkowania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W) Komunistycznej Partii Chin.
Xi wie, że rozejście towarzyszy radzieckich z armią doprowadziło do upadku systemu.
Xi Jinping od przejęcia władzy w 2012 roku obawiał się, że podobnie jak wcześniej Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego, rządy KPCh mogą zostać zniweczone przez luźną dyscyplinę partyjną, rozpadający się zapał ideologiczny i zbyt dużą otwartość na resztę świata.
Na inauguracji wygłosił przemówienie potępiające "odrzucenie" leninowskiej i stalinowskiej ideologii przez sowieckich przywódców.
Niedługo potem Xi utworzył Centralną Komisję Bezpieczeństwa Narodowego, aby zająć się szerokim i nowo zdefiniowanym zestawem zagrożeń – politycznych, kulturowych i ideologicznych.
Politolodzy chińscy nazwali to podejście "holistycznym bezpieczeństwem".
Wpracowano doktrynę sprawowania władzy w której Xi musi być w centrum wszystkich decyzji politycznych, a tylko ciągłe czystki polityczne mogą utrzymać czystość i bezpieczeństwo partii.
Tutaj wzorowano się na stalinowskim systemie sprawowania władzy tylko, że w „białych rękawiczkach”…
Szereg wyższych urzędników zostało zmuszonych do odejścia (lub doprowadzonych do samobójstwa, jak w przypadkach takich jak gen. Zhang Yang, były szef Departamentu Pracy Politycznej Centralnej Komisji Wojskowej).
Czystki objęły zasłużonych towarzyszy takich jak: Fu Zhenghua, były wiceminister bezpieczeństwa publicznego i Sun Lijun, były wiceminister bezpieczeństwa publicznego.
W tych czystkach widać stalinowską doktrynę wypalania się, jest w nich ponura, nieubłagana logika. W pewnym momencie każdy urzędnik odpowiedzialny za ochronę partii przed zagrożeniami ideologicznymi i politycznymi będzie wiedział zbyt dużo i stanie się zagrożeniem dla Xi, co będzie wymagało ich usunięcia. „Towarzysz się wypalił”…Dochodzi do tego oskarżenie o korupcję i zdradę ideałów rewolucji.
"Ile ze wszystkich partii rządzących na świecie odważyło się walczyć z korupcją na tak wielką skalę, z tak wielką intensywnością i niestrudzonym uporem, jak nasza Partia? Niektórzy ludzie zachwalają wielopartyjne rotacyjne rządy Zachodu, trójstronny "podział władzy i tym podobne, i nie wierzą, że nasza Partia może obrócić ostrze do wewnątrz i wyciąć własne rozkładające się ciało. Odwaga Komunistycznej Partii Chin w praktykowaniu autorewolucji dała im głośną i potężną odpowiedź…” – Xi Jinping
Czystki cykliczne objęły także Armię Ludowo-Wyzwoleńczą.
W 2016 roku dwóch wiceprzewodniczących Centralnej Komisji Wojskowej, Xu Caihou i Guo Boxiong, zostało aresztowanych i usuniętych z urzędu.
"Dlaczego musimy twardo stać na przywództwie partii nad wojskiem? ... Bo taka jest lekcja z upadku Związku Radzieckiego. W Związku Radzieckim, gdzie wojsko zostało odpolitycznione, oddzielone od partii i znacjonalizowane, partia została rozbrojona. Kilka osób próbowało uratować Związek Radziecki. Pojmali Gorbaczowa, ale w ciągu kilku dni zostało to ponownie odwrócone, ponieważ nie mieli narzędzi dyktatury…” – Xi Jinping.
Aby uniknąć tego losu, Xi podjął konkretne kroki w celu zapewnienia, że partia dowodzi armią poprzez bezprecedensowe reformy wojskowe.
Wprowadził nowe organy, aby wymusić lojalność polityczną i wzmocnić swoją osobistą kontrolę nad wojskiem. Zbudował sieć zaufanych sojuszników, którzy działali jako jego oczy i uszy wewnątrz armii i partii.
Zapewnił również, że rozwój kariery będzie zależał bardziej od czystości ideologicznej i podporządkowania się przywództwu politycznemu, co doprowadzi urzędników wojskowych do spędzania cennych godzin na studiowaniu "myśli Xi Jinpinga", a nie na szkoleniu.
Dla Xi „wierny, ale mierny” ma większe znaczenie niż wykształcony…
Działania Xi stworzyły harmonię pomiędzy aparatem cywilnym i wojskowym.
Działanie dotyczące zmodernizowania ChAL-W pozwolił Xi przejąć całkowitą władzę. Wojsko podporządkowano partii (Xi), nie posiada żadnej wysokiej rangą reprezentacji w Komitecie Stałym bezpośrednio pod nadzorem Xi i ma tylko dwóch członków w dwudziestopięcioosobowym Biurze Politycznym.
Armia ma niewielki wpływ na podejmowanie decyzji dotyczących chińskiej dyplomacji i polityki obronnej.
Poza tym na czele Centralnej Komisji Wojskowej, najwyższego wojskowego organu decyzyjnego nadzorującego ChAL-W, zredukowanej podczas XIX Zjazdu Narodowego KPCh, stoi Xi (który sprawuje kontrolę operacyjną jako głównodowodzący).
Decyzja Xi o zmniejszeniu Centralnej Komisji Wojskowej i oczyszczeniu wojska miała na celu zapewnienie całkowitej lojalności wojska wobec partii (wobec Xi).
Czterech z sześciu członków Centralnej Komisji Wojskowej ma odejść teraz na emeryturę, nowa grupa liderów jeszcze bardziej jest związana z Xi.
XX Kongres KPCH usunął czterech z siedmiu członków kierownictwa wyższego szczebla – w tym premiera Li, drugiego najwyższego urzędnika w kraju. Wpisał również główne inicjatywy polityczne Xi dotyczące gospodarki i wojska do konstytucji partii.
Tworzy to odejście od kolegialnego działania na rzecz jednoosobowej, scentralizowanej kontroli Xi.
...
Inne tematy w dziale Polityka