Nowe kłopoty Rosji?
https://www.salon24.pl/newsroom/1219076,rosja-zbankrutuje-techniczna-niewyplacalnosc-tego-kraju-coraz-blizej
https://www.independent.co.uk/news/world/americas/russia-financial-collapse-sanctions-psaki-b2051688.html
https://edition.cnn.com/2022/04/06/investing/russia-default-sanctions/index.html
https://www.nytimes.com/2022/04/06/business/russia-eurobonds-rubles.html
Rosja nadal mogła wykorzystać rezerwy do spłaty niektórych długów. Ale zmieniło się to w poniedziałek 4 kwietnia 2020 roku, kiedy Stany Zjednoczone zdecydowały, że nie będzie to już dozwolone.
A to dało Rosji wybór. Może nadal spłacać swoje zaległe zobowiązania z rezerw dolarów, które były utrzymywane w Rosji (gdzie bank centralny ma do nich jeszcze dostęp i jest zasilany przez Bankgazpromu) lub może próbować spłacać dług w rublach.
Rosja ogłosiła, że będzie spłacać dług w rublach.
Ministerstwo Finansów poinformowało w oświadczeniu, że próbowało dokonać płatności w wysokości 649 milionów dolarów na dwie obligacje na rzecz nienazwanego banku amerykańskiego (wcześniej zgłaszanego jako JPMorgan Chase) ale płatność ta nie została zaakceptowana, ponieważ nowe sankcje amerykańskie zabraniają Rosji korzystania z amerykańskich banków do płacenia swoje długi.
Rosja poinformowała, że zamiast tego przekazała środki w rublach na specjalne konto bankowe w rosyjskim Krajowym Depozycie Rozliczeniowym, krajowym regulatorze papierów wartościowych. Ministerstwo dodało, że gdy kraj uzyska dostęp do rynków walutowych (co nie stanie się w najbliższej przyszłości z powodu sankcji) zdecyduje, czy zezwolić posiadaczom obligacji na zamianę płatności rubla z powrotem na dolary lub euro. Przedmiotowe długi były denominowane w dolarach, ale długi te mają również 30-dniowy okres karencji.
Tak więc teoretycznie Rosja ma 30 dni od poniedziałku, czyli 4 maja, na wyrażenie zgody na dokonanie płatności w dolarach. Jeśli tego nie zrobi do tego czasu, będzie to zaleganie.
Agencje ratingowe wskazały, że płatności w walucie innej niż ta, w której dług został sprzedany, będą liczone jako niewykonanie zobowiązania po wygaśnięciu okresu karencji.
Byłaby to pierwsza od ponad stu lat niewypłacalność Rosji w zakresie zadłużenia walutowego…
CNN zwraca uwagę, że nie ma potrzeby trzymania się karencji, jeśli Rosja jasno określi, że nie ma zamiaru płacić. Płatne w środę odsetki są objęte 30-dniowym okresem karencji. Ale agencje ratingowe mogą ogłosić niewypłacalność Rosji przed końcem tego okresu, jeśli Moskwa da jasno do zrozumienia, że nie zamierza płacić.
Rosja powiedziała, że uważa, że jej zobowiązania „zostały w pełni wypełnione”.
Z tej wypowiedzi wynika wniosek, że nie ma zamiaru płacić w dolarach.
Co zrobią z tego powodu agencje ratingowe?
Jeśli zadziałają zgodnie z procedurą to Rosję czeka poważny kryzys….
Inne tematy w dziale Polityka