Czy Rosja poradzi sobie z sankcjami?
Rosja to 2% światowego PKB.
Prawdopodobieństwo nagłego całkowitego zatrzymania absolutnie wszelkiej działalności gospodarczej w całej Rosji jest raczej niewielkie.....
Jeśli zwiększone ryzyko dostaw energii doprowadzi do wzrostu cen, podczas gdy Rosja nadal będzie produkować w niezbyt obciążonym tempie, „PKB” Rosji teoretycznie może nawet wzrosnąć, przy stałych zakupach Niemiec et consortes: - broken window style?
Otoczenie Putina żyje z gazu, a zyski Gazpromu to budżet państwa.
Rosja straci ale nie Oni.
Handel z krajami takimi jak Chiny czy Indie nie powinien stanowić dla Rosji problemu, o ile to, co jest sprzedawane danemu krajowi, dokładnie odpowiada temu, co jest kupowane (mogliby oszacować wartość tego, co jest kupowane i sprzedawane według rynku zewnętrznego).
Ale tu Chiny odetną kupon.
https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1203810,dobry-uklad-handlowy-putina-z-chinami
W handlu z Europą wydaje się, że to, co zapłaci się za gaz i ropę (w euro), nie ma absolutnie żadnej wartości, jeśli nie można za to czegoś kupić. Stąd tylko jedno rozwiązanie: zaprzestanie eksportu gazu i ropy. Ale to można obejść przez azjatyckich pośredników.
Chin cały czas podkreślają, że Rosja jest partnerem, a nie sojusznikiem.
W świecie interesów sentymentów nie ma...
Moim skromnym zdaniem miażdżące sankcje dla Rosji to: awaryjny program dywersyfikacji źródeł energii i zwiększenie wydatków na obronę.
Rosja miałaby mniej pieniędzy, a zmuszona byłaby do uczestnictwa w wyścigu zbrojeń. Byłaby to klasyczna powtórka z Reagana.
Rosja jest odcięta od handlu z większością świata, a także prowadzi kosztowną wojnę, której końca nie widać.
Za niewykonane zobowiązania Chiny, USA i inne państwa zajęłyby rosyjskie aktywa na swoim terenie (głównie majątki osobiste oligarchów, Putina i innych urzędników)...
.............................................................................................................
Dodane 3 marca 2022 roku
Polityka administracji Bidena i Komisji Europejskiej (czytaj Niemiec) uchwalona podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę to „półśrodki”.
Dlaczego tak jest?
„Zamiast wyrzucać wszystkie banki z SWIFT, wybrali banki w Federacji Rosyjskiej, które zostały wyrzucone ze SWIFT”.
Kiedy wybierasz banki, oznacza to po prostu, że mądrzy ludzie znajdą sposoby na obejście tych sankcji.
A tak przy okazji, wszyscy wiemy, że sankcje nie dotknęły jeszcze sektora energetycznego Rosji...
Około 30% rosyjskiej gospodarki opiera się na metalach, minerałach, drewnie, dlaczego nie nałożono sankcji sektorowych na te sektory?
...
Inne tematy w dziale Polityka