Dobra kondycja przemysłu polskiego
Produkcja przemysłowa w Polsce według danych GUS w listopadzie w ujęciu rok do roku wzrosła w cenach bieżących aż o 15,22% przy średnich prognozach analityków na poziomie około 8,5 %, co jest wynikiem wręcz rewelacyjnym.
https://www.salon24.pl/u/zbigniewkuzmiuk/1191641,ogromne-wzrosty-produkcji-przemyslowej-i-sprzedazy-ale-takze-zatrudnienia-w-listopadzie
Co zrobili polscy menadżerowie, że światowe załamanie łańcucha dostaw nie uderzyło w polską produkcję?
https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1166499,zaklocony-lancuch-dostaw-w-gospodarce-swiatowej
Mogę powiedzieć, że złożyło się na to kilka elementów:
1.Zróżnicowana struktura produkcji wytwarzającej dobra na które wzrosło zapotrzebowanie w dobie pandemii, brak monokultury produkcyjnej. Doskonała strategia Premiera RP Mateusza Morawieckiego wspierania dywersyfikacji produkcyjnej z komponowaniem jej ze strukturami gospodarczymi UE szczególnie z gospodarką Niemiec.
2. Relatywnie niskie jednostkowe koszty pracy. Właściwe wykorzystanie na rynku pracy pracowników spoza Polski, szczególnie z Ukrainy.
3. Złoty był na właściwy poziomie, wpływał na relokacje produkcji z Azji do Polski, wspierał eksport. Były właściwe diagnozy i działania Prezesa NBP Adama Glapińskiego.
4. Właściwa logistyka przedsiębiorców polskich. Znaczną część zysków zainwestowano w zapasy. Przyjęli oni strategię na czasy „gorsze” dla produkcji przemysłowej tzw. Just-in-case (JIC).
JIC to strategia zarządzania zapasami w magazynie, która polega na zgromadzeniu wystarczającej liczby towarów na wypadek wszelkich nieprzewidzianych okoliczności. Jest to strategia kontrastująca z metodą just-in-time (JIT), która zakłada produkcję i magazynowanie artykułów stosownie do zamówień składanych przez klientów. Tę strategię zastosowali przedsiębiorcy z innych państw UE i USA, którzy szukali szybki zysków i tym razem mają kłopoty.
Na czym polega logistyka just-in-case?
Strategia zarządzania zapasami just-in-case polega na produkcji, dostarczaniu lub magazynowaniu surowców i wyrobów gotowych z wyprzedzeniem, zapewniając przez cały czas wystarczającą dostępność zapasów. Nadmiar towaru jest składowany, co zapobiega ewentualnym brakom zapasów w magazynie w przypadku zakłóceń łańcucha dostaw.
Metoda just-in-case gwarantuje dostępności zapasów w przypadku nieoczekiwanego wzrostu zapotrzebowania, ponieważ magazyn posiada wystarczające rezerwy do realizacji nowych zamówień.
To duży sukces.
Inne tematy w dziale Gospodarka