catrw catrw
417
BLOG

Podwójny gazowy nelson

catrw catrw Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Podwójny gazowy nelson

Angela Merkel przejdzie do historii jako gospodyni, która wpuściła lisa do kurnika. Umowa niemiecko – rosyjska ta znana i nieznana jest typowym politycznym moral hazardem.

Prasa poinformowała ogólnikowo - „Niemcy wpuszczają Gazprom do swojej infrastruktury”.

Celem strategicznym Angeli Merkel było uczynienie z Niemiec hubu gazowego dla UE w oparciu o gaz z Rosji.

Władymir Putin uznał, że to dobry choć kosztowny interes.

„..Na mocy porozumienia należąca do BASF spółka Wintershall przekazuje Gazpromowi prowadzoną dotychczas przez siebie dystrybucję gazu i magazyny tego surowca w Niemczech. W ramach tej samej umowy Gazprom przejmuje 50 proc. udziałów w innej firmie, Wingas. Firma ta prowadzi handel gazem mając 20 proc. udziału w niemieckim rynku gazu. Oprócz sieci przesyłowej Gazprom przejmuje (jako 100 proc. udziałowiec i właściciel) duże magazyny gazu dotychczas należące do Wintershall. W tym największy w Europie magazyn Rehden koło Bremy, o pojemności 4,4 mld m.sześc., mniej więcej tyle, ile wynosi krajowa produkcja gazu w Polsce. Jest to 20 proc. całej niemieckiej rezerwy gazu. Do tego Rosjanie będą mieć udziały jeszcze w dwóch mniejszych magazynach: w Jemgum w landzie Dolna Saksonia i w Haidach w Austrii. Ten magazyn ma pojemność 2,6 mld m. sześc.


BASF/Wintershall ma zaś otrzymać 25-procentowy udział w dwóch blokach na złożu Urengoj w Syberii Zachodniej.


Wymiana pozostawała do niedawna zamrożona ze względu na sytuację na Ukrainie. Pomimo pozostawania rosyjskich sił na Krymie i w Donbasie, Niemcy zdecydowali się na jej odmrożenie…”.

Rosyjskie firmy powiązane z Gazpromem jako dostawcy gazu z dostępem do europejskiej sieci detalicznej mogą wyeliminować całą konkurencje. Cena rosyjskiego gazu będzie niższa niż cena gazu z notowań giełdy.

Wyeliminowanie konkurencji stworzy monopol, a monopolista może wszystko…

Plan Władymira Putina prosty i skuteczny ma swoją słabą stronę, jest kosztowny.

Gazprom musiał sporo zainwestować w NS II i zrezygnował z przesyłu gazu innymi gazociągami za co pobierał opłaty. Rosja także przekazała swoje interesy gazowe w Iranie Chiną – za darmo.

Putin postawił wszystko na jedną kartę jeśli interes nie wypali będzie emerytura polityczna?

Być może to powód mobilizacji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i hybrydowe działania Łukaszenki wobec Polski i Litwy.

Najgorsze dla Niemców jest to, że jeśli zostanie uruchomiony NS II to może dojść do rozpadu nowej koalicji rządzącej w Niemczech.

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Gospodarka