Strefa euro przyspiesza drukowanie pieniędzy...
Globalny PKB netto utracony w wyniku pandemii koronawirusa osiągnął wartość 13,6 biliona dolarów, a światowa gospodarka skurczyła się o około 3,0 bln USD…
Przy wielkości światowej gospodarki szacowanej na 87,55 bln USD w 2019 r. recesja koronawirusa zmniejszyła PKB Ziemi o 15,5% do lutego 2021 r.
Według ekspertów bardzo mocno oberwała strefa euro, gdzie wiele krajów nadal jest zablokowanych, ponieważ ich krajowe systemy opieki zdrowotnej odmówiły nabycia odpowiednich dostaw szczepionek przeciwko COVID, a KE nie potrafi zawierać prawidłowych umów.
Europejski Bank Centralny podjął decyzję, że przyspieszy drukowanie pieniędzy, aby utrzymać kontrolę nad kosztami zadłużania się w strefie euro, sygnalizując sceptycznym rynkom, że jest zdeterminowany położyć podwaliny pod solidne ożywienie gospodarcze.
Decydentów niepokoi, że wzrost rentowności obligacji może zakłócić ożywienie w 19 krajach, w których obowiązuje euro, EBC zapowiedział, że w nadchodzących miesiącach wykorzysta hojniej swój program zakupów w sytuacjach nadzwyczajnych o wartości 1,85 biliona pandemii (PEPP), aby powstrzymać jakikolwiek nieuzasadniony wzrost finansowania zadłużenia.
„Rada Prezesów spodziewa się, że zakupy w ramach OIPE w następnym kwartale będą przeprowadzane w znacznie szybszym tempie niż w pierwszych miesiącach tego roku” - podał EBC w komunikacie po posiedzeniu politycznym.
Powszechnie oczekiwany ruch następuje po stałym wzroście rentowności od początku roku, który w większości odzwierciedla podobną zmianę w amerykańskich obligacjach skarbowych, a nie odzwierciedla lepsze perspektywy gospodarcze w całej strefie euro.
Niemieckie dziesięcioletnie obligacje (Bundy), będące punktem odniesienia dla regionu, przedłużyły swój spadek po tej decyzji o -0,33% o 1635 GMT.
EBC oświadczył, że będzie kontynuował zakupy w sposób elastyczny, ale potwierdził, że jego kwota OIPE niekoniecznie będzie w pełni wykorzystana, jeśli pozwolą na to warunki rynkowe.
Decydenci EBC są zgodni co do celu zakupu obligacji, różnią się między sobą co do poziomu rentowności.
Inwestorzy zaczęli wątpić w zaangażowanie EBC po tym, jak wolumeny zakupów faktycznie spadły w ciągu ostatnich dwóch tygodni, zakłócając oczekiwania, że wykorzysta swoją tak mocno podkreślaną „elastyczność”, aby ożywić aktywność rynkową.
Każda nowa zmiana w tempie zakupów obligacji będzie musiała zostać podjęta przez Radę Prezesów w oparciu o zestaw wskaźników warunków finansowania uzgodnionych na posiedzeniu, w połączeniu z prognozami inflacji.
Rozwój strefy euro jest obecnie słabszy niż prognozowano, ponieważ nowa fala pandemii koronawirusa i powolne wprowadzanie szczepionek wymaga dłuższych blokad, co stanowi wyzwanie dla oczekiwań szybkiego odbicia na wiosnę.
Ponieważ ogólne wsparcie fiskalne bloku jest postrzegane jako skromne w porównaniu z dodatkowym pakietem pomocy w wysokości 1,9 biliona dolarów zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych, poziom przyszłej stymulacji EBC jest uważnie obserwowany.
https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1116426,ebc-dziala-na-korzysc-silniejszego
...
Inne tematy w dziale Gospodarka