EBC działa na korzyść silniejszego…
Najsilniejszym państwem w UE są Niemcy. Z historii wiadomo, że czas, także czas kryzysu, zawsze działa na korzyść silniejszego. Dlatego słabszy zawsze musi szybciej działać od silniejszego.
Europejski Bank Centralny jak donoszą europejskie i światowe media nadal działa w trybie „poczekaj i zobacz”. Ponieważ rentowności rosną Europejski Bank Centralny monitoruje niedawny wzrost kosztów pożyczek rządowych, ale nie będzie dążył do określonych poziomów rentowności obligacji ani mechanicznie reagować na ruchy rynkowe.
Rentowności obligacji skarbowych na całym świecie odbiły się od niektórych z najniższych poziomów w historii w ostatnich tygodniach, odzwierciedlając głównie oczekiwania dotyczące szybszego wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych.
Inwestorzy zastanawiali się, w jakim momencie EBC zwiększy tempo zakupów obligacji, aby ograniczyć rentowność, zgodnie ze swoim zobowiązaniem do utrzymania warunków finansowania korzystnych dla dotkniętych pandemią rządów, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.
Nawet zapewnienia prezesa EBC Christine Lagarde nie zdołały powstrzymać wyprzedaży obligacji.
Izabel Schnabel z EBC mówi, że wzrost nominalnych rentowności obligacji w strefie euro byłby mile widziany, gdyby towarzyszyły mu wyższe oczekiwania inflacyjne, pokazujące, że antypandemiczne bodźce Europejskiego Banku Centralnego działają.
„... wzrost nominalnych rentowności, który odzwierciedla wzrost oczekiwań inflacyjnych, jest dobrym sygnałem, że środki polityczne przynoszą owoce” - powiedział Schnabel. „Nawet stopniowy wzrost realnych rentowności niekoniecznie musi być powodem do niepokoju, jeśli odzwierciedla poprawę perspektyw wzrostu”. Potwierdziła jednak, że wyższe długoterminowe rentowności realne, skorygowane o inflację, we wczesnej fazie ożywienia gospodarczego mogą zdławić wzrost i uzasadnić reakcję EBC.
Inaczej wygląda sytuacja w strefie euro na południu UE niż na północy.
Akcje kredytowe dla firm ze strefy euro zwolniły w zeszłym miesiącu, ponieważ napływ nowych kredytów został zatrzymany, blok ponownie znalazł się w recesji, a banki zacieśniły dostęp do kredytów, wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego. Akcje kredytowe dla przedsiębiorstw w 19 krajach strefy euro spowolniły do 7,0% w styczniu z 7,1% miesiąc wcześniej, czyli do stosunkowo wysokiego poziomu, który osiągnął poziom zbliżony do 10-letniego rekordu, który wyniósł 7,4% w maju. Jednak miesięczny przepływ kredytów do firm wyniósł minus 0,2 miliarda euro, ponieważ niewielkie wzrosty w największych krajach bloku - Niemczech, Francji i Włoszech - zostały skompensowane spadkami w innych krajach, w tym w Hiszpanii i Holandii. W związku z pandemią, która zamknęła znaczną część gospodarki strefy euro, firmy pospieszyły w zeszłym roku, aby skorzystać z awaryjnych linii kredytowych, wspieranych przez gwarancje rządowe i finansowanie z banku centralnego dostępne dla banków już za minus 1%. Jednak wiele z nich przekroczyło swoje linie kredytowe, a ankiety wskazują, że banki coraz bardziej martwią się, że nie odzyskają swoich pieniędzy, więc stale zaostrzają standardy kredytowe, aby chronić własne bilanse. W międzyczasie wzrost akcji kredytowej dla gospodarstw domowych spowolnił do 3% z 3,1%, zasadniczo od kwietnia. Miesięczny napływ nowych pożyczek jednak spadł do najniższego poziomu od kwietnia ubiegłego roku. Roczne tempo wzrostu miary podaży pieniądza M3, głównie odzwierciedlające duże zakupy obligacji przez EBC, przyspieszyło do 12,5% z 12,4%, zgodnie z oczekiwaniami rynku.
W Niemczech jest lepiej niż zakładano...Silny eksport i budownictwo pomogły niemieckiej gospodarce wzrosnąć o 0,3% lepiej niż oczekiwano w ostatnim kwartale ubiegłego roku, ale bardziej rygorystyczne środki blokujące w kraju ograniczają perspektywy dla największej gospodarki Europy.
Dane opublikowane przez Federalny Urząd Statystyczny wskazują na korektę w górę jego wcześniejszych szacunków dotyczących wzrostu o 0,1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Urząd skorygował również w górę swoje dane o PKB za rok 2020 do -4,9% z -5,0%. Po uwzględnieniu efektów kalendarzowych niemiecka gospodarka skurczyła się w ubiegłym roku o 5,3%, o wiele mniejszy spadek niż w wielu innych krajach europejskich, czemu sprzyjała silna reakcja fiskalna na szkody spowodowane pandemią COVID-19.
Dług spowodował, że całkowity deficyt budżetu państwa wyniósł 139,6 mld euro, czyli 4,2% produktu krajowego brutto w 2020 r. Był to pierwszy deficyt od 2011 r., i drugi co do wielkości od zjednoczenia Niemiec.
Minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że dane o wzroście są pozytywnym sygnałem, dodając: „W najbliższych miesiącach będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać istotę naszej gospodarki”. Niemcy odnotowały rekordowy wzrost o 8,5% w trzecim kwartale i bezprecedensowy spadek o 9,7% w drugim, ze względu na skutki pierwszego zablokowania koronawirusa. Druga blokada, nałożona na początku listopada w obiektach hotelarskich i rozszerzona w połowie grudnia na większość sklepów i usług, spowodowała spadek wydatków gospodarstw domowych w czwartym kwartale.
Dochody do dyspozycji nieznacznie wzrosły jednak dzięki programom ochrony miejsc pracy i pomocy państwa dla rodziców. Ponieważ blokada uniemożliwiła wielu konsumentom wydawanie pieniędzy, stopa oszczędności była niezwykle wysoka, 15,7%. Wydatki gospodarstw domowych spadły w tym kwartale o 3,3%, a wydatki na budownictwo wzrosły o 1,8%. Eksport wzrósł o 4,5%. Oznaczało to, że handel netto przyczynił się do ogólnego tempa wzrostu o 0,6 punktu procentowego, podczas gdy słaba aktywność krajowa zmniejszyła się o 0,3 punktu procentowego.
Thomas Gitzel z VP Bank powiedział, że producenci nastawieni na eksport skorzystali na rosnących zamówieniach z Chin, podczas gdy niskie stopy procentowe pomogły branży budowlanej. Perspektywy pozostają jednak niewyraźne, ponieważ niemieckie władze przedłużyły ostrzejszy blokadę co najmniej do 7 marca, podczas gdy ograniczenia w innych krajach osłabiają popyt z zagranicy. „Idąc dalej, trzymamy się naszej prognozy spadku o 1,5% Q / Q w pierwszym kwartale 2021 r., głównie ze względu na negatywny wpływ przedłużonej i zaostrzonej blokady na ogólną aktywność gospodarczą”
Rentowność 10-letnich Bundów (Niemieckie 10 letnie obligacje), kluczowy punkt odniesienia dla 19 krajów strefy euro, obecnie wynosi -0,223%, w porównaniu z około -0,60% na początku roku.
....
Inne tematy w dziale Gospodarka