Rozwój instytutów kwantowych w USA
Biały Dom ogłasza plan o wartości 1 miliarda dolarów na stworzenie AI, instytutów kwantowych.
Wysiłek ma na celu utrzymanie konkurencyjności Stanów Zjednoczonych na świecie w dziedzinie sztucznej inteligencji i technologii kwantowych.
W ciągu najbliższych pięciu lat agencje federalne przeznaczą ponad 1 miliard dolarów na utworzenie 12 nowych instytutów badawczych zajmujących się sztuczną inteligencją i informatyką kwantową.
National Science Foundation i inne agencje federalne, w tym Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zainwestują 140 milionów dolarów w siedem instytutów zajmujących się sztuczną inteligencją, podczas gdy Departament Energii będzie nadzorować i inwestować 625 milionów dolarów w pięć instytutów zajmujących się informatyką kwantową.
Inwestycja DOE zostanie uzupełniona o 300 milionów dolarów w postaci prywatnych wkładów, z których część pochodzi w formie darowizn na usługi technologiczne od International Business Machines Corp., Microsoft Corp. i innych firm.
Wiadomość pojawiła się po propozycji administracji Trumpa, aby wydać około 30% więcej w budżecie nieobronnym na 2021 r. na sztuczną inteligencję i informatykę kwantową.
Zbiega się to również z presją konkurencyjną ze strony Chin i innych krajów, które inwestują w te nowe technologie. Według raportu opublikowanego w 2019 roku przez Center for Data Innovation (bezpartyjny instytut badawczy), Chiny wdrażają sztuczną inteligencję w szybszym tempie niż Stany Zjednoczone i Unia Europejska.
„Jest absolutnie konieczne, aby Stany Zjednoczone nadal były światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji i rozwiązań kwantowych” - powiedział dyrektor ds. Technologii USA Michael Kratsios. „Przyszłość amerykańskiego dobrobytu gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego będzie kształtowana przez sposób, w jaki dzisiaj inwestujemy, badamy, rozwijamy i wdrażamy te nowatorskie technologie”.
Instytuty AI będą badać możliwości wykorzystania technologii w takich dziedzinach, jak rolnictwo precyzyjne, prognozowanie pogody i nie tylko. Instytuty będą gościć uniwersytety w całym kraju: University of Oklahoma, University of Texas at Austin, University of Colorado, University of Illinois at Urbana-Champaign, University of California, Davis oraz Massachusetts Institute of Technology.
Instytuty kwantowe skoncentrują się na obszarach obejmujących obliczenia kwantowe i sieci. Prace będą gościć w laboratoriach krajowych w Argonne, Brookhaven, Fermilab, Oak Ridge i Lawrence Berkeley Departamentu Energii.
Wśród celów instytutów jest prowadzenie wczesnych badań w obszarach, w których sektor prywatny jest mniej skłonny do inwestowania, ale które administracja uważa za ważne dla pozycji konkurencyjnej kraju. Na przykład jeden z instytutów sztucznej inteligencji będzie pracował nad opracowaniem narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję, które mogą przyspieszyć odkrywanie i produkcję nowych związków bioaktywnych.
Instytuty będą również służyć jako poligon szkoleniowy dla następnego pokolenia ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, a Biały Dom postrzega je jako sposób promowania różnorodności w sektorze.
„Co najmniej sześć mniejszościowych instytucji obsługujących, w tym historycznie czarne college'e i uniwersytety, takie jak Tuskegee University, jest wśród partnerów” - powiedział dyrektor NSF Sethuraman Panchanathan. „W ten sposób tworzymy sieć, która, mam nadzieję, rozszerzy się i obejmie nie tylko każdy stan, ale każdy segment naszego społeczeństwa”.
..............…………………………………………….
W UE Banco Bilbao Vizcaya Argentaria ( drugi co do wielkości hiszpański bank, jeden z największych w strefie euro ) stał się innowatorem obliczeń kwantowych. Eksperci z NBP obserwują te działania, to przyszłość...
Komputery stały się podstawą cyfrowej transformacji sektora usług bankowych i finansowych, a obliczenia kwantowe obiecują przenieść tę transformację na radykalnie nowy poziom.
W zeszłym miesiącu BBVA ogłosił wstępne wyniki swoich niedawnych badań nad przewagą obliczeń kwantowych nad tradycyjnymi metodami komputerowymi. Zespół zadaniowy przyjrzał się złożonym problemom finansowym o wielu wymiarach lub zmiennych, które wymagają obliczeń, których wykonanie czasami zajmuje kilka dni. Na przykład w przypadku optymalizacji portfela inwestycyjnego naukowcy odkryli, że użycie algorytmów kwantowych może oznaczać znaczne przyspieszenie w porównaniu z tradycyjnymi technikami, gdy istnieje ponad 100 zmiennych.
Po zatrudnieniu naukowców z doświadczeniem w obliczeniach kwantowych, BBVA zidentyfikował piętnaście wyzwań, które można lepiej rozwiązać za pomocą obliczeń kwantowych, szybciej i z większą dokładnością.
Opublikowane w zeszłym miesiącu wyniki dotyczyły sześciu z tych wyzwań, stanowią dowód słuszności koncepcji przede wszystkim dla rozwoju algorytmów kwantowych, a także dla ich zastosowania w następujących pięciu zadaniach usług finansowych: statyczna i dynamiczna optymalizacja portfela, kredyt - optymalizacja procesów scoringowych, optymalizacja arbitrażu walutowego oraz wyceny i korekty instrumentów pochodnych.
Zauważono udane zastosowanie obliczeń kwantowych do uczenia maszynowego np. usprawnienie wykrywania oszustw w sektorze bankowym.
Innym ważnym aspektem nowatorskich działań BBVA do obliczeń kwantowych jest rozwój sieci zewnętrznej.
29 lipca Fujitsu ogłosił nawiązanie nowej współpracy z BBVA w celu sprawdzenia, czy komputer kwantowy może przewyższyć tradycyjne techniki obliczeniowe w zakresie optymalizacji portfeli aktywów, pomagając zminimalizować ryzyko przy jednoczesnej maksymalizacji zwrotów, na podstawie danych historycznych sprzed dziesięciu lat.
...
Inne tematy w dziale Technologie