Ponowne rozważenie kosztów cykli biznesowych….
Cykle koniunkturalne są bardziej kosztowne, a polityka stabilizacji bardziej korzystna niż powszechnie się uważa. Wszystkie cykle koniunkturalne są asymetryczne i przypominają mini „katastrofy”. Rozumiemy przez to, że wzrost jest wszechobecny i niegaussowski.
Korzystając z długoterminowych danych historycznych, można pokazać empirycznie, że dotyczy to wszystkich zaawansowanych gospodarek od 1870 r.
Jak robi to polski naukowiec Robert Kozak
https://www.salon24.pl/u/jakodi/1036994,wojna-i-inflacja,2
https://www.salon24.pl/u/jakodi/1038687,blaski-i-cienie-dlugu
https://www.salon24.pl/u/jakodi/1040493,lupkowy-game-changer
Herbert Hoover opracował teorię niewydolności rynku pracy dla Wielkiego Kryzysu 1929- 33 roku (w II RP 1929-1935) opartą na przemysłowym programie pracy Hoovera, który zapewnił przemysłowi ochronę przed związkami w zamian za utrzymanie stałych płac nominalnych. Uważam, że teoria ta w dużej mierze odpowiada głębokości depresji i asymetrii depresji między sektorami. Teoria ta może także pogodzić, dlaczego deflacja i niski poziom wydatków nominalnych miały najwyraźniej tak duże realne skutki w latach 30. XX wieku, ale nie w innych okresach znaczącej deflacji.
„Na tym etapie światowej walki z depresją warto zatrzymać się i zastanowić, jakie konserwatywne polityki są realizowane przez światowe banki centralne, skarbce państwa i rządowe biura budżetowe. Prawie wszystko, co zrobili: wzrost wydatków, obniżki podatków, dokapitalizowanie banków, zakupy ryzykownych aktywów, operacje otwartego rynku i inne rozszerzenia podaży pieniądza, podążyło ścieżką polityczną, która ma prawie 200 lat, sięgającą początków rewolucji przemysłowej, a tym samym pierwszego poruszenia cyklu koniunkturalnego ...
Odtąd, kiedy rządy w dużej mierze wycofują się i pozwalają rynkom finansowym samodzielnie wyjść z paniki (przychodzą mi na myśl 1873 i 1929 r. ) w Stanach Zjednoczonych wszystko idzie źle.
Rząd wkroczył lub przejął prywatny bank inwestycyjny, aby wesprzeć rynek, wygląda na to, że poszło o wiele gorzej ...
Siła decyzyjna kierownictwa w poprzednich kryzysach została ograniczona przez nowe instytucje interwencyjne budowane na bieżąco w drodze działań legislacyjnych …
Jednak dzisiejszy kryzys (jeszcze) nie doprowadził do powstania takich instytucji finansowych.
Kanały aktywizacji politycznej na gospodarkę, które w Polsce stworzyli Premier RP Mateusz Morawiecki i Prezes NBP Adam Glapiński są analizowane przez czołowych ekonomistów konserwatywnych w USA i UE….
Powiem skromnie o Morawieckim i Glapińskim skutki ich działań są znaczące z ekonomicznego punktu widzenia...
...
Inne tematy w dziale Gospodarka