Kapitał ucieka z Chin....
W rekordowym tempie pieniądze opuszczają Chiny...
To zła wiadomość dla Chin, które muszą utrzymywać wysokie rezerwy finansowe, aby zachować zaufanie do swoich rynków.
Państwowa Administracja Wymiany Walut, kluczowy organ rządowy, poinformował w niedzielę, że jej najważniejszym zadaniem w przyszłym roku jest zapobieganie poważnym zagrożeniom finansowym, unikanie „nielegalnych” przepływów kapitału przez granice ChRL i zwalczanie nielegalnej działalności handlowej. Za to grozi nawet kara śmierci.
W listopadzie br. ukarano grzywną 4,2 miliona USD Chinabank Payments, jedną z największych w historii Chin kar nałożonych przez SAFE (Państwowa Administracja Wymiany Walut), za przenoszenie pieniędzy za granicę.
Duże korporacje nie są jedynymi powiązanymi z ucieczką pieniędzy z Chin. Wcześniej w tym miesiącu klient banku chińskiego (BACHF) wyjął w ciągu tygodnia 50 000 USD gotówki ze swojego konta bankowego. Za naruszenie rządowej reguły ograniczającej ukarano bank prawie 6000 USD kary...
Inwestorzy obawiają się kolejnej dewaluacji juana i to jest uzasadniony strach. Przedsiębiorstwa państwowe (SOE) cierpią z powodu niespłacanych długów.
I każdy, kto ma odrobinę zdrowego rozsądku, wie, że PKB Chin jest rażąco zawyżone.
Im więcej nieściągalnych długów Chiny tworzą, tym bardziej rośnie presja ucieczki kapitału.
Mając ponad 6 bilionów dolarów długu, chińskie przedsiębiorstwa państwowe i samorządy mają coraz większe trudności z dotrzymaniem terminów płatności.
Przez dziesięciolecia lokalne samorządy w Chinach zaciągały pożyczki, aby zbudować infrastrukturę miejską, przyczyniając się do gwałtownego wzrostu gospodarczego kraju. Teraz są pod presją, by zapłacić rachunek, co dodatkowo niepokoi chińskich polityków.
Dochody podatkowe i zwroty z dróg i innej infrastruktury zbudowanej z pożyczonych pieniędzy nie wystarczą na spłatę długów. Sprzedaż gruntów, na której polegały samorządy, uległa osłabieniu wraz ze spowolnieniem gospodarki ChRL.
Przy prawie 3 bilionach juanów (428 miliardów dolarów) obligacji przypadających do spłaty w ciągu najbliższych dwóch lat, oprócz pożyczek bankowych i ukrytego długu, lokalne władze muszą znaleźć sposoby na refinansowanie.
W międzyczasie samorządy stały się prawie niewiarygodne, aby wykorzystać bardziej ryzykowne kanały kredytowe.
Chiny, podobnie jak Japonia w latach 90., są zdominowane przez ogromne banki „zombie”...
Demografia może wywołać w ChRL katastrofę....
https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/996551,bank-centralny-chin-rzuca-gotowke-na-rynek
https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/957483,pieta-achillesa-chinskiego-smoka
.....
Inne tematy w dziale Polityka