PolskieRadio.pl Wiadomości
Kongres Ruchu Narodowego. "Wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej"
Deklarację Niepodległości 2018", która zapowiada m.in. "podejmowanie działań zmierzających do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej", podpisali w Warszawie 16.06.2018 przedstawiciele organizacji, które uczestniczyły w sobotnim kongresie Ruchu Narodowego.
98 delegatów z całego kraju wybrało też władze partii. Niemal jednogłośnie - przy jednym głosie przeciw oraz jednym wstrzymującym się - prezesem Ruchu Narodowego ponownie został wybrany Robert Winnicki. Jego zastępcą pozostał Krzysztof Bosak.
Pod "Deklaracją Niepodległości 2018" podpisali się przedstawiciele Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego, Kongresu Nowej Prawicy i Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego oraz uczestniczący w kongresie przedstawiciele świata nauki i kultury.
W dokumencie zapisano m.in., że "dzięki wytrwałej mobilizacji Polaków musi nastąpić odrodzenie pełnej suwerenności kulturowej, gospodarczej i politycznej naszej Ojczyzny".
"Naród musi odzyskać pełną swobodę samostanowienia we wszystkich aspektach życia wspólnotowego. Deklarujemy podejmowanie w tym kierunku niezbędnych działań, w tym działań zmierzających do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej, niszczącej suwerenność naszego kraju we wszystkich wyżej wymienionych aspektach" - czytamy w dokumencie.
Robert Winnicki ocenił w rozmowie z PAP, że "Deklaracja Niepodległości 2018" jest "zaczynem budowania koalicji" na rzecz wyjścia Polski z Unii Europejskiej.
- To będzie mechanizm, wokół którego będzie polaryzowała się scena polityczna w najbliższych latach - na eurozwolenników obejmujących prawie całą dzisiejszą klasę polityczną i eurosceptyków, wśród których prym będzie wiódł Ruch Narodowy - powiedział lider RN.
W jego ocenie jest to jeden z czynników, który sprawi, że na narodowców zagłosuje "spora część Polaków". Dodał, że każdy może poprzeć "Deklarację Niepodległości" za pośrednictwem Internetu.
- Chcemy pod nią zebrać sporą liczbę podpisów także "ludzi znaczących" i myślę, że ten proces będzie się rozszerzał - powiedział Winnicki.
Pytany o spodziewany wynik RN w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych, Winnicki (który jest też posłem niezrzeszonym), zaznaczył, że narodowcy liczą na "samodzielne wejście do Sejmu, na samodzielny klub poselski".
W swoim wystąpieniu podczas kongresu lider RN mówił m.in., że narodowcy nie pozwolą na "dalsze upokarzanie Polski na arenie międzynarodowej".
Odnosząc się do propozycji pytań w referendum ws. zmian w konstytucji, Winnicki ocenił, że prezydent Andrzej Duda "wygłupia się". - To jest kiepski żart, przecież pan prezydent (Andrzej) Duda jest doktorem prawa, a to są pytania, które nie mają nic wspólnego z ustrojem państwa - powiedział.
Zwrócił też uwagę na pytanie dotyczące "wpisania do konstytucji przynależności Polski do Unii Europejskiej". - W 1976 roku, za konstytucji PRL, wpisano przyjaźń ze Związkiem Sowieckim. To jest właściwa analogia historyczna, do której pan prezydent dzisiaj nawiązuje, i to jest skandal, i to jest hańba - mówił prezes RN.
Winnicki zapowiedział, że narodowcy będą "podpowiadać" Polakom, jak powinni odpowiadać na pytania referendalne. - Zrobimy pierwszy krok w tym referendum walcząc właśnie z tym pytaniem, żeby Polacy powiedzieli: nie, nie chcemy takiego bzdurnego, postsowieckiego zapisu, żeby Unia Europejska była w polskiej konstytucji - powiedział polityk.
Mówiąc o partii rządzącej Winnicki ocenił, że "w strukturach PiS-u są też ludzie przyzwoici, prawi polscy patrioci". - Przyłączajcie się do nas, zapraszamy, nie musicie tkwić w marazmie - oświadczył.
Winnicki przyznał, że "niektórzy kpią z niego", że jest w Sejmie sam i "niewiele może zdziałać". - Odpowiadam, że jestem wierzchołkiem góry lodowej, a tutaj mamy reprezentację tej masy, która zbiera się na spotkanie "Titanica III RP" - mówił.
Prezes RN zapewnił, że narodowcy "wystawią listy" w jesiennych wyborach samorządowych, a przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego będą dla ruchu "kolejnym krokiem w dziele odzyskiwania pełnej suwerenności przez Polskę".
Ruch Narodowy powstał 11 listopada 2012 r. jako porozumienie organizacji narodowych. W grudniu 2014 r. ugrupowanie zostało przekształcone w partię polityczną, która została zarejestrowana 11 lutego 2015 r. W 2017 r. partia została wykreślona z ewidencji, jednak 28 lutego 2018 r. ponownie zarejestrowana pod pełną nazwą „Ruch Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej”.
Inne tematy w dziale Polityka