katalog monet
katalog monet
qwardian qwardian
925
BLOG

Senator Plafformy: Mieszko I zabijaką, prawdopodobnie palił i gwałcił

qwardian qwardian Polityka Obserwuj notkę 30

Zaintrygowały mnie bardzo mocne opinie senatorów Platformy Obywatelskiej na temat naszego księcia, pierwszego przywódcy naszej państwowości, oraz autora decyzji przyjęcia chrztu, który stał się początkiem nowych struktur i administracji w nowo tworzącym się państwie. Żadne, powtarzam, żadne dowody pisane i materialne nie wskazują, żeby takowe istniały na naszym terytorium przed przybyciem Dobrawy, żony Mieszka I i pierwszego biskupa Polski, Jordana...

Pozwolę sobie zacytować wystąpienia senatorów PO:

Mamy niewątpliwie do czynienia z jakąś mitologizacją samego Mieszka I, towarzyszących mu postaci i okoliczności. To wszystko jest dziś spowite mgłą historii i możemy tylko się domyślać, jak się zachowywał i kim był Mieszko I– mówiła w Senacie przedstawicielka Platformy Obywatelskiej Barbara Zdrojewska.

Można domniemywać, że był to zabijaka i zapewne palił i gwałcił– tłumaczyła Zdrojewska. Wcześniej jej kolega z PO Jerzy Wcisła ogłosił, że Mieszko „był raczej wątpliwej jakości chrześcijaninem”.

http://parezja.pl/zabijaka-ktory-palil-gwalcil-taka-opinie-wydal-senator-platformy-mieszku/

 

Biskup Thietmar z Merseburga w swoim dziele „Thietmari merseburgiensis episcopi chronicon” bardzo pochlebnie wypowiadał się o Mieszku I. Przychylnie wypowiadał się opisując małżeństwo Mieszka z Dobrawą, jak również przyjęcie chrztu. Ocenił naszego księcia Mieszka I znakomitym (dux inclitus). Trudno go posądzić o stronniczość w pozytywnej opinii na temat Mieszka I bo jego ojciec Zygfryd von Walbeck ledwo uszedł z życiem z bitwy pod Cedynią...

Natomiast krańcowo odmienne zdanie Thietmar miał o Bolesławie Chrobrym, o którym pisał w następujący sposób: „25 maja roku Pańskiego 992, w dziesiątym roku panowania Ottona III, wspomniany wyżej książę Mieszko, sędziwy wiekiem i gorączką zmożony, przeniósł się z tego miejsca wygnania do wiekuistej ojczyzny, pozostawiając swoje państwo do podziału między kilku książąt. Z lisią chytrością złączył je potem w jedną całość syn jego, Bolesław, wypędziwszy macochę i braci oraz oślepiwszy swych zaufanych Odylena i Przybywoja. Onże Bolesław, aby tylko samemu panować, podeptał wszelkie prawo i sprawiedliwość”.

Natomiast podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego opinia Thietmara była podzielona, ganił Cesarza za wywyższenie Bolesława, ale chwalił Króla Polskiego za organizację przebiegu zjazdu:  „Niech Bóg wybaczy cesarzowi, że czyniąc trybutariusza panem, wzniósł go tak wysoko”

„Trudno uwierzyć i opowiedzieć z jaką wspaniałością przyjmował wówczas Bolesław cesarza i jak prowadził go przez swój kraj aż do Gniezna.” (…) cesarz otrzymał od księcia Bolesława wspaniałe dary i wśród nich, co największą sprawiło mu przyjemność, trzystu pancernych żołnierzy”.

Wracając do osoby Mieszka I wiemy, że prowadził on korespondencję z Watykanem w której był on tytułowany Iudex. Jest to dość znaczący tytuł, wbrew pozorom nie odnosi się w tym przypadku do roli sędziego. W pracy niemieckiego historyka Heinricha Kunstmanna, w pracy Die Welt der Slaven autor wskazuje, że terminem Iudex w Rzymie określano samodzielnego panującego, a w Starym Testamencie cytuję: „przez Boga wybranego władcę, który jednak nie jest królem” Osoba Mieszka I stanowiła więc na dworach europejskich  znaczącą rolę polityczną.

 Ale państwość opiera się na fundamentach ekonomicznych i nikt Mieszka I pod tym względem nie ubiegł. Był on prekursorem nowego ładu ekonomicznego na terytorium Polski. Mieszko I zaczął bić pierwszą polską monetę. Było to przekazanie, że Polska jest niezależnym i stabilnym krajem. Pierwszy denar Mieszka I był najprawdopodobniej bity w Poznaniu, Prawdopodobnym pierwszym mincerzem był rzemieślnik z Czech.

qwardian
O mnie qwardian

jestem górnikiem strzałowym.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Polityka