Dzisiaj nie mam zbyt wiele czasu, choć mecz Afrykanerów z ekipą z Karaibów był bardzo ciekawy. Losowanie wygrali zawodnicy z Południowej Afryki i wybrali, że pierwsi będą się bronić. W ekipie rywali na boisko wyszli Jamajczyk Chris Gayle oraz Devon Smith z Grenady. W sumie, w składzie zespołu z półkuli zachodniej na tegoroczne MŚ mamy po 1 zawodniku z Antiguy i Barbudy Grenady, Gujany i wyspy św. Łucji (St. Lucia), 3 z Barbadosu, 4 z Jamajki i 5 z Trynidadu i Tobago.
Indie Zachodnie, czyli wspólny zespół byłych brytyjskich kolonii na Karaibach (dziś w większości niepodległych państw, ale nie tylko) zaczął bardzo źle, bo już w 3. piłce (!) wykluczony został Gayle – czołowy zawodnik (wybitą przezeń piłkę bezpośrednio z powietrza wyłapał Jacques Kallis, co jest jedną z form wyłączania z gry zawodników przeciwnej drużyny).
Potem w 3 seriach z rzędu (od 24. do 26.) zespół Indii Zachodnich tracił po jednym zawodniku, a końcówka była wprost katastrofalna: kolejne wykluczenia w 4 kolejnych seriach i na koniec, gdy na boisku pozostawali już tylko Suleimann Benn z Barbadosu i jego rodak Kemar Roach, wykluczenie Benna w połowie 48. serii. W efekcie Indie Zachodnie nie dotrwały do końca 50. serii i skończyły pierwszą połowę z dorobkiem 222 punktów.
Afrykanerzy wcale nie mieli nadzwyczajnego startu, ale w miarę upływu czasu grali coraz pewniej. Co prawda również dość szybko stracili dwóch zawodników (4. i 5. seria), w tym bardzo ważnego Kallisa, ale gdy do grającego od początku kapitana Graeme’a Smitha dołączył AB de Villiers (Abraham Benjamin), Afrykanerzy mieli już rywali w garści. De Villiers zdobył w całym meczu 107 punktów, a w okresie gdy grał razem ze Smithem było ich 119. W 29. serii zespół z Karaibów wykluczył Smitha, ale był to dopiero 3. i – jak się miało okazać – ostatni aut w tej części. Zastąpił do JP Duminy (Jean-Paul), który tym samym zadebiutował na mistrzostwach świata. W 41. serii Afrykanerzy osiągnęli 213. punkt i mecz – na krótko przerwany z powodu opadów deszczu – się zakończył.
Zespół z Karaibów pozostaje wciąż jednym z głównych kandydatów do miejsca w czołowej czwórce w grupie B, co będzie oznaczać awans do ćwierćfinałów, ale z pewnością nie potwierdził tym występem medalowych aspiracji. Południowa Afryka – jak zwykle bardzo groźna.
W Bangalurze, gdzie w niedzielę Indie zagrają z Anglią już w środę wieczorem zaczęły ustawiać się kolejki po ostatnie bilety na ten mecz (stadion może pomieścić 40000 ludzi). W czwartkowe przedpołudnie było już bardzo tłoczno i nerwowo i skończyło się przepychankami z policją, która dla zasady obiła ludzi bambusowymi kijami.
Angielscy kibice też są źli, że mecz ich przeniesiono z Kalkuty do odległej ok. 2000 km stolicy stanu Karnataka. Cóż; organizatorzy nie zdążyli wyremontować na czas najstarszego na Subkontynencie, obrosłego legendą i mogącego pomieścić 90000 ludzi Eden Garden, a wielu angielskich kibiców nie zdąży dojechać na czas do Bangaluru.
W piątek dwa mecze; w grupie A Nowa Zelandia gra w Nagpurze z Australią, którą jednak poprowadzi Ricky Ponting. Kapitan australijskiego zespołu tak się zezłościł podczas meczu z Zimbabwe, gdy rywale dość szybko wykluczyli go z gry, że w szatni kopnął w telewizor i go zniszczył. Światowa Rada Krykieta miała go za karę odsunąć od najbliższego meczu, ale skończyło się na upomnieniu. Nowozelandczycy będą sercami z bliskimi ofiar trzęsienia ziemi w Christchurch,
Swoją drogą znamienne, że we wrześniu ub. roku nie rozpisywano się u nas o niemal równie silnych wstrząsach, które nawiedziły ten sam region. Nie wierzę, by jedyną przyczyną było to, iż wówczas nikt nie zginął. Wszak świadczyło to, co zresztą podnosili sami Nowozelandczycy, o ich znakomitym przygotowaniu do takich zdarzeń.
W drugim meczu, w B Bangladesz zagra w stolicy tego kraju z Irlandią. Zwycięzca zrobi duży krok na drodze do ćwierćfinałów. Bangladesz na inaugurację mistrzostw wyraźnie przegrał z Indiami; Irlandia jeszcze nie grała.
Inne tematy w dziale Sport