quahadi quahadi
349
BLOG

Holdem: Pocket AA i co dalej?

quahadi quahadi Rozmaitości Obserwuj notkę 10

Poker teksas hold'em.

Ta para ukryta w ręce, to bezwzględnie monstrualna karta, taki  karciany cadillac  czyli  bezapelacjny mistrz w kategorii open wszystkich układów jakie możemy otrzymać.

Można oczywiście z taką ręką przegrać (szanse na przegraną w konfrontacji z większościa układów u oponentów, przy grze 1 vs 1 są mniejsze niz 20%), ale oponent musi pierwej podjać spore ryzko i słono zapłacić za obejrzenie flopa (pierwszych 3 kart, które wykładane są na stół).

Poker to oczywiście gra, w której odgrywa pewną rolę czynnik losowy, ale daleko mu do tępej ruletki, gdzie obstawiamy np. czarne bądź czerwone, a interes zbija kasyno na zielonym zerze.  Ruletka to jednak gra w miarę sprawiedliwa matematycznie, z ogromnymi szansami na wygraną, która pod tym względem bije na głowę nasz narodowy hazardowy nałóg - lotto. 

Pomińmy jedak te dywagacje na temat gier dozwolonych i tych, które walczą o przetrwanie (zakaz gry w pokera przez net), a spróbujcie Państwo odpowiedzieć na pytanie jak grać z pocket AA.

 

Dostaliście na rękę AA i co dalej:

1.  Turniej S&G NL (no limit - bez limitu podbić) na jeden stół, pierwsze rozdanie turnieju, siedzicie na UTG:

a/ podbijecie pulę grając za 3BB

b/ gracie pusz czyli all in zanczy za całość żetonów

c/ limpujecie, czyli wchodzicie do gry  za 1 BB

 1 a/ budujemy pulę i to samo podbicie stosujemy z pozycji późnej, ze zdecydowanie gorszymi rękami (gdy wszyscy do nas spasują) w celu kradzieży ślepych

2. Turniej S&G NL siedzicie na batonie (jesteście rozdającym), mając najmniej zetonów na stole, powiedzmy 10 BB (jesteście Short Stackiem), przed Wami 2 graczy limpuje:

 a/ też limpujecie (dokładacie jak poprzednicy 1BB), bo podbijanie jest ryzykowne gdy macie taki mały stack (ilość żetonów)

b/ gracie za 3 BB 

c/ gracie all in

d/ gracie za 5BB (standardowo 3bb + po 1 BB za każdego limpera)

2 c/ strategia gry Short Stackiem, gdybyście mieli cała górę żetonów to 2d/ 

3. Gra cash fixed limit (stałe podbicia), gracie z UTG:

a/ podbijacie stawkę  o 1BB

b/ limpujecie, bo obawiacie się, że gdy podbijecie pre-flop to wszyscy spasują, a podbijać będziecie później

3 a/ budujemy pulę i bedziemy podbijać,  przebiajać tak często jak możemy 

4. Turniej freezeout (bez możliwości  dokupienia żetonów) na 8000 graczy, stack 1500 zetonów, 6 rozdanie turnieju, gracie z UTG, wasz stack to 1500 żetonów:

a/ gracie all in

b/ wchodzicie za 1BB

c/ zagrywacie za 3BB

 4 a/ jestescie "korespondecyjnym" Short Stackiem - to moje własne oryginalne pojęcie (pewnie ktoś już coś podbnego wymyślił), budowanie puli nie ma sensu, reszta uzasadnienia bedzie w notce o turniejach

5. Turniej j.w. stawki 100/200, jesteście Big Stackiem (11 tys żetonów), siedzicie na batonie (dealer), gracz z UTG (7500 żetonów) gra za 600, za Wami siedzą na ślepych gracze mający 1300 na SB i na BB 2600 żetonów

a/ gracie all in

b/ gracie za 2600 żetonów, by podbić i jednocześnie zmusić obu graczy za Wami (z ciemnych) do gry za wszystko w tym rozdaniu, jeśli  oczywiście zdecydują się na grę

c/ wchodzicie za 1800  żetonów

5 c/ w nadzieji  że na tym gra pre-flop się nie skończy i ten z BB wejdzie za całość lub gracz z UTG będzie miał ochotę na coś więcej, a Wy macie ochotę z tą ręką zabalować z każdym i na całość

6. Gra cash NL na płytkim stole, czyli masymalny buye-in to 40 BB, 9 osób,  właśnie się wkupiliscie  i straciliście 3BB , bo musieliście pasować na slepych, nie mając karty. Z UTG podbicie o 3BB, sprawdzone przez kolejnego gracza, następnie przebite 3 krotnie przez gracza przed Wami:

a/ podbijacie o połowę wartości puli

b/ gracie all in

c/ sprawdzacie ,  chcąc zobaczyć flopa bo już dużo graczy uczestniczy w rozdaniu i cała ta sytuacja nie wygląda już tak różowo, jak przed ich zagraniami.

6 b/ pula   zbudowana więc ...  i jeszcze jedno w przypadku mocnej karty w żadnej sytuacji nie zostawiajcie sobie resztki żetonów, to odznaka siły, takie "niecałkowite" przebicia jak z wariantu a/

7. J.w. wszyscy spasowali do Was, siedzicie na SB, za Wami gracz z porównywalną ilością żetonów

a/ gracie all in

b/ limpujecie czyli dopłacacie 1/2 BB i podbijać będziecie później

c/ gracie za 3bb

7 c/ budujemy pulę lub kradniemy, niech przeciwnik się głowi co z tym fantem zrobić 

8. Gra cash j.w., agresywny gracz z UTG gra all in za 1/2  Waszego stacku, za Wami siedzi jeszcze 3 graczy z taką samą lub mniejsza od Was ilością żetonów:

a/ call -sprawdzacie tylko  licząc, że ktoś za Wami jeszcze wejdzie do gry

b/ gracie all in by utrudnić decyzje innym graczom za Wami i zmusić ich do spasowania

8 b/ chcemy wyizolować gracza, który zagrał all in, bo z jednym łatwiej wygrać, cóż jeśli wejdzie ktoś za Wami dalej macie spore sznasa na wygrana z oboma przeciwnikami 

9.  Gra cash fixed limit, siedzicie na BB, gracz z UTG-1 limpuje, ten z batona podbija:

a/ call -sprawdzacie bo macie silną kartę i liczycie na dużą wygraną, na flopie bedziecie podbijać by zgarnąć jak najwięcej

b/ gracie re-raise (przebijacie) i będziecie do końca rundy pre-flop przebijać 

c/ call, call flop, call na turn i potem dopiero na river zaczniecie przebijać, bo przecież macie AA w ręku

9 b/ w końcu mamy big power w ręce 

10. Turniej wielostołowy, faza z ante (dodatkowa opłata pobierana od   kazdego  gracza), 9 osób, jesteście średnim stackiem i siedziecie na batonie, za Wami gracze mający 2-3 krotnie więcej niż Wy żetonów, wszyscy do Was spasowali:

a/ gracie all in

b/ wchodzicie za 110-120% wartości puli

c/ limpujecie, bo boicie się podbicia od graczy za Wami

d/ gracie za 50-60 % wartości, bo boicie się,  że  w innym przypadku pozostali spasują, a chcecie w koncu coś wgrać, z tak silną karta

e/ gracie za 200% wartości puli co stanowi 2/5 wartości Waszego stacku, bo w końcu macie silną kartę

 10 b/  pobicie takie zagram z silną ręką  lub by ukraść  żetony nie za dużo , nie za mało - ale w każdej sytuacji tak samo

11. Turniej i pozycja j.w. , za Wami siedzą Short Stacki: SB= 3,5BB ; na BB = 9 BB, Wy macie 35 BB, wszyscy pasują, a Wy:

a/ gracie all in

b/ pobijacie o 1 BB bo boicie się że mali gracze za Wami inaczej spasują

c/ wchodzicie za 110-120% wartości puli

 11 c/ jak w 10b łaćznie z komnetarzem, bo przciwnicy nigdy nie wiedza w tedy jaki cel chcesz osiągnąć, monotonie i jest wrogiem seksu, ale w przy pokerowym stoliku czyni Was trudnym do rozszyfrowania przeciwnikiem

Mam nadzieję,  że powyższym udowodniłem,  że poker to gra jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana i trudniejsza niż banalne obastawienie ruletki czy wykupienie losu.

Wiem, że nie wyczerpałem nawet połowy problemów z jakimi będziecie się borykać, przy pokerowych stolikach mając w ręku tego monstera, czyli pocket AA.

pozdr, i CU przy stołach, pewnie będę tam czekał z all in )))) 

==================

Po pierwsze: z taką ręką ja zawsze podbiajm lub przebijam, lub gram all in gdy mam mało zetonów, prawie do końca ))))

Po drugie niegdy nie wycofuję się z gry przed ukazaniem się flopa w początkowej i środkowej fazie turnieju czy w grze cash i przyjmuję wszystkie pusze graczy bez względu na ich ilość.

Wyjątkiem są tu dwie sytuacje:

Turniej Double or Nothing w końcowej fazie lub stolik finałowy gdy w zagranie all in preflop weszło już kilku graczy. W przypadku "DoN" - zawsze ktos odpadnie a ja wezmę i tak kasę, więc nie będę się kopał z koniem.

W "DoN" istotny jest tylko fakt odnotowania na liście płac ))).

NA stoliku finałowym, może zabrzmiało to jak herezja, ale:  jeśli jestem małym graczem za darmo, nic nie robiąc awansuję na wyższe miejsce w puli nagród, a o to w tej grze w turnieju chodzi. Gdybym wszedł jako średni stack przciwko większym niż ja mogę wygrać lub spłukac się zupełnie,  a ja bardzo chcę grać o 1sze miejsce, tylko że gra przeciw 3-4 graczom, w tym konkretnym rozdaniu,  zdecydowanie zmniejsza moje szanse na ścisły finał, a przeskok o 2 mieesca w górę w puli nagród też się liczy ))))

 W grze z limtem podbić gram z AA prawie zawsze do okazania kart, choć są tu pewne wyjątki )))

==================

 Chcę tą notką rozpocząć cykl, w którym bedzie o:

- zarządzaniu budżetem i grze na wielu stołach

- o grze cash limit i no limt i zmienności

- turniejach małych i duzych

- a gdzieś w te powyższe notki wplotę takie sprawy jak selekcję rąk, pot-odds, "czytanie" stylów gry przeciwników

Wielkiego hazardu się tu nie spodziewajcie, bo ja ze swoim budżetem jestem "planktonem" pokerowym, ale wystartowałem od zera !!!! i dobrze się bawię i mam pewien plan ))))

 

ps. z moich notek trochę liźniecie pokera, ale sugerajuę raczej grę za darmowe żetony np. w pokera darmowo można pograć prze wp.pl gry online

quahadi
O mnie quahadi

burak, amator, gracz przypadkowy, a czasem skuteczny wygrane rozdanie, to kwestia wiary w zwycięstwo, reszta jest, hihi, tylko zimną logiką i techniką rozgrywki     wyjęte z Waszych komentarzy ;-)   "Stale tam zaglądam. Wciąż w nadziei, że wreszcie coś zrozumiem, nawet błysnę rozwiązaniem....."   "chyba powinienem wnioskować o zbanowanie całego bloga quahadi, bo jest wybitnie niebezpieczny dla zdrowia psychicznego i nawet fizycznego"   "Na oko nie ma problemu" i " ...to mi zasugerował były Mistrz Europy Open. Ale też był zmęczony upałem." "sytuacja jest o tyle prosta, co prawie beznadziejna"   "przy układzie ..., to ciemność widzę... ale jeszcze pomyślę :)"   i to jest właściwe podejście do problemu ;-)     NA TYM BLOGU MOŻESZ PISAĆ I GADAĆ PRAWIE O WSZYSTKIM POD WARUNKIEM: 1/ ŻE PISZESZ  RÓWNIEŻ O BRYDŻU; 2/ ŻE LOGICZNA ARGUMENTACJA JEST WCHŁANIANA     I ANALIZOWANA     PRZEZ TWOJE NIEDOMYTE KOMÓRKI; 3/ ŻE NIE BOISZ SIĘ POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW,   4/ ŻE WIESZ , ŻE JA CZASEM     "LUBIĘ PODYSKUTOWAĆ"     s - spades = piki,   h - hearts = kiery, d - diamonds = kara c - clubs = trefle   Tabela rozkładu kolorów: ku wiecznej chwale Tego barda Tradycja: Quasimodo:

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Rozmaitości