Nowy ważny i niespodziewany i niespotykany i niesamowity w polskich realiach apel w sprawie bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014, gdzie w jednym szeregu stają ludzie tak różni jak Adam Michnik i jego grono znanych zwolenników, ale i ludzie sympatyzujący z PiS jak Ryszard Czarnecki i Ja :-), a nawet anarchista, jajcarz jak Waldemar 'Major' Frydrych – lider “Pomarańczowej Alternatywy” i wielu wielu innych.
Apel podpisują i podpisali ludzie mniej znani, zrób to i TY .
Czekam tu na salonie na OBśmianie OBywatelskiej inicjatywy przez Renatę Rudecką Kalinowską i innych z salonu24 , gdy znajdą martwe dusze, które to apele są wg nich nic nie wartym działaniem grupki oszołomów. Ciekawy jestem, czy gdy Pierre Doliński lub Jacek Kuroń lub Władimir Putin wpisze się to znaczyć będzie, że apel jest do d... lub do bani , a gdy zobaczymy tam nazwisko Lecha i Jarosława Kaczyńskich i może jakimś cudem Donalda Tuska i kilku jego bliskich współpracowników to OBśmiewacze innego apelu zrobią wtedy mówiąc kolokwialnie 'morda w kubeł' i cisza i zero agresywnej krytyki jak w przypadku apelu Zybertowicza? Zawsze, a szczególnie w necie znajdzie się grupa osób , która najszlachetniejsze działania wyśmieje i zdeskredytuje.
http://renata.rudecka-kalinowska.salon24.pl/104546,index.html
Oto początkowi sygnatariuszu apelu.
Lech Wałęsa – laureat pokojowej Nagrody Nobla, były Prezydent RP, lider opozycji demokratycznej w Polsce
Vaclaw Havel – ostatni prezydent Czechosłowacji, prezydent Federacji Czesko-Słowackiej i Republiki Czeskiej
Ryszard Czarnecki – eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości
Józef Pinior – eurodeputowany SDPl
Waldemar 'Major' Frydrych – lider “Pomarańczowej Alternatywy”
Mieczysław Dučin-Piotrowski – prezes Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej
Igor Wójcik – członek władz Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, sekretarz generalny Polskiego Zielonego Krzyża
Leszek Budrewicz – dziennikarz, założyciel ruchu ‘Wolność i Pokój’
Radosław Gawlik - działacz ekologiczny, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji
Petruska Šustrová - publicystka, sygnatariuszka Karty '77 i w latach 1990-92 Vice-minister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Czechosłowacji
Mirosław Jasiński – reżyser, dyplomata, historyczny przywódca i członek władz Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, wojewoda wrocławski w latach 1991-92
Adam Michnik - redaktor naczelny Gazety Wyborczej
Zbigniew Bujak - współzałożyciel NSZZ 'Solidarność' w Ursusie w Warszawie, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, poseł na Sejm I i II kadencji
Zbigniew Janas - członek władz Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, poseł na Sejm I,II i III kadencji
Jan Lityński - uczestnik obrad Okrągłego Stołu, poseł na Sejm I,II i III kadencji
Henryk Wujec - współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych, działacz Komitetu Obrony Robotników, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, poseł na Sejm I,II i III kadencji
Michał Jaros - poseł na Sejm RP
Prof. Mikołaj Iwanow – rosyjski dysydent
Dr Wojciech Myślecki – jeden z przywódców Solidarności Walczącej
i wielu innych działaczy politycznych i społecznych
PiS z Platformą przeciw olimpiadzie w Rosji
Jarosław Kałucki 03-12-2008, ostatnia aktualizacja 03-12-2008 08:06
Akcja „Nie dla olimpiady w Soczi” jednoczy polityków z PO i PiS. Wsparli ją Lech Wałęsa i Vaclav Havel
Działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej rozpoczęli wczoraj we Wrocławiu kampanię, której finałem ma być odebranie Rosji prawa do organizacji zimowych igrzysk w 2014 roku w Soczi. Domagają się tego w rezolucji, którą podpisały już ikony walki o polską niepodległość w latach 80.
– Stworzyliśmy ją w 40. rocznicę stłumienia praskiej wiosny i w reakcji na rosyjską agresję na Gruzję, która miała miejsce niedawno – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia SPCzS Mieczysław Ducin-Piotrowski.
Rezolucja podoba się posłom i działaczom PO oraz PiS. Obiecali, że będą namawiać swoich partyjnych kolegów partii do jej jak największego poparcia.
– Mój podpis można traktować jako głos ugrupowania, które reprezentuję – mówił poseł Dawid Jackiewicz (PiS). – Przedyskutowałem to wcześniej, chcemy zaangażować w kampanię europosłów i nagłośnić ją poza Polską. Takie akcje międzynarodowe odnoszą zwykle większy skutek niż dyplomatyczne zabiegi.
Działacze SPCzS chcą wykorzystać fakt, że prezydencję w Unii przejmują Czechy. – Zorganizujemy debaty, konferencje, wykorzystamy międzynarodowe imprezy kulturalne. Pomogą nam czescy sygnatariusze – zapowiadają. Najważniejszym nośnikiem kampanii „Nie dla olimpiady w Soczi” ma być jednak strona internetowa w kilkunastu językach i aktywność na portalach społecznościowych.
Organizatorzy akcji będą szukać poparcia wśród samorządowców i w stowarzyszeniach. Krzysztof Grzelczyk, były wojewoda dolnośląski (PiS), spróbuje zainteresować nią Aleksandra Milinkiewicza, przywódcę białoruskiej opozycji. Pod rezolucją podpisało się już ok. 2,5 tys. osób, m.in. Józef Pinior, Adam Michnik, Zbigniew Bujak, Jan Lityński, Henryk Wujec, a także byli opozycyjni działacze czescy i rosyjski dysydent prof. Mikołaj Iwanow.
Organizatorzy kampanii spodziewają się zebrać kilkanaście milionów podpisów w całej Europie. Wyślą je najpóźniej na dwa lata przed igrzyskami do lokalnych komitetów olimpijskich i MKOl.
Logo kampanii – czołg z kółkami olimpijskimi – nawiązuje do plakatu sprzed blisko 30 lat, który przygotował wówczas Studencki Komitet Solidarności w ramach protestu wobec moskiewskich igrzysk olimpijskich. Afisz przedstawiał czołg z pięcioma lufami układającymi się w znak igrzysk i napis: „Berlin ,36 – Moskwa ,80”. Grzelczyk zauważył, że ówczesny lokalny protest przełożył się na bojkot igrzysk w Moskwie przez wolny świat.
Zdaniem Michała Jarosa z PO kampania ma szanse powodzenia. – Protesty w obronie Tybetu wybuchły, gdy olimpiada w Pekinie już się rozpoczynała, my chcemy dać decydentom więcej czasu – zauważa.
www.sochiNO.org
http://www.rp.pl/artykul/228213.html
Inne tematy w dziale Polityka