Jadwiga Magnuszewska Jadwiga Magnuszewska
84
BLOG

Esej 4: Studium zła

Jadwiga Magnuszewska Jadwiga Magnuszewska Psychologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Prawo określa to, co jest przestępstwem. Bez prawa nie istnieją przestępcy. Przykazania boże wyznaczają to, co jest grzechem. Bez przykazań nie byłoby grzechu.

Drapieżnik zabijając ofiarę, by przeżyć nie jest zły, on tylko postępuje zgodnie ze swoją naturą, jest w pełni sobą.

Człowiek, który ulega słabościom, który żałuje, że popełnia zło, nie jest zły tylko słaby. Żal za czyny uwalnia ze szponów zła.

Czym zatem jest zło? Kiedy człowiek popełnia zło? Jednym z wyznaczników zła jest szkoda, której ktoś doświadcza za naszą przyczyną. Czasem szkoda wynika z naszych błędów,a nie ze zła. Szkoda musi być celowa, abyśmy mogli nazwać ją złem. Drugim wyznacznikiem jest sprawianie nieuzasadnionego cierpienia. Uzasadniony, mający swój korzystny cel, ból nie jest złem, jest koniecznością. Człowiek czyniący zło czerpie z tego przyjemność bądź ulgę. Nie żałuje swoich czynów, wręcz chce je powtarzać.

Człowiek słaby, świadomy swojej słabości, ma szansę się zmienić. Może nauczyć się nie ulegać słabościom. Człowiek zły nie widzi potrzeby zmiany.

Zło jest w człowieku. Na zewnątrz są tylko zagrożenia.

Określam siebie jako archeologa struktur i poszukiwacza znaczeń. Wydałam trzy książki: Panstrukturalną Teorię Wszystkiego, Holistyczny Umysł. Studium przypadku oraz Błyski świadomości. Można zamówić je u mnie. Zapraszam na moją stronę: psteoria.org oraz do mailowego kontaktu: psteoria@gmail.com. Dodam, że wszelkie teksty na moim blogu są moimi prywatnymi spostrzeżeniami na temat życia, nikogo nie cytuję.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości