Posiadanie psa to bardzo duża odpowiedzialność, która ciąży na nas już w trakcie wyboru rasy. Decydując się na konkretnego osobnika warto to dokładnie przemyśleć. Należy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Jedną z najważniejszych jest tryb życia, który prowadzimy. Jeżeli sami kochamy długie dystanse, mamy super kondycję i jesteśmy na co dzień osobami aktywnymi warto by rasa, którą wybierzemy była do tego predysponowana.
Sport z psem
Niektóre rasy psów to urodzeni sportowcy. Wymagają one odpowiedniej dawki ruchu i właśnie ich przedstawiciele będą idealnymi kompanami do wspólnych biegów, bądź też treningów rowerowych. Oczywiście każdy pies potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, ale są rasy, które z różnych powodów nie nadają się do nadmiernej aktywności. Na pewno do nich należą buldog, mops, york, shih tzu, mastiff.
Niektóre rasy wręcz przeciwnie - są stworzone do pokonywania długich dystansów i sprawia im to wielką radość. Jeżeli planujemy wspólne treningi z czworonogiem, na pewno nie możemy wybrać psa leniucha, tzw. kanapowca, ponieważ taki typ na widok szelek ziewnie znudzony, mlaśnie i przekręci się na drugi bok. Powinniśmy szukać psa sprawnego, zwrotnego, niezbyt ciężkiego, o silnej budowie, która pozwala na bieg w jednostajnym tempie, tzw. urodzonego maratończyka. Nie musi być to duży pies, przedstawiciele niektórych ras małych są także doskonałymi sportowcami.
Wybór odpowiedniego osobnika powinien również zależeć od typu aktywności, którą preferujemy. Niektóre rasy są urodzonymi sprinterami, inne doskonale radzą sobie na długich dystansach, a niektóre mogą towarzyszyć nam tylko podczas krótkich tras. Kłopoty z wyczynowym bieganiem będą mieć zapewne psy o krótkich kończynach, jak np. jamnik. Niezbyt wskazane jest również forsowanie psów o krótkiej kufie, jak buldog, czy bokser. Takie psy mają problem z oddychaniem, co łączy się z małą wydolnością. Do treningów nie warto również wybierać psów ze skłonnością do schorzeń ortopedycznych, np. dysplazji. Problem ten dotyczy rasy owczarek niemiecki.
Wybór psa
Jaką rasę warto wybrać? W tym artykule wymienię niektóre z ras, które zaliczane są do najszybszych, najwytrwalszych i najaktywniejszych.
Wyżeł węgierski
Tę rasę łączy bardzo silna wieź z właścicielem, dlatego będą one świetnie współpracować z biegaczem. Są wytrzymałe i potrzebują bardzo dużo ruchu. Chętnie uprawiają sport – bikejoring, dogtrekking i jogging.
Border collie
Dzięki swojej smukłej budowie doskonale nadają się na długie trasy biegowe. Zwierzaki te potrzebują sporej dawki ruchu, są bardzo aktywne i często nadpobudliwe. Nienawidzą nudy i bezczynności. Odpowiednio prowadzone doskonale współpracują z człowiekiem. Trzeba poświęcić im mnóstwo czasu, ale są doskonałymi towarzyszami podczas treningów. Border collie uwielbia wspólną naukę, zabawę i poznawanie sztuczek. Świetnie odnajdują się w sportach tj. frisbee, frizgility, flyball, czy nawet taniec z psem.
Chart
Do tej grupy można zaliczyć takie rasy jak greyhound, afgan, wilczarz czy angielski whippet. Pierwotnie były wykorzystywane jako psy myśliwskie - gończe, dlatego wyczynowe treningi nie są dla nich problemem. Cechuje je szybkość, wytrzymałość i ogromna zwinność. Posiadają aerodynamiczną budowę, która pozwala im na osiąganie bardzo dużych prędkości (greyhound biega nawet 70-90 km/h). Należy pamiętać, że jest to pies myśliwski z ogromnym instynktem łowczym, dlatego warto je trzymać na smyczy.
Rhodesian ridgeback
Jako psy gończe są bardzo aktywne, mają żywy temperament i potrzebują dużej dawki ruchu. Mają dość ciężki charakter, dlatego należy wobec nich zachować dużą konsekwencję i stanowczość.
Siberian husky
To rasa stworzona do ciężkiej pracy i forsownego biegu w trudnych warunkach. Nienawidzą bezczynnego spędzania czasu w jednym miejscu. Bez zapewnienia im odpowiedniej dawki ruchu mają tendencje do ucieczek i niszczenia. Siberian husky to psy bardzo niezależne i niesamowicie uparte, potrafią być głuche na komendy, dlatego potrzebują bardzo stanowczego, a przede wszystkim cierpliwego właściciela. Są niesamowicie wytrzymałe, kieruje nimi żądza przygód, nie zatrzyma ich żaden śnieg, ani też deszcz.
Greyster
To typ psa zaprzęgowego, który powstał w Norwegii z krzyżowania charta angielskiego Greyhound z wyżłem niemieckim krótkowłosym. Posiada umięśnioną sportową sylwetkę. Greystery są najszybszymi psami sprinterskimi, doskonale sprawdzają się w sportach zaprzęgowych, bikejoringu, skijoringu i canicrossie.
Beagle
Pies gończy, używany dawniej na polowanie na zające. Beagle to rasa bardzo wytrzymała, kochająca ruch, zabawę i biegi zarówno przy nodze, jak i przy rowerze. Z racji upartego charakteru należy poświęcić im odpowiednio dużo czasu. Właściciel musi być aktywny, cierpliwy i wyrozumiały.
Jack russell terrier
Pies o drobnej budowie, ale żywiołowym temperamencie i wielkim sercu. Jack russell terrier to rasa bardzo radosna, lojalna i aktywna. Ze względu na małe rozmiary niepozorna, ale wymaga dużej dawki ruchu, uwagi i pracy. Ten mały wulkan energii świetnie sprawdzi się jako partner podczas kilkukilometrowego biegu, czy jazdy rowerem.
Podegno portugalski miniaturowy
Rasa zaliczana do psów myśliwskich w typie pierwotnym. Jego druga nazwa to „pies na króliki”. Najlepiej opiszą go słowa „w małym ciele wielki duch”. Jest to mały piesek o zacięciu sportowym. Należy do psów energicznych, niesamowicie szybkich, które jednocześnie są bardzo wytrzymałe. Doskonale sprawdzi się podczas biegów, potrafi dotrzymać kroku jeźdźcowi w galopie.
Pies nierasowy, kundelek
Kundelek o odpowiedniej budowie i predyspozycjach sprawdzi się również doskonale podczas wspólnych treningów. Mieszańce są często wynikiem krzyżowania ras, które są doskonałymi sportowcami i dziedzicząc te cechy mogą stać się najlepszymi kompanami do różnego rodzaju aktywności, jak bieganie, jazda na rowerze, frisbee.
Oczywiście wiele innych ras sprawdzi się do uprawiania wspólnych aktywności. Wszystko zależy od chęci, pracy właściciela, obserwacji predyspozycji swojego psa oraz wyrobienia pewnych przyzwyczajeń. Należy jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu aktywności warto wybrać się do weterynarza w celu sprawdzenia ogólnego zdrowia psa oraz zbadania, czy nasz pies nie ma wrodzonych chorób, np. serca. Każdego psa trzeba odpowiednio do aktywności przygotować, o czym pisałam w poprzednim artykule: https://www.salon24.pl/u/psiejechacswiat/891902,psiebiegniete-czyli-bieganie-z-psem. Najważniejsze jest dobre wychowanie, konsekwencja, regularny trening i dobra socjalizacja. Po odpowiednim przeszkoleniu taki osobnik będzie cudownym kompanem podczas wspólnych treningów.
Tego z całego serca Wam życzę !
Inne tematy w dziale Rozmaitości