psiejechać świat psiejechać świat
683
BLOG

Pies nie człowiek, a swój bagaż mieć musi

psiejechać świat psiejechać świat Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Każdy wyjazd wymaga od nas przygotowania, a jeśli ma w nim nam towarzyszyć pies… czeka nas nie lada wyzwanie. Nie możemy zapominać o odpowiednim przygotowaniu czworonoga, zapewnieniu odpowiedniego komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy i całej wyprawy. Jeżeli nie ma się doświadczenia w temacie, można czuć się lekko zagubionym. Dlatego przygotowałam mały poradnik, który mam nadzieję Wam pomoże. 


O czym należy pamiętać ZAWSZE, nie tylko w podróży?

1. Regularne szczepienia

Ten temat jest bardzo istotny, a niestety często przez właścicieli psów pomijany. Pamiętajmy, że na wściekliznę należy psa szczepić co roku. Przy takim szczepieniu w książeczce zdrowia lekarz wypisze datę ważności szczepienia. Szczepienie psa na wściekliznę to obowiązek każdego właściciela, ale są też inne choroby, przed którymi warto chronić swojego przyjaciela. Bardzo ważne, choć nie obowiązkowe, jest szczepienie psa na groźne choroby zakaźne. Należą do nich: parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha. Szczepiąc psa zapewniamy bezpieczeństwo nie tylko jemu, ale również sobie, innym ludziom, szczególnie dzieciom oraz innym zwierzętom.

image

2. Zabezpieczenie psa przeciw kleszczom

Ktoś zapyta. I o co tyle krzyku? Kleszcze pomimo swoich małych rozmiarów są dla naszych czworonogów bardzo niebezpieczne. Najpopularniejsze choroby, które przenoszą kleszcze to babeszjoza, borelioza, piroplazmoza, ehrilichioza, anaplazmoza, hepatozooznoza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Większość z tych chorób rozwija się powoli, czasem niepostrzeżenie atakując kolejne narządy organizmu i pozostawiając w nich trwałe zmiany, w konsekwencji mogą one doprowadzić do śmierci zwierzaka. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pozwalają ochronić naszego psa przed tymi pajęczakami. Na rynku dostępne są preparaty typu spot-on, obroże przeciw pasożytom, preparaty w sprayu oraz tabletki przeciwko pasożytom. Każdy może wybrać środek, który według niego jest najbardziej bezpieczny i najskuteczniejszy. Co więcej, wiele z tych środków zabezpiecza naszego ogoniastego przyjaciela przed inwazją pcheł. Warto w tym temacie porozmawiać ze swoim weterynarzem, on na pewno doradzi.

3. Odrobaczenie

Psie pasożyty to częsta dolegliwość. Robaki może mieć każdy pies, nawet ten, który całymi dniami wyleguje się na kanapie, dlatego ważne jest by naszego pupila regularnie odrobaczać. Pasożyty są bardzo niebezpieczne dla naszych czworonogów, mogą doprowadzić do ciężkich chorób. Niektóre robaki zagrażają również nam, ludziom. Choroby, które wywołują określamy jako zoonozy i są one bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Dlatego tak ważne jest regularne odrobaczanie psów , nie możemy o tym zapominać. Preparaty dostępne są w gabinetach weterynaryjnych w różnych formach, warto o nie zapytać weterynarza.


O czym musimy pamiętać przygotowując się do wyprawy i co warto ze sobą zabrać? 

1. Książeczka zdrowia psa

Należy pamiętać by w trakcie podróży mieć ją ze sobą. Jest wiele sytuacji, w której może się nam przydać. Po pierwsze, jako dowód tego, że nasz pies został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Dodatkowo są w niej informacje o lekach, szczepionkach, preparatach, które nasz pies przyjmował. To ważne z perspektywy lekarza weterynarii, który delikwenta będzie pierwszy raz widział na oczy. Bez tych podstawowych informacji może mu być ciężej postawić prawidłową diagnozę, czy też leczyć naszego psa.

2. Psi paszport

Jeśli zamierzamy z naszym czworonogiem uskuteczniać zagraniczne wojaże, nie można o paszporcie zapomnieć. O wyrobieniu tego dokumentu warto pomyśleć dużo wcześniej, nie na ostatnią chwilę. Owszem, samo wyrobienie trwa chwilę, ale nie każdy lekarz weterynarii ma do tego uprawnienia, bądź może się okazać, że lecznica, do której się udaliśmy przed samą podróżą jest zamknięta. Do wyrobienia konieczne jest ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz zarejestrowany chip.


3. Czip

Jest to najskuteczniejsza metoda identyfikacji zwierząt. Niestety jednak w Polsce czipowanie psów nadal nie należy do powszechnych działań. Mitem jest, że oznakowane powinny być tylko psy rasowe, zwykłemu burkowi również należy się taka usługa. Odczytywanie chipów jest standardową procedurą w przypadku, gdy zwierzę zostaje znalezione przez służby porządkowe albo wtedy, gdy trafia do schroniska. Dzięki temu, że pies zostanie wyposażony w chip można nieco łatwiej prowadzić jego poszukiwania oraz poszukiwania jego właściciela. Niektórzy użyją tutaj argumentu, że ich pies ma adresówkę, a ja zapytam: a jak was znajdą, jeśli w jakiś sposób się ona zgubi? Po zaczipowaniu psa, należy przypilnować by jego dane zostały wprowadzone do rejestru. Nawet jeśli weterynarz powie, że to zrobi, sprawdźmy dokładnie czy dane zostały wpisane i czy są one na pewno prawidłowe. Żaden człowiek nie jest nieomylny, a mały błąd może kosztować nas wiele.  

4. Adresówka

Warto nie zapominać o tej najprostszej formie znalezienia właściciela. Jest to najłatwiejszy i bardzo skuteczny sposób zabezpieczenia psa przed zgubieniem zarówno na nowym terenie, jak i podczas codziennych spacerów. W sklepach zoologicznych, na stronach internetowych znajdziemy mnóstwo oryginalnych wzorów. Mogą zostać one wykonane na specjalne zamówienie, z różnych tworzyw, posiadać rozmaite kształty. Najważniejsze jednak by zawierały istotne dane, jak imię psa oraz numer telefonu właściciela – jeśli na co dzień mieszkacie w Polsce najlepiej by był poprzedzony „+48”. Imię psa jest ważne, ponieważ osobie, która znajdzie zgubę, będzie prościej się z nim komunikować.

image

5. Smycz i pasy bezpieczeństwa

Tak samo jako dbamy o swoje bezpieczeństwo, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego pupila. Podczas każdej podroży samochodem należy pamiętać o zapinaniu pasów. Samochodowy pas bezpieczeństwa dla psa jest niezbędnym akcesorium podczas transportu zwierzęcia, a specjalna krótka smycz pozwoli przypiąć odpowiednio psa.

6. Kaganiec

Kaganiec kojarzony jest najczęściej z groźnymi psami i właścicielom łagodnych psów jawi się jako przedmiot zupełnie zbędny. Nie jest to słuszne przekonanie. W wielu miejscach, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej założenie kagańca jest obowiązkowe. Warto wcześniej przyzwyczajać czworonoga do noszenia namordnika, ponieważ może się to okazać konieczne. Jeśli odpowiednio wcześniej nauczymy psa zakładać kaganiec, nie będzie on dla niego karą. Oczywiście należy zadbać by kaganiec był wykonany z lekkiego materiału i by pozwalał psu na swobodne oddychanie – unikajcie taśmowych kagańców!

7. Apteczka

Bardzo ważna zarówno dla nas, jak i naszego psa. Chociaż może to się wydawać śmieszne, odpowiednio zaopatrzona apteczka może nam pomóc w terenie, zaoszczędzić stresu, a nawet uratować życie.

W psiej apteczce warto mieć:

- bandaż

- kompres

- plaster – najlepiej w rolce

- gaziki jałowe

- Octanisept – niezwodny do odkażania ran

- Nifuroksazyd – zarówno nas, jak i naszego pupila może trafić zatrucie pokarmowe. Dawkowanie musi być dobrane do wagi psa, koniecznie skonsultujcie to z weterynarzem

- jakiś lek, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niektórzy rekomendują Pyralginę, ale warto ustalić to z weterynarzem

- preparat na przyspieszenie gojenia – przez lekarzy weterynarii często polecany jest Curiosin

- Encorton – bardzo ważny lek, który może uratować psu życie. Jest to steryd, który zmniejsza odczyny alergiczne. Warto go mieć pod ręką, gdyby w trakcie wędrówek daleko od cywilizacji naszego psa zaatakowały pszczoły bądź żmije. Podanie tego leku znacznie zmniejszy opuchliznę i da nam czas na dotarcie do najbliższego gabinetu weterynaryjnego. Warto abyście na ten temat porozmawiali ze swoimi weterynarzami

- wazelina – jako zabezpieczenie poduszek łap, szczególnie w niskich temperaturach

- sudocrem – krem, który na co dzień kojarzymy z niemowlakami, może okazać się niezastąpiony przy otarciach i odparzeniach naszego czworonoga

- kleszczołapki – przedmiot ułatwiający usuwanie kleszczy

- leki, które na co dzień przyjmuje Wasz pies

image

8. Środki na chorobę lokomocyjną

Nie każdy pies lubi podróże samochodem. Dla jednego to radość, dla innego wiążą się one z ogromnym stresem. Psa cierpiącego na chorobę lokomocyjną należy odpowiednio przygotować przed podróżą. Najlepiej by w dzień poprzedzający jazdę w samochodzie pies dostał o połowę mniej jedzenia niż zazwyczaj. W dniu podróży nie powinien jeść zbyt wiele. W trakcie jazdy należy, co około 2 godz. robić przerwy tak by mógł rozprostować się, pochodzić i załatwić potrzeby fizjologiczne. W przypadku, gdy pies mimo odpowiedniego przygotowania przed podróżą, nadal wymiotuje w aucie, należy zgłosić się po pomoc do lekarza weterynarii. Przepisze on tabletki przeciw wymiotne dla naszego czworonoga. Pamiętajmy, aby nie próbować podawać samemu tabletek z domowej apteczki.

9. Przybory do pielęgnacji

Warto spakować szczotkę do wyczesywania sierści oraz szampon np. gdy nasz pupil postanowi wytarzać się w błocie, albo w czymś jeszcze bardziej przyjemnym. Jeżeli ktoś praktykuje mycie zębów psiaka i uważa, że od tego nie ma wakacji, nie może zapomnieć o szczoteczce do zębów i specjalnie paście do psiej paszczy.

image

10. Karma i smakołyki

Dobrze wyliczyć dokładnie, ile nasz pies zje podczas wyjazdu i spakować troszkę więcej. Wiadomo, że psią karmę można dostać w prawie każdym sklepie, ale nie polecam zmiany karmy w trakcie wyjazdów. Może skończyć się to problemami żołądkowymi…

Smakołyki warto mieć zawsze. Można traktować je jako przysmak dla psa, urozmaicenie żywienia, nagroda za posłuszeństwo, ale też pomoc w przywołaniu pupila na nieznanym terenie, gdzie liczba bodźców oddziałowujących na czworonoga jest ogromna, a instynkty są czasami silniejsze niż wierność i posłuszeństwo. Dobrze wziąć jakiś przysmak do gryzienia, żeby pies miał się czym zająć, jeśli pozostawimy go w obcym pomieszczeniu, idąc na przykład na obiad. W taki sposób możemy uniknąć niepotrzebnych szkód.

Jeżeli przewidujemy długie wyczerpujące wędrówki warto zabezpieczyć się w psie suplementy i izotoniki.

11. Woda dla psów i podręczny bidon na wodę

Gdziekolwiek wychodzimy pamiętajmy o zabraniu ze sobą zapasu wody dla naszego pupila. Nawadnianie jest bardzo ważne w trakcie jazdy, czy też długich spacerów. Przydatnym gadżetem są podręczne bidony na wodę. Są one bardzo wygodne w użyciu, łatwo w nich podać psiakowi wodę niezależnie od tego, czy znajdujemy się w samochodzie, pociągu, na łodzi, czy też na plaży.

image

12. Miski

Dobrze ze sobą zabrać dwie miski – jedną na wodę, drugą na karmę. Wygodnym pomysłem są składane gumowe miski dla psa, które nie zajmują wiele miejsca.

13. Psie gadżety :

- Smycz - często psiaki nie potrzebują jej na co dzień, ale pamiętajmy, że w niektórych miejscach chodzenie bez jest niedozwolone. Szanujmy regulaminy, dbajmy o bezpieczeństwo innych zwierząt i ludzi.

- Obroża/ szelki – w zależności od upodobań. Pamiętajmy jednak, że w trakcie wzmożonej aktywności używanie obroży nie jest wskazane. Nie zapominajmy o przypięciu adresówki!

- Szelki typu sleedy, linka z amortyzatorem oraz pas dla człowieka – te gadżety przydają się w trakcie długich wędrówek. Uwierzcie mi, to duże ułatwienie. Kiedyś też w to nie wierzyłam.

- Odblaski – jeżeli wybieramy się w miejsce o ograniczonej widoczności, warto przypiąć do obroży bądź szelek taki gadżet.

14. Psie legowisko/ kocyk

Warto zabrać by nasz piesek czuł się bezpiecznie. Pozwoli mu to lepiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

15. Psie zabawki

Warto ze sobą zabrać naszemu psiakowi jedną albo dwie ulubione zabawki do podgryzania. Zmniejsza to ryzyko, że w trakcie naszej nieobecności pies zajmie się materacem, zasłonami, czy też drzwiami hotelowego pokoju. Jeśli chcemy uniknąć niezadowolonych min sąsiadów, bądź nawet skarg – pamiętajmy by zabawki były pozbawione piszczałek.

image

16. Worki na psie odchody

Dużo worków! Są one bardzo pomocne w trakcie spacerów. Dbajmy o środowisko, nie zostawiajmy po sobie zanieczyszczeń.

17. Psi ręcznik szybkoschnący

Jeżeli złapie nas deszcz przed wejściem do pensjonatu, restauracji warto wytrzeć naszego czworonoga. Dodatkowo z racji, że jest niewielkich rozmiarów, może posłużyć jako psie legowisko np. w schronisku.

18. Transporter

Podróże często nie należą do największych przyjemności naszych psiaków. Dlatego warto, szczególnie przy małych psiakach, zainwestować w transporter. Zapewni on bezpieczeństwo i wygodę nam i naszemu pupilowi. Do tego gadżetu warto przyzwyczajać psa od szczeniaka. Oczywiście używanie transportera zależy od tolerancji, upodobań i przyzwyczajeń naszych zwierząt. Niektóre nie lubią zamkniętych przestrzeni, dlatego pamiętajmy by nie wciskać zwierzaka na siłę, bo to może jeszcze pogorszyć sytuację.

19. Derka dla psa/ sweterek

Przyda się w chłodnych, wietrznych warunkach oraz podczas dużego deszczu. Szczególnie zalecana dla psów małych, bądź o słabej okrywie włosowej.

image

20. Psia kamizelka ratunkowa

Jeśli wybieramy się nad wodę i planujemy pływanie z psem kajakiem, łódką powinniśmy zabierać ze sobą psią kamizelkę ratunkową. To idealne i bezpieczne rozwiązanie dla miłośników wszystkich sportów wodnych. Oczywiście, większość psów bardzo lubi pływać i świetnie radzi sobie w wodzie, ale pamiętajmy, że jak człowiek, również i one mogą spanikować, bądź stracić siłę na dopłynięcie do brzegu.

image


Uff dobrnęliśmy już do końca. Sporo tego, prawda? Lista przedmiotów, które mogą się przydać jest długa, ale oczywiście od Was zależy, co ze sobą zabierzecie. Zapewne wpłynie na to wiele czynników, jak rasa psa, środek transportu, który wybierzecie, sposób spędzania przez was czasu, upodobania waszego pupila. Pamiętajcie tylko o zachowaniu bezpieczeństwa oraz zapewnienie komfortu fizycznego i psychicznego Waszego czworonoga. Dbajcie o niego, jak o siebie samych. Koniec mojego gadania, a wy ruszajcie ku psigodzie. Szerokiej drogi!


image

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości