Pseudo-Orygenes Pseudo-Orygenes
285
BLOG

"Diabelsko" dobry listopadowy "Znak"

Pseudo-Orygenes Pseudo-Orygenes Rozmaitości Obserwuj notkę 3

Numer 666 zobowiązuje: redakcja postanowiła zająć się problemem diabła. A temat to niełatwy, bo dla wielu to istota mitologiczna, w której realne, osobowe istnienie wierzyć to zabobon. Coś z tego pobrzmiewa w niektórych tekstach. Ale to dobrze, bo dzięki temu czytelnik ma szansę zestawić różne argumenty, chociażby taki jak Kazimierza Bema, że diabeł to temat zastępczy, który odwraca naszą uwagę od tego, co w chrześcijaństwie istotne, z tym Matta Baglio, że diabeł to istota realna.

Interesujące są także "Powroty", w których kontynuowana jest dyskusja o wykładzie profesora C. Taylora na temat sekularyzacji (trzy teksty: Karola Tarnowskiego, Pawła Kozackiego i Sebastiana Dudy), i w których pojawia się zatytułowana "W poszukiwaniu teologii i teologów" polemika ks. Dariusza Kowalczyka z artykułem R. Rynkowskiego "Teologia spotkania i dialogu" (chodzi o to, czym ma być teologia, czy da się tym pojęciem objąć np. twórczość Szymona Hołowni).

Warto więc sięgnąć po ten "diabelsko" dobry numer, by zastanowić się nad diabłem, sekularyzacją i teologią (notabene niektórzy są mocno przekonani, że te dwie ostatnie to dzieło diabła).

Aha, i jeszcze recenzja książki Aleksandra Gomoli "Bóg kobiet", w której autor podejmuje dialog z teologią feministyczną. To też interesujące.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Rozmaitości