Julisz Kossak "Czarniecki po Płockiem"
Julisz Kossak "Czarniecki po Płockiem"
Janusz Malicki Janusz Malicki
694
BLOG

Dziś 350 rocznica śmierci hetmana Stefana Czarnieckiego

Janusz Malicki Janusz Malicki Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

"Jam nie z soli ani z roli, ale z tego co mnie boli"

Dziś przypada 350 rocznica śmierci wielkiego, polskiego dowódcy hetmana Stefana Czarnieckiego, który zmarł w dniu 16 lutego 1665 roku na skutek ran odniesionych w walce i został pochowany w rodzinnej w Czarncy, gdzie również ( w 1599 r). się urodził.

Do wysokiej pozycji w Rzeczypospolitej doszedł dzięki własnym zasługom i umiejętnościom. Jako jeden z dziewięciu synów niezamożnego szlachcica rozpoczął swą karierę od zwykłego żołnierza by stać się jednym z największych, polskich wodzów i bohaterów narodowych, o którym śpiewamy nawet w naszym hymnie: "Jak Czarniecki do Poznania, po szwedzkim zaborze, dla Ojczyzny ratowania rzucił się przez morze". W czasie Potopu szwedzkiego nie opuscił króla Jana Kazimierza, jak uczyniło to wielu magnatów, tylko wiernie i dzielnie go wspomagał. Czarniecki szybko zorientował się jak trudno jest prowadzić regularną wojnę ze sprawnym wojskiem króla Karola Gustawa i rozpoczął wojnę partzancka tzw."szarpaną", był w tych działanich wspomagany również przez chłopów. 

Jest to blog przewodnika po Zamosciu, w związku z tym wypada wspomnieć,  że miasta, które oparły się Szwedom to Gdańsk, Jasna Góra i Zamość. W lutym 1665 r. tuż przed próbą zdobycia zamojskiej twierdzy przez wojska Karola Gustawa z wizytą u     Jana II Zamoyskiego              - zapraszam również do Polubienia mojej strony na fb :  https://www.facebook.com/hetmanJanZamoyski -  przybył Stefan Czarniecki, który później wspierał od strony południowej wraz ze swymi oddziałami, oblężonych Zamościan. Podczas składanych Ślubów Lwowskich, gdzie na Królową Poski została wybrana Matka Boża, Stefan Czarniecki stał u boku Jana Kazimierza, co możemy zobaczyć na obrazie Jana Matejki ( powyżej).

 Mimo wielkich zasług dla Ojczyzny w 1657 r. nasz bohater nie otrzymał spodziewanej buławy hetmańskiej, która przypadła  Jerzemu Lubomirskiemu. Wtedy to padły słowa wojewody ruskiego, Stefana Czarnieckiego:

 „Jam nie z soli ani roli, ale z tego, co mnie boli” - była to aluzja do żup solnych należących do Lubomirskiego oraz ziemskich majątków Potockich. Hetmanem Czarniecki został dopiero mianowany na kilka tygodni przed śmiercią. Więcej historii zamojskich, wielkich polskich rodów, Zamojszczyzny - podczas zwiedzania Zamościa i Roztocza : http://przewodnikzamosc.pl/- Zapraszam

 

Zobacz galerię zdjęć:

Jan Matejko "Śluby Jana Kazimierza"
Jan Matejko "Śluby Jana Kazimierza"

Nazywam się Janusz Malicki i jestem licencjonowanym przewodnikiem po Zamościu i Roztoczu, piszę o historii hetmańskiego grodu, ordynacji Zamojskiej, Krainy Malowniczych Wzgórz jak również o przyrodzie i geografii tych miejsc. Szczegółowy program zwiedzania znajduje się na mojej stronie internetowej http://przewodnikzamosc.pl/?page_id=746

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Kultura