W ostatnim artykule pisałem o ustępującym prezydencie Zamościa :
http://przewodnikzamosc.salon24.pl/619622,zamoyski-po-raz-trzeci-odchodzi-z-miasta-idealnego ten artykuł jest o nowym włodarzu miasta.
W ostatnich wyborów samorządowych prezydentem Zamościa został Andrzej Wnuk, który pokonał urzędującego przez 3 ostatnie kadencje Marcina Zamoyskiego, syna ostatniego, zamojskiego ordynata. Jednak nawiązanie do historii sprzed wieków wciąż występuje.
W Akcie lokacyjnym z roku 1580 Jan Zamoyskiego dla swojego grodu znajdziemy informację: „(…) Aby zaś miasto to tym łatwiej osadzić się i do stanu rozkwitu przywiedzione być mogło, obiecuję jego mieszkańcom naznaczyć zaraz od początku na wójta albo osadźcę roztropnego, zapobiegliwego, mającego duże doświadczenie w sprawach miejskich i kupieckich (…)”.
Kanclerz Zamoyski zamierzał uworzyć w Zamościu dominujący ośrodek rzemiosła i handlu, w związku z tym bardzo istotna była nominacja sprawnego i doświadczonego w sprawach handlowych „wójta”. Do tej funkcji Jan Zamoyski przeznaczył Wojciecha Wnuka, rajcę miasta Sandomierza, który według Pana na Zamościu spełniał wskazane warunki. Oficjalnie Wojciech Wnuk objął obowiązki wójta 28 marca 1583 roku, ale już od 28 kwietnia 1581 roku akcję werbunkową wśród potencjalnych osadników, jako główny organizator życia miejskiego. W okresie lokacji miasta wójt w odróżnieniu od burmistrza, był urzędnikiem dziedzicznym, stojącym na czele miasta. Był on lennikiem pana miasta, zobowiązanym m.in. do konnej służby wojskowej. Wójt miał także liczne dochodowe przywileje (m.in. 1/6 czynszów, 1/3 kar sądowych, prawo posiadania jatek i zasiadania w ławie miejskiej). (...) więcej na mojej stronie http://PrzewodnikZamosc.pl. W hetmańskim grodzie organizował działalność zamojskiej ławy sądowej i uruchamiał wymiar sprawiedliwości. Jako były lwowski ławnik sądowy miał w tym względzie odpowiednie doświadczenie. Władze miejskie w Zamościu rozpoczęły działalność w 1583 roku. Wojciech Wnuk pełnil także funkcję burmistrza. Funkcję burmistrza po Wojciechu Wnuku objął powszechnie szanowany architekt miasta Bernardo Morando.
Obecnie urząd prezydenta sprawuje potomek Wojciecha Andrzej Wnuk, Pozostaje życzyć prezydentowi powodzenia, rozwoju miasta dla dobra Mieszkańców, turystyki w Zamościu, która zawsze już będzie główną gałęzią przemysłu pomnika historii RP jakim jest Perła Renesansu
Prezydent Andrzej Wnuk zd. M. Chmiel.