Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Przemyśl był jednym z pierwszych miast w których młodzież zorganizowała akcje solidarnościowe popierające studentów warszawskich. 12 marca odbyły się demonstracje m.in. pod pomnikiem Adama Mickiewicza.
Nie były to szczególnie spektakularne działania, nie było pałowania itp. Niemniej Przemyśl jakoś jest ważny na mapie ówczesnych wydarzeń.
Wśród 100 osób z całego świata zaproszonych przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na 40 rocznicę Marca'68 w 2008 do Pałacu Prezydenckiego było aż 3 osoby z Przemyśla.
Byli to: Lach Wojciech, Mazur Andrzej /bloger "publicysta"/ i Zegarski Damian Zen.
Spotkanie w Muzem Narodowym Ziemi Przemyskiej 27 marzec: Kleszczyński, Zegarski
27 marca Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zorganizowało spotkanie, na które miałem przyjemność być zaproszony. Dziękując panu dyrektorowi Janowi Jaroszowi za zaproszenie - niestety musiałem odmówić ze względów zdrowotnych /ciężkie przeziębienie, antybiotyki/.
W spotkaniu wzięli udzial: Zen Damian Zegarski jeden z głównych organizatorów protestów młodzieży przemyskiej i dr Kleszczyński z IPN Rzeszów autor jedynej zródłowej publikacji na temat tamych wydarzeń.
Zen Damian Zegarski. za: worldofbigbrother.com
Stan zdrowia tłumaczy też przełożenie moich publikacji na temat Marca'68 w Przemyślu na kwiecień oraz moją ocenę wydarzeń zaprezentowaną w 2008 roku w marcu dla jednego z czasopism.
Od dzisiaj będę publikowal istniejącą dokumentację na temat przemyskich protestów, oraz serwis fotograficzny niewielki ale super ważny dla Przemyśla z obchodów 40 rocznicy w Warszawie. Wspomnienia mają charakter subiektywny, pamięć jest zawodna. Ciężar dowodowy będzie spoczywał głównie na materiałach IPN Rzeszów, oraz publikacjach prasowych.
logo obchodów Marca'68 w Przemyślu
http://mnzp.pl/sites/default/files/inline-images/marzec.png
info o spotkaniu z Kleszczyńskim
https://www.facebook.com/events/178181496158146/
Inne tematy w dziale Kultura