publicysta publicysta
122
BLOG

Miss/i/ys Solypsis: Teoria Poezji Solipsystycznej

publicysta publicysta Kultura Obserwuj notkę 2

 

        https://2.bp.blogspot.com/-gpxwyoe6B5s/V1hHRo8ozsI/AAAAAAAAJb4/8kFMTfDSBacYB_5K1f5io_2JDk_3D-KGgCLcB/s1600/CkcKkOyW0AAVNak.jpg

                             Nos omnibus super perfumum sociatis immodica


                     

                          Miss/i/ys Solypsis :  Teoria Poezji Solipsystycznej

 


Tekst niniejszy jest zapowiadaną w recenzji z tomu Waldemara Żyszkiewicza pełną teorią poezji solipsystycznej [ recenzjaczytaj tutaj ]

Wklejam tutaj pierwsze podrozdziały i plan tekstu – czysto roboczy. Tekst będzie uzupełniany w następnych tygodniach.

Celem tego roboczego zabiegu jest natychmiastowe podanie kontrastu do miękkiej wersji teorii poezji solipsystycznej zawartej w recenzji z tomu Żyszkiewicza.

Wersja twarda – sygnalizowana tutaj a pisana równolegle - wychodziłaby poza ramy skromnej przecież recenzji i naruszała tok wywodu.

Jest pisana też z innej pozycji filozoficznej /ontologicznej/.

                  a  oto roboczy konspekt: rzuty, tezy, ramy rozważań, tagi:

 

 
              1. Solypsis jako konstrukt i neologizm:  DRAMAT  WSPÓLNOTY


   

Termin Solypsis jest sztuczny i wymyślony celowo jako równoległa biegnąca przez recenzję – nawiązanie do  słynnego spektaklu Instytutu Aktora-Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego „Apocalypsis cum figuris. Równoległa egzystencjalna jako dramat, dramat jednostki ludzkiej rozwijającej się w społeczeństwie, i wraz z nią całego ewoluującego społeczeństwa.  

„Apocalypsis cum figuris” był  spektaklem teatralnym opracowanym po wielu latach studiów nad metodą aktorską prowadzonych w Teatrze Laboratorium we Wrocławiu. Jako dzieło artystyczne jest tworem sztuki. Jako wyeksplikowanie, wypreparowanie metody – jest dziełem nauki. Stanowi więc wygodną parabolę, łącznik między inną dziedziną sztuki jaką jest poezja a niektórymi dyscyplinami nauki.
   
Nauka polska w swoich ekstremach, w swojej ekstraklasie jest niebanalna, i dała wiele znakomitych przemyśleń. Można tutaj najpierw powiedzieć o Polish Logic / lwowsko-warszawskiej szkole logicznej / z jej logiką trój i wielowartościową na czele z Janem Łukaszewiczem,  której rozstrzygnięcia wyznaczyły nową współczesną logikę i doprowadziły do skonstruowania języka komputerowego.

                                                 1.1. Polish Logic

Alfredem Tarskim – wychowankiem szkoły -  i semantyczną definicją prawdy, Stanisławem Ulamem - wychowankiem tej szkoły -   później w Los Alamos i zespole Roberta Oppenheimera,  twórcą ‘wózka wodorowego’ rozstrzygającego dla konstrukcji bomby wodorowej. Wacława Sierpińskiego twórcą fraktala podstawowego – którego pomnik w jednym z najbardziej prestiżowych Instytutów Astronomicznych w Indiach miałem przyjemność podziwiać w Wikimedia Commons podczas swoich 6-letnich prywatnych studiów nad współczesnymi Indiami.

                                                 1.2. Polish Care

Przytomnie będzie zauważyć tutaj medycynę – dyscyplina ta ma obecnie największą ilość naukowych publikacji w Polsce, a i znakomitą przeszłość. Wymieńmy tutaj sztandarowe i popularne w społeczeństwie również i jego młodej części postaci polskich lekarzy lat 70-tych i 80-tych xx wieku: Juliana Aleksandrowicza i Kazimierza Dąbrowskiego.

                         1.3. Tadeusz Kielanowski „Rozmyślania o przemijaniu”


Lekarzem takim był też Tadeusz Kielanowski klasyczny przyrodoznawca ale z silną podbudową humanistyczną uważający medycynę za swoistego rodzaju odmianę sztuki.

Solipsyzm rozumiem bowiem tak jak rozumiał go profesor Kilanowski jako przemijanie. Ale i refleksja nad tym przemijaniem.

Mówiąc precyzyjniej: refleksja nad tym, co przemija i jednoczesna refleksja nad tym kto przemija. Można dodać też: kwantyfikowanie ilości przemijania przedmiotu – świata, jak i refleksja nad jakością podmiotu.

Wikipedystyczne rozumienie solipsyzmu jest bowiem zubożone – na co zwraca uwagę administrator angielskiej i  polskiej Wiki - odsyła nas bowiem do ustalającego prawdę o świecie podmiotu.

Ale nie mówi o tym, że podmiot ten – rozumiany statystycznie - też jest przemijający. A mówi o tym Kielanowski, i takie stanowisko przyjmuje też wersja hard. Jako stanowisko czysto epistemologiczne.  

Itd.

                                          I dalej: o medycynie
 

Medycyna jest nauką dla życia człowieka podstawową, o czym mówiono już w średniowieczu [cytat, za: Crombie] . Relacja między medycyną a naukami „pomocniczymi” jak rolnictwo i hodowla zwierząt. Proporcja i symetria w nauce.

W klasztorach wszystkich religii, również i katolickich zawsze tworzono ogrody dla hodowli ziół potrzebnych do leczenia chorób jak i zapobiegania im, oraz dla podtrzymania zdrowia [ikonografia].  

* Relacja poezja – medycyna, nauki /bukoliki, utopie, złote wieki, etc./.  
Perypatetycy – Likejon. Ściany Likejonu.
Gimnazjon.
Galen, Hipokrates    
   

Dalej będzie m.in.:
* Stanowisko egzystencjalistyczne Martina Heideggera.
Zwięzła charakterystyka ‘Zein und Zeit’.  

* Stanowiska techniczne [od: tekhne]
Stanowisko Michela Foucault
Stanowisko Petera Sloterdijka

* Relacja solipsyzm filozoficzny a poezja solipsystyczna

Stanowiska Wittgensteina i Ajdukiewicza – za: Woleński

* Krytyka idealizmu subiektywnego z pozycji teorii poezji solipsystycznej
* krytyka braku relacji „skutek-przyczyna” w logice Milla

* 2 metody uprawiania poezji solipsystycznej
Przemija podmiot i przedmiot; podmiot obserwujący i przedmiot obserwowany.
Przemija przedmiot, a podmiot ze względów filozoficznych, lub z założenia – nie wyraża stanowiska nt. swojej pozycji
 
* rozwinięcie teorii poezji solipsystycznej
Ontologia poezji solipsystycznej
Czym jest Piękno w poezji solipsystycznej. Estetyka.
Regresja Sybillińska a progresja solipsystyczna.

Po zarysowanej powyżej części teoretycznej -

 

                                           Część II praktyczna:

 

I.  poezja Józefa Kurylaka - najlepszy przykład Poezji Solipsystycznej /dalej PS/.  Rozpad i przemijanie wszelkich form. Świata, kultury, sztuki, filozofii. Przemijanie podmiotu i przedmiotu. Sporządzenie pełnego opisu tej poezji

 

                              Miss/i/ys Solypsis: Teoria Poezji Solipsystycznej

             2010: Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów. skapiec.pl 

                                      

Tekst w tym tomie "Gdy w nocy biją dzwony" /strony 44 - 50/ jest najbardziej klasycznym przykładem PS. 

 

II.  uzupełnienie Matrycy Analitycznej zwanej 'Madame Solipsis' o dalsze możliwe jednostkowe metody, o ile dadzą się wyeksplikować. 

III.  szukanie filozoficznych uzasadnień dla tego typu poezjowania. Czy są? A jesli tak to jakie sa najbliższe? I czy mają jakikolwiek związek z poezją Kurylaka, i innymi dalszymi przykładami na Poezję Solipsystyczną.

IV.  Wniosek z analiz Matrycą Analityczną : Miłosz nie jest solipsyzującym poetą - ostatecznie poszedł w ślady Eliotta, ściślej regresją "Ziemi jałowej".       

V.  pytania weryfikujące dla poety solipsyzującego  – Aneks.  (będzie ciekawie:)  

 

Uwaga dla Czytelników: tekst będzie kontynuowany po 20 października 2016, wakacje.


Fotografia użyta w tekście, za:

https://2.bp.blogspot.com/-gpxwyoe6B5s/V1hHRo8ozsI/AAAAAAAAJb4/8kFMTfDSBacYB_5K1f5io_2JDk_3D-KGgCLcB/s1600/CkcKkOyW0AAVNak.jpg

publicysta
O mnie publicysta

uwielbiam przyrodę, filozofię, sztukę  

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura