![https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/36/WLANL_-_MicheleLovesArt_-_ING_-_Ans_Markus_-_Pierrot.jpg/293px-WLANL_-_MicheleLovesArt_-_ING_-_Ans_Markus_-_Pierrot.jpg](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/36/WLANL_-_MicheleLovesArt_-_ING_-_Ans_Markus_-_Pierrot.jpg/293px-WLANL_-_MicheleLovesArt_-_ING_-_Ans_Markus_-_Pierrot.jpg)
Ans Marcus – Pierrot. Zdj.: Michele Achin
Nagroda czasopisma „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki za Rok 2015
Waldemar Żyszkiewicz: poezja, Polska
![http://culture.pl/sites/default/files/images/imported/literatura/_portrety/Zyszkiewicz_Waldemar/waldemar_zyszkiewicz_290.jpg](http://culture.pl/sites/default/files/images/imported/literatura/_portrety/Zyszkiewicz_Waldemar/waldemar_zyszkiewicz_290.jpg)
fot: Marcin Żegliński. culture.pl
Idea Nagrody i pierwsi Laureaci - rok 2010
Nagroda „P&P” 2015
Kategoria: Poezja
Hodler: Fruhling
![https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/eb/Ferdinand_Hodler_-_Fr%C3%BChling_-_1901_-_Ausschnitt.JPG/180px-Ferdinand_Hodler_-_Fr%C3%BChling_-_1901_-_Ausschnitt.JPG](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/eb/Ferdinand_Hodler_-_Fr%C3%BChling_-_1901_-_Ausschnitt.JPG/180px-Ferdinand_Hodler_-_Fr%C3%BChling_-_1901_-_Ausschnitt.JPG)
Poetry & Paratheatre 2015
Waldemar Żyszkiewicz
ze wskazaniem na wiersze:
Nibylandia: Oda na zakończenie
Kamyk z Oxelvik
Pełnia szczęścia
Uzasadnienie
Nagroda „Poetry & Paratheatre” w dziedzinie poezji honoruje zawsze poezję nowoczesną.
To znaczy taką, która używając nowoczesnego języka opisuje świat. Ale jednocześnie zakotwicza ten opis w uniwersalnych wartościach – poprzez ten zabieg poezja jest dialogiem z kulturą. Jest to wyróżnik [A].
Poeci są jednak ekspertami od języka, poeci piszący w języku polskim są ekspertami od możliwości języka polskiego. Są to wyróżniki [B] i [C].
Pokazują zatem możliwości użycia współczesnego języka polskiego do opisu aktualnego obrazu świata, cywilizacji, kultury i sztuki [D].
Pokazują rozwinięty język polski jako metodę poetycką. [E].
W dzisiejszych medialnych czasach i kolejnych falach i serialach newsów Czytelnicy pytają – i słusznie – co to jest poezja nowoczesna? I jak ją odróżnić od awangardy poetyckiej przełomu lat 50 i 60-tych xx wieku piszącej wiersze otwarte łamiące tabu obyczajowe, cenzurę polityczną i nawyki czytelników.
Rolą krytyki literackiej jest udzielenie Czytelnikom odpowiedzi.
Taką rolę spełnia Nagroda „P&P”: wiersze Waldemara Żyszkiewicza są nowoczesne. Spełniają podane wyróżniki A - E.
Uwaga
Tak było i poprzednio: czy to poezja miasta Jerzego Marii Siweckiego /Warszawa/, poezja dwujęzyczna polsko-angielska z greckim bogiem Apollinem w tle jako rozgrywającym - Jacka Gulli /Nowy Jork/, poezja jako inicjacja w sztukę Katarzyny Bolec /Rzeszów/, czy inni znakomici Laureaci.
Uwaga ta jest jednocześnie asumptem dla sporządzenia listy wszystkich Laureatów Nagrody w Kategorii Poezja i opublikowania w odrębnej informacji dla Czytelników i krytyków literackich.
Waldemar Żyszkiewicz:
Hasło Laureata w Wikipedia.pl
Strona osobista
"Pisze się" - blog Laureata na Salon24.pl
i w aktualizacji nota z sierpnia 2016: Janusz R. Kowalczyk, Culture.pl
link do wklejenia na blogu:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/eb/Ferdinand_Hodler_-_Fr%C3%BChling_-_1901_-_Ausschnitt.JPG/180px-Ferdinand_Hodler_-_Fr%C3%BChling_-_1901_-_Ausschnitt.JPG
Inne tematy w dziale Kultura