tygodnikpowszechny.pl
Nagroda Nobla w tym roku została przyznana za reportaż.
Gatunek literacki niezwykle popularny wśród czytelników, dziennikarzy i pisarzy uprawiających literaturę tzw. faktu. Współcześnie ze względu na zagęszczoną od wielu lat sytuację polityczną i społeczną - pełną konfliktów i olbrzymich kontrastów - jest to typ literatury trudny do uprawiania ze względu na łatwość ześlinięcia się w banał lub przerysowanie tematu. Nie mówiąc o radykalizmie społecznym lub etycznym, o który łatwo, który może być słuszny ale trudny do wyrażenia w artystycznym warsztacie.
Laureatka była często wymieniana wśród kandydatów obok syryjskiego poety Adonisa (ze względu na obecną sytuację imigracyjną), tradycyjnie prowadzącego u bookmacherów Japończyka Murakami, oraz amerykańskiego prozaika Philipa Rotha.
Książki Aleksijewicz były wydane w Polsce więc czytelnik polski ma łatwy dostęp do lektur.
Więcej omówień i recenzji ukaże się w najbliższych dniach gdyż pani Aleksijewicz jest gościem tegorocznego Festiwalu Conrada w Krakowie (szczegóły w linku w dole notki).
Warto wymienić nazwiska polskich pretendentów do Literackiego Nobla, które przy okazji dzisiejszego globalnego święta literatury padły, a którzy nie doczekali się lauru i zmarli: Tadeusz Różewicz, Tadeusz Konwicki i Ryszard Kapuściński. Od lat 70-tych mówiło się o Zbigniewie Herbercie.
Z żyjących od kilku lat stałym kandydatem jest krakowski poeta Adam Zagajewski.
Oficjalny komunikat - Nobel Prize
ogłoszenie o Nagrodzie
hasło w be.Wikipedii
hasło w pl. Wikipedii
komentarz w Booklips.pl
Festiwal Conrada Kraków: 19 października 2015, 17.oo w Pałacu pod Baranami
czarne.com.pl. Recenzje, opinie: Czarne
Recenzje, opinie: Czarne
Inne tematy w dziale Kultura