„ Burza” wg Shakespeare’a – Teatr Ochoty Warszawa
Festiwal otwiera spektakl „Burza” realizowany w projekcie „Teatr Polska 2014” w dniu 17 listopada.
Kontynuacja Osterwy
Projekt ten wpisuje się w bardzo godną tradycję polskiego teatru zapoczątkowaną przez Juliusza Osterwę i jego teatr Reduta w okresie międzywojennym – objazdu polski prowincjonalnej i udostępnienie publiczności z poza metropolii dzieł teatru:
W 1925 roku Osterwa przeniósł Redutę do Wilna, gdzie zespół grał w Teatrze na Pohulance. Jako inauguracyjną premierę pokazał Wyzwolenie Wyspiańskiego w nowym opracowaniu reżyserskim i z własną rolą Konrada (1925). Drugim wielkim sukcesem inscenizatorskim i aktorskim był plenerowy Książę niezłomny Słowackiego z Osterwą-Don Fernandem, pokazywany zarówno w Wilnie, jak i w innych miejscach Polski, bowiem Reduta bardzo dużo grywała wówczas w objeździe. W ciągu 900 dni zagrano ponad 1500 spektakli w 173 miastach Polski.
[w:] Monika Mokrzycka-Pokora → Juliusz Osterwa, Culture.pl
Juliusz Osterwa → hasło w: Grotowski.net
Kontynuacja Grotowskiego
Projekt Osterwy i Reduty kontynuował Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego rozpoczynając objazd mniejszych ośrodków w Polsce w 1981 roku z projektem „Teatr Źródeł”. Odbyły się 3 realizacje: w Międzylesiu na Dolnym Śląsku, Kolonii /Olsztyńskie/ i Lipnie /obecnie Kujawsko-Pomorskie/:
5–13 stycznia 1981
Miejsce: Olsztyn
W ramach programu Pół wieku po Reducie w „Pracowni” przy Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Pojezierze” odbywają się pierwsze otwarte próby nowego projektu realizowanego przez grupę aktorów Teatru Laboratorium (m.in. Antoni Jahołkowski, Ryszard Cieślak, Zbigniew Kozłowski, Teresa Nawrot, Stanisław Scierski) oraz Drzewo Ludzi (12–13 I).
[w:] Grotowski.net → Kalendarium
* Szczegółowe informacje o „Burzy wg Shakespeare’a” i projekcie „Teatr Polska 2014” na stronie organizatorów → ZAMEK Przemyśl
* Program Festiwalu→ Wiosna Poezji
Projekt Szekspir
Inne tematy w dziale Kultura