![](http://kultura.przemysl.pl/pliki/9aab5fea2.jpg)
na zdjęciu: uczestnicy XVI Wiosny Poezji w Przemyślu
stoją w górnym rzędzie od lewej:
Krystyna Rodowska /Warszawa/, Janusz A. Fąfara /Rzeszów/, Kamil Sipowicz (w kapeluszu i okularach)/Warszawa-Rzeszów/, Grażyna Niezgoda /Rzeszów-Przemyśl/, Jacek Napiórkowski /Rzeszów/, Bogdan Zadura /Warszawa/, Krzysztof Karasek (w kaszkiecie z brodą) /Warszawa/, Adam Ziemianin /Kraków/, Krzysztof Lisowski /Kraków/, „publicysta”/Blogosfera/, Ryszard Krynicki /Kraków/
siedzą w dolnym rzędzie:
druga od lewej: Renata Nowakowska – dyrektor ZAMKU przemyskiego, organizator festiwalu /Przemyśl/; trzeci od lewej: Adam Wiedemann /Warszawa/, czwarty od lewej: Józef Baran /Kraków/
Zdjęcie: Tomasz Beliński, oficjalna strona ZAMKU przemyskiego: kultura.przemysl.pl
Już przed rozpoczęciem XVI Festiwalu Poezji w Przemyślu w dniu 31 maja – kilkadziesiąt tytułów medialnych i portali poinformowało na swoich stronach internetowych o programie i uczestnikach jakby przeczuwając, że może być wielka niespodzianka. W tym: Polska Agencja Prasowa, gazeta.pl, onet.pl, interia.pl, PR Rzeszów, etc.
Istotnie: przebieg sesji eseistycznej – tradycyjnego dla tego festiwalu Seminarium Literackiego,oraz Nocy Poetów kończącej festiwal był na zaskakująco wysokim poziomie. Piszę to jako odbiorca – nie jako uczestnik festiwalu.
12 poetów – jak 12 sprawiedliwych lub 7 samurajów - dało masę znakomitego materiału literackiego i naukowego, oraz swoisty show na „Nocy Poetów”, podczas którego publiczność prawie spadała z krzeseł ze śmiechu:))
Nota ta jest jedynie informacją o zakończonym 1 czerwca festiwalu.
Tekst wstępny opublikuję tutaj na blogu w środę-czwartek, ma już 6 stron A4. A poprzedzę go jak w 2010 tekstem o moich przygotowaniach do 16 edycji Wiosny. Nie opublikowałem go jak i innych moich tekstów festiwalowych przed 31 maja.
Postanowiłem przerwać niedobry stereotyp: pisze się dużo o dowolnej imprezie X przed nią, a potem martwa cisza i „do zobaczenia za rok!”. Jakby to były dziecięce kolonie lub harcerski obóz.
Więc w telegraficznym skrócie:
Krynicki: wykład ilustrowany slajdami o edycji ostatniego tomu Wisławy Szymborskiej. Dużo bardzo interesującego materiału. Kwestie wydawnicze, rozterki wydawcy, brakujące słowa w ostatnich rękopisach – słowem poruszająca opowieść o ostatnim, historycznym dokumencie z życia Noblistki.
Nowa Okolica Poetów w nowej szacie graficznej: rzeszowski periodyk literacki zaprezentował publiczności nową szatę graficzną i nowy format. Sipowicz na okładce, w środku Amerykanie ze słynnym Alanem Ginsbergiem.
Rodowska w pięknej czerwonej sukni: prosto po wydaniu w Paryżu tomu jej poezji ze wstępem Bernarda Noela. Tom pysznie wydany, wysmakowany estetycznie. Dama Polskiej Literatury.
Zadura: znakomitość pod względem formy poetyckiej – wiersz „Generał” - gęsta ironia połączona ze świetną publicystyką historiograficzną. Podobnie znakomity i wstrząsający wiersz o kryzysie współczesnej cywilizacji „Matka odchodzi”.
Ziemianin – piękne liryki, w tym o Tymbarku. Duże metafory. Duże brawa.
Sipowicz i Wiedemann: show + duże brawa+ spadanie z krzeseł ze śmiechu:)) Sam nie mogłem utrzymać równowagi na składanym krzesełku:))
Publiczność żywo reagowała na Sipowicza /6 krótkich wierszy z cyklu „Trumniaki” i znakomity wiersz „Wszawa poezja”/ oraz na Wiedemanna. Wiedemann samą zapowiedzią wiersza napisanego z okazji EURO 2012 wzbudził entuzjazm – potem były już tornada śmiechu:) Komentowany na żywo był też Zadura.
Publiczność się nie myli - 2 godziny „Nocy Poetów” skwitowała brawami. Było i poważnie, romantycznie, lirycznie i satyrycznie.
Świetna zabawa publiczności – polska poezja jest w świetnej formie. Zaleta przemyskiej Wiosny
Festiwal w Przemyślu celowo gromadzi wyłącznie polskich poetów i prowadzi Seminarium Literackie o polskiej poezji. Daje to przegląd możliwości polskiej poezji bez zagranicznego kontekstu.
W porównaniu z poprzednią edycją w 2010 roku – widać olbrzymi i zaskakujący rozwój poezji w wykonaniu czołówki polskich poetów. Zarówno samych form poetyckich jak i esejów krytyczno-literackich.
W środę-czwartek szczegółowe omówienie całego programu: kilkunastu imprez - koncertów, wystaw, czytania wierszy, Seminarium Literackiego, prelekcji, etc.
Informuję również, że w przyszłym tygodniu będę prowadził rozmowy z uczestnikami 16 edycji festiwalu dla opublikowania w „Wiośnie Poezji” wszystkich esejów i wierszy czytanych 1 czerwca.
Inne tematy w dziale Kultura