publicysta publicysta
256
BLOG

Szlaki turystyczne Europy a „Crimson Route - Karmazynowy Szlak”

publicysta publicysta Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

            

      image


pomnik Aleksandra Macedońskiego na tle Olimpu, Saloniki. Autor fotografii Konstantinos Kolimpa, Wikimedia Commons. Zakończenie „Karmazynowego Szlaku".  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/19/THESSALONIKI-Alexander_the_Great_overlooking_the_Mount_Olympus_-_panoramio.jpg/640px-THESSALONIKI-Alexander_the_Great_overlooking_the_Mount_Olympus_-_panoramio.jpg


tekst zgłoszony na XXIX Międzynarodową Konferencję „Europa Karpat”, Regietów 19 czerwca 2021. Panel III „Zielony ład a turystyka”. Temat uzgodniony z organizatorami. Wersja blogerska


aktualizacja w dniu 23 lipca 2021 w związku z trwającą Sesją UNESCO w Fuzhou w Chinach i przyjętymi tam lub polecanymi dokumentami i inicjatywami globalnymi


  

                            motto:

                           Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej:

                           „E-ścieżki łączą ludzi i są drogami pokoju, zrozumienia i jedności”



1. Wstęp: pomysł Crimson Route, Karmazynowego Szlaku. 


26 październik 2019 Łańcut

W październiku 2019 na zaproszenie dyrektora Zamku Łańcuckiego Wita Wojtowicza spotkaliśmy się w Łańcucie aby porozmawiać o idei Via Culturalia – sieci instytucji kulturalnych leżących wzdłuż planowanej międzynarodowej trasy Via Carpathia od Kłajpedy na Litwie do Salonik w Grecji.

Zgłosiłem wtedy dodatkowy projekt: szlaku turystycznego od Suwałk do Dukli czyli na odcinku polskim Via Carpathia. Później przybrał nazwę „Crimson Route”, Karmazynowy Szlak oflagowany obiektami Renesansu. Zaczyna się od obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO - Mierzei Kurońskiej na Litwie, kończy pod pomnikiem Aleksandra Macedońskiego w Salonikach na tle Olimpu.

                                                              >    Mapa Via Carpathia


W lutym i wrześniu 2020   – Przemyśl/Krasiczyn, Karpacz na 26 i 27 Międzynarodowe Konferencje „Europa Karpat” ukazały się pierwsze teksty omawiające projekt Crimson Route, na prośbę organizatorów rozszerzone na trasę od Kłajpedy do Salonik. W kwietniu   zaczęła funkcjonować strona techniczna projektu na największym portalu blogerskim w Polsce – Salon24.pl; na obecną chwilę jest tam 63 teksty. Na kolejną XXVIII konferencję  w lutym 2021  Przemyśl/Krasiczyn powstała pierwsza wersja mapy Karmazynowego Szlaku obejmująca kilkanaście starannie wyselekcjonowanych obiektów na terenie Litwy i Polski: od Kłajpedy do Dukli. Znajdują się na niej obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, parki narodowe, parki krajobrazowe, pomniki historii, obiekty renesansowe, rokoko i baroku. Maj 2021  zakończył się sygnalnym europejskim postem o szkockim szlaku Coast North 500.                       

                                                             

                                                            > mapa Kłajpeda- Dukla


Czerwiec 2021 Regietów XXIX Konferencja

Przedstawiam przegląd Europejskich Szlaków Turystycznych i na ich tle Karmazynowy Szlak. Tekst ma na celu przejrzenie europejskich szlaków głównych, i innych; przejrzenie map szlaków, porównanie ich z projektem Karmazynowego Szlaku,.


Termin planowania Karmazynowego Szlaku: 2024-2025



Przy założeniu horyzontu planowania zgodnego z terminem ukończenia Via Carpathia na lata 2024-2025 można stwierdzić, że czasu jest dużo, a jedyna zasada jaką należy się kierować to staranność z dbałością o turystę który będzie zwiedzał kolejne obiekty Szlaku.

 

aktualizacja:   zamieszczone poniżej zasady oznaczone literami a/ i b/ mające na celu nie ingerowanie w ekopolitykę państwa i zrównoważony rozwój, nieingerowanie w autonomię gospodarzy szlaków turystycznych w Polsce /PTTK/, mające za swój główny cel zdrowie i bezpieczeństwo turystów okazały się bardzo przyszłościowe w kontekście 44 sesji w Fuzhou. Rekomendowany dokument MaB Programme UNESCO "Życie razem na Ziemi" oraz dokument z Neapolu proponują powszechną edukację dla ochrony do 2030 roku. Zachowana w czerwcu - i słusznie - autonomia wszystkich podmiotów na Karmazynowym Szlaku, w kontekście lipcowego Fuzhou, przyda się w przyszłości gdy wiele podmiotów państwowych, edukacyjnych, UNESCO, UICN, będzie zaangażowana w przeszkolenie wszystkich dla ochrony dziedzictwa.  link do Dokumentu z Fuzhou


> G20 w sprawie środowiska wspiera utworzenie międzynarodowej sieci ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska na terenach UNESCO


a/  Zasada ostrożności i kompetencji


Ta zasada bierze się z tego, że Karmazynowy Szlak jest jedynie transgranicznym szlakiem turystycznym pomyślanym tak, żeby był dostępny dla przeciętnego turysty. Wynika z tego, że przy dalszym planowaniu mapy szlaku, musi on wziąć pod uwagę wszystkie uwarunkowania lokalne, które obecnie nie mogą być znane w 2021 w czerwcu. Idzie o miejscowe plany gospodarcze, turystyczne, komunikacyjne, planowania przestrzennego, budowlane i inne będące w kompetencji władz lokalnych. Również plany rozwoju perspektywicznego na poziomie województw /regionów/ na całej trasie.

Jedynym celem Szlaku jest zwiedzanie wybitnych obiektów kulturowych i przyrodniczych. Z założenia jest niekomercyjny i nie angażuje środków budżetowych państw i samorządów.

Szlak jako projekt nie może też wnikać w przebieg dotychczasowych szlaków, które są np. na terenach polskich w kompetencji PTTK. Bazuje przecież na ich doświadczeniu. Można jedynie wyrazić satysfakcję, jeśli idzie o polski odcinek, że wiele szlaków turystycznych lub tematycznych /np. szlaki architektury drewnianej, pomniki historii, etc./ są znakomicie zorganizowane, z własnymi stronami i są udogodnieniem dla turystów. Podobnie jest i w Europie.


b/  Bezpieczeństwo zdrowotne turystów


Jedyny wymóg jaki stawia to bezpieczeństwo zdrowotne turystów: obiekty Karmazynowego Szlaku są typowane blisko całodobowych ambulatoriów ogólnych i stomatologicznych.


2. Europejskie Szlaki Turystyczne


2.1. ERA i E1-E12 szlaki wędrowne długodystansowe. Europejskie szlaki turystyczne typu ‘long path’


Główne szlaki są zorganizowane na bazie Europejskiego Stowarzyszenia Ramblers, z pełnymi opisami i charakterystyką. Są usystematyzowane w 12 długodystansowych tras oznaczonych od E1 do E12.

A oto opis tego Stowarzyszenia i jego polska nazwa:

Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej – Wikipedia, wolna encyklopedia

Działa od 1969, siedziba w Kassel. Polski podmiot: PTTK

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – Wikipedia, wolna encyklopedia

Strona oficjalna 

ERA http://www.era-ewv-ferp.com/frontpage/

    Oficjalne opisy ‘long path’ E1-E12

https://www.era-ewv-ferp.org/e-paths/


2.2. Szlaki średniodystansowe, E1-E12, i inne


Z przewodników, map i opisów jakie są w sieci Internet warto polecić następujące:


2.2.1 Łukasz Supergan prezentuje – średniodystansowe szlaki, poniżej 500 km

https://8a.pl/8academy/sredniodystansowe-szlaki-turystyczne/

2.2.2. Profil Aktywny prezentuje E1-E12

https://profilaktywny.pl/artykuly/najlepsze-szlaki-turystyczne-europy-z-certyfikatem-jakosci

2.2.3. C&A prezentuje 10 szlaków

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/europejskie-szlaki-turystyczne

2.2.4. portal „flipohity”, Olga Zmarzły prezentuje 10 najlepszych szlaków po Europie

https://flipohity.pl/szlaki-turystyczne-w-europie/

2.2.5. Coast North 500 nadmorski szlak w Szkocji

2.2.5.1 „Idziemy dalej” prezentuje 

North Coast 500 - najbardziej malownicza droga w Szkocji | Idziemy Dalej

Clip North Coats 500

Discover the North Coast 500 - Scotland's Route 66 - Bing video


3. Analiza map ERA


Wstępna analiza szlaków oznaczonych E1-E12 i innych oraz map pozwala na ostrożną tezę, że Crimson Route jest jedynym szlakiem europejskim idącym wzdłuż obiektów renesansowych, pomników historii, parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów przyrody i obiektów UNESCO.


3.1. Widać też wyraźnie wolne miejsce na mapie Europy na odcinku Suwałki-Dukla.


Na tamtym terenie nie jest poprowadzony żaden szlak z północy Polski na południe. Ani w Europie po linii prostej Kłajpeda-Saloniki.

zobacz i porównaj:

https://www.traildino.com/trace/continents-Europe/countries-European_Trails

inna mapa hiking „Waymarked” – też widać wolne miejsce

Waymarked Trails - Hiking


3.2. Szlak podzielony jest też na tzw. SEGMENTY


związane albo z węzłami komunikacyjnymi Via Carpathia, albo z dużą koncentracją obiektów zabytkowych i przyrodniczych (jak np. SEGMENT Przemyśl. W samym powiecie przemyskim jest 109 cennych obiektów turystycznych).

Dla wygody turystów będą tam poprowadzone podszlaki lub zamieszczona informacja o zgrupowaniu obiektów z podanymi linkami, np.: Szlak Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego (ma 113 obiektów), Podlaskiego (97 obiektów), w późniejszym terminie Lubelskiego. Same Saloniki można potraktować jako podręcznik europejskiej kultury.

Nie jest jedynie jak E1-E12 lub szlaki średniodystansowe szlakiem typowo wędrownym, czy w zasadzie samochodowym i motocyklowym jak Coast North 500.


4. Wnioski


Główny wniosek jest taki, że należy trzymać się idei szlaku – w tym cała jego oryginalność:

1/ poznawanie piękna przyrody, i wybitnych zabytków europejskiej kultury głównie Renesansu, żeby skończyć wędrówkę pod pomnikiem Aleksandra Macedońskiego w Salonikach na tle Olimpu.

2/ easy for hikers – łatwy dla każdego, pomyślany głównie o przeciętnym turyście, również o ridersach, komplementarny jest w niektórych odcinkach z szlakiem rowerowym Green Velo, łatwy komunikacyjnie najtańszymi środkami lokomocji, nie sprawiający problemu dla turystów samochodowych. Niektóre fragmenty Szlaku będą polecane nawet dla matek z dziećmi, oraz seniorów.

3/ nie ma charakteru eksploracyjnego z dużymi trudnościami jak np. słynny Amerykański Szlak Appalachów, a poznawczy, zdrowotny, jednoczący obrazy na Szlaku w jeden oryginalny Europejski „oikos”, aż do początku Europejskiej Kultury - „oikosu” Helleńskiego. Obyty jednocześnie z Naturą i Kulturą.

4/ pomyślany również tak, że można go zwiedzać SEGMENTAMI, przez kilka lat, lub kilkanaście. W sposób turystyczno-poznawczy a nie eksploracyjny.


 Zakończenie: Karmazynowy Szlak a Europa po pandemii


Crimson Route był pomyślany przed pandemią Sars2 Covid 19, ale widać, że taka konstrukcja Szlaku na charakter witalizujący. Odświeżający organizmy poprzez obcowanie z pięknem przyrody, oraz dający odpoczynek umysłom poprzez obcowanie z pięknem architektury.

Publikowane dane pokazują, że ludzie w Europie są zmęczeni.

W latach 2021 - 2024 powstaną szczegółowe mapy z dokładnymi opisami szlaku.

W latach tych opisane poszczególne SEGMENTY można będzie już polecać turystom, zanim powstanie cała mapa. Prymat zdrowia publicznego i indywidualnego jest tutaj argumentem rozstrzygającym.

 

Strona techniczna szlaku:

https://www.salon24.pl/u/prognozy2030/1037144,crimson-route-w-planach-europy-karpat-2021-2024-dyskusja



publicysta
O mnie publicysta

uwielbiam przyrodę, filozofię, sztukę  

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości