Po św. Józefie Sebastianie Pelczarze została tak duża spuścizna literacka, że bez problemu można było stworzyć publikację obejmującą 20 lat jego pracy w Krakowie. I tak też powstały „Mowy i kazania 1877 – 1899” będące VII tomem Studiów do dziejów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka jest zbiorem mów i kazań przygotowanych na podstawie rękopisów, których oryginały znajdują się w Archiwum Głównym Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie – św. Józef Sebastian Pelczar jest założycielem tegoż zgromadzenia.
Podczas lektury, czytelnik tylko utwierdzi się w przekonaniu, iż święty (podczas publikacji książki jeszcze błogosławiony) posiadał niesamowity dar mówienia o rzeczach trudnych i ważnych w sposób niezwykle przystępny. Jest to niesamowity plus całej jego działalności, także twórczości literackiej.
W trakcie czytania „Mów i kazań" wyłania nam się obraz autora niezwykle zaangażowanego w to, co robi. Wiele razy przestrzega młodzież przed niebezpieczeństwami duchowymi i materialnymi. Wszystkich zachęca do pracy, do realizacji swojego powołania w życiu codziennym – bez zniechęcania się. Dużą rolę widzi w krzewieniu oświaty wśród chłopów, robotników, drobnomieszczaństwa – uważa, iż w ten sposób można skutecznie zahamować szybko szerzący się socjalizm z jego walką klas, który jest przeciwieństwem katolickiego miłosierdzia.
Książka składa się ze wstępu i czterech rozdziałów.
Rozdział pierwszy to „Mowy uniwersyteckie i przemówienia okolicznościowe” na czele z „Kazaniem z okazji pięćsetnej rocznicy chrztu Jagiełły”.
Rozdział drugi to „Mowy i konferencje o tematyce religijnej i społecznej” z niezwykle wartościową publikacją „O miłosierdziu katolickim w XIX w.”.
Rozdział trzeci to „Kazania na uroczystości Pańskie”.
Ostatni, czwarty rozdział to „Kazania o świętych patronach” z niezwykle ciekawym kazaniem na czterechsetną rocznicę śmierci św. Kazimierza: „Stan religijny w Polsce za czasów św. Kazimierza i w czasach naszych” oraz kazaniem na święto św. Stanisława Kostki: „O miłości Najświętszego Sakramentu”.
Zapoznajmy się z twórczością tego jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy katolickich, zwłaszcza, iż w 2024 r. obchodzimy setną rocznicę śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara.
Inne tematy w dziale Kultura