23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy zdecydowali w referendum o wyjściu z Unii Europejskiej. 29 marca 2017 rozpoczął się proces wychodzenia z UE który potrwa równe dwa lata i 29 marca 2019 Wielka Brytania będzie już poza Unią. Do tego czasu obie strony chcą zawrzeć porozumienie czy będzie to BREXIT ,,twardy" czy ,,miękki" albo w ogóle tego porozumienia nie będzie.
Kluczowe negocjacje obejmują m.in relacje UE - Wielka Brytania po BREXICIE, kwestia strefy wolnego handlu, obywateli Unii w UK i obywateli UK w Unii, przemieszczania się między Wyspami a państwami UE, kwestia uregulowania finansów.
O ile najprawdopodobniej strony dojdą do porozumienia w kwestii praw mieszkańców po obu stronach Kanału La Manche i uregulowania należności, o tyle sprawa innych kwestii nie wygląda już kolorowo.
Wielka Brytania zapewne opuści wolny handel, nie pewna jest kwestia przyjazdu nowych migrantów na Wyspy po wyjściu z UE gdyż może okazać się że nowi imigranci będą musieli ubiegać się o wizy. Brytyjczycy muszą się liczyć z tym że wiele firm może opuścić ich kraj co może poskutkować wzrostem bezrobocia i chaosem. Unia może nałożyć cła i różne inne bariery na towary przewożone do Wyspiarzy przez co będą musieli zapłacić dodatkową opłatę za nie. Wielka Brytania może stracić dostęp do bazy policyjnej UE, która informuje m.in o terrorystach. Dla Wielkiej Brytanii trudną kwestią jest status Irlandii Północnej, która do tej pory ma otwarte granice z Irlandią, kilkanaście lat temu organizacja IRA walcząc o przyłączenie Ulsteru do Irlandii dokonywała zamachów terrorystycznych które ograniczyło porozumienie wielopiątkowe z 1998 a które teraz będzie niejasne i może przywrócić stan z przed porozumienia.
Unia Europejska będzie chciała narzucić jak najcięższe warunki Wielkiej Brytanii, ale nie dlatego żeby się zemścić na niej za wyjście (a sprzyja temu słaba pozycja rządu mniejszościowego Theresy May), ale po to aby pokazać innym krajom które chciałyby wyjść z UE (a potencjalnie jest ich sporo) aby tego nie robiły, bo spotkają ich konsekwencje z powodu ich decyzji.
Inne tematy w dziale Polityka