Każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej i móc korzystać ze zgromadzonych pieniędzy po zakończeniu aktywności zawodowej. Warto jednak na wszelki wypadek wiedzieć, w jaki sposób dziedziczone są oszczędności w PPK.
Możesz wskazać dowolną osobę fizyczną. Może to być zarówno członek rodziny, jak też osoba zupełnie z Tobą niespokrewniona. Możesz także podzielić zgromadzone oszczędności między kilka osób i określić udziały tych osób w Twoich środkach. Jeśli wskażesz kilka osób, ale nie określisz, w jakich udziałach mają one otrzymać Twoje środki w PPK, po Twojej śmierci otrzymają je w równych częściach.
W przypadku, gdy pozostajesz w związku małżeńskim, połowa zgromadzonych środków, objętych małżeńską wspólnością majątkową, trafi do Twojego małżonka. Dopiero pozostała część środków zostanie rozdysponowana zgodnie z Twoim wskazaniem. Oczywiście możesz wskazać swojego małżonka jako osobę uprawnioną, co spowoduje, że otrzyma całość, a nie tylko połowę środków.
Jeśli nie wskażesz osób uprawnionych do otrzymania Twoich oszczędności w PPK, Twoje środki będą podlegały dziedziczeniu na zasadach ogólnych, wskazanych w kodeksie cywilnym. W przypadku prowadzenia rachunku PPK przez zakład ubezpieczeń osobami uprawnionymi (jeżeli uczestnik nie wskazał uprawnionego do otrzymania sumy ubezpieczenia) będą członkowie najbliższej rodziny ubezpieczonego w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Umowa między zakładem ubezpieczeń a ubezpieczonym, czyli umowa o prowadzenie PPK, może jednak przewidywać inną kolejność.
Wskazanie, kto po Twojej śmierci otrzyma środki z rachunku PPK, możesz zmieniać dowolną liczbę razy. I najważniejsze: dziedziczy się całe zgromadzone w PPK oszczędności, bez żadnych pomniejszeń!
Komentarze
Pokaż komentarze (15)