Oszczędności zgromadzone w PPK możemy wypłacić przed ukończeniem 60. roku życia bez potrąceń w dwóch przypadkach.
Przy wypłacie pieniędzy z PPK przed sześćdziesiątką, tracimy dopłaty od państwa, a 30% wpłat pracodawcy jest zapisywane na naszym koncie w ZUS. Płacimy także podatek od wypracowanych zysków. Są jednak dwa przypadki, które pozwalają wypłacić pieniądze przed sześćdziesiątką bez żadnych potrąceń.
Pierwszy z nich jest możliwy w przypadku choroby. To może być choroba Twoja, małżonka lub dziecka, pod warunkiem, że nie jest pełnoletnie. Możesz wówczas wypłacić bez żadnych potrąceń do 25% zgromadzonych środków. Aby to zrobić, należy złożyć wniosek o wypłatę środków do instytucji finansowej, która prowadzi rachunek PPK. Do wniosku powinniśmy dołączyć orzeczenie lub zaświadczenie lekarza, który potwierdzi diagnozę poważnego zachorowania. Katalog chorób jest bardzo obszerny i zawarty w ustawie: to może być nowotwór, zawał serca, udar czy stwierdzona u dziecka cukrzyca. Co ważne, taki wniosek można składać wielokrotnie, pod warunkiem, że każdy z nich będzie dotyczył innego zdarzenia – nie możemy pobrać np. dwa razy po 25% na leczenie cukrzycy u dziecka. Nie jest przy tym istotne, kiedy doszło do zachorowania, przed czy po przystąpieniu do PPK.
Druga sytuacja, gdy wypłacimy pieniądze przed sześćdziesiątką bez żadnych pomniejszeń, jest bardziej optymistyczna. Dotyczy ona wypłaty na wkład własny przy kredycie hipotecznym na:
- budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego,
- zakup domu, mieszkania lub gruntu,
- nabycie udziału we współwłasności domu, mieszkania lub gruntu.
Z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie ukończyły 45 lat. Mogą one wypłacić nawet 100% swoich oszczędności, zgromadzonych na rachunku PPK bez żadnych potrąceń. Aby to zrobić, w instytucji finansowej, w której mamy rachunek, musimy złożyć wniosek o zawarcie specjalnej umowy. Powinna ona określać, na co będzie zaciągany kredyt, na jakich zasadach i w jakich terminach chcemy wypłacić pieniądze z PPK oraz kiedy zaczniemy je zwracać. Tak, pieniądze pobrane na wkład własny trzeba zwrócić na swój rachunek PPK. Mamy na to 15 lat od wypłaty oszczędności, przy czym zacząć zwracać pieniądze powinniśmy nie później niż 5 lat od pobrania środków. To trochę tak, jakbyśmy brali nieoprocentowaną pożyczkę.
W zależności od tego, czego dotyczy kredyt hipoteczny, pieniądze otrzymamy na własny rachunek bankowy lub zostaną przekazane na rachunek bankowy sprzedającego np. mieszkanie. Z tej opcji możemy skorzystać tylko raz. Jeśli pieniądze pobrane z PPK na wkład własny nie wrócą na nasz rachunek w ciągu 15 lat, zapłacimy podatek od zysków.
W obu przypadkach wypłata pieniędzy nie wiąże się z końcem oszczędzania. Po skorzystaniu z wypłaty nasze konto PPK nadal będzie zasilane wpłatami pracodawcy, państwa i oczywiście naszymi.
Niezależnie od tego, czy wypłacisz pieniądze po sześćdziesiątce, czy przed, czy zrobisz to bez powodu, czy na wkład własny, jedno jest pewne – oszczędzanie w PPK się opłaca. Aby się o tym przekonać zaloguj się na swój rachunek PPK i zobacz, ile już oszczędziłeś.
Jesteśmy częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, w ramach której odpowiadamy za prowadzenie działalności określonej w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Naszą misją jest gromadzenie oraz udzielanie informacji o funkcjonowaniu PPK, tak, aby nowo wprowadzany system oszczędzania został zaimplementowany jak najbardziej efektywnie, a nasza spółka była centrum kompetencji w programie PPK. Robimy to przede wszystkim poprzez prowadzenie strony www.mojeppk.pl, jedyne oficjalne źródło informacji o funkcjonowaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. W ramach zarządzania portalem dostarczamy niezbędnych informacji pracodawcom, pracownikom oraz instytucjom finansowym, prezentujemy oferty instytucji finansowych oraz informujemy o przeprowadzanych przez nas szkoleniach i konferencjach. Spółka organizuje szkolenia i konferencje dla pracodawców i pracowników, zapewniając niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie implementacji nowego prawa. Bierzemy udział w wydarzeniach zewnętrznych, zapewniając obsługę merytoryczną, a także świadczymy konsultacje indywidualne dla największych firm w Polsce. Nasze szkolenia są bezpłatne i odbywają się w formie stacjonarnej i internetowej. Regularnie na stronie www.mojeppk.pl umieszczane są materiały informacyjne, najnowsze interpretacje prawne i podręczniki PPK do pobrania bezpłatnie przez wszystkich zainteresowanych. Publikujemy je z myślą o pracownikach zatrudnianych przez polskie firmy, zarówno w języku polskim, jak i po ukraińsku czy angielsku.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo