Oszczędności zgromadzone w PPK możemy wypłacić przed ukończeniem 60. roku życia bez potrąceń w dwóch przypadkach.
Przy wypłacie pieniędzy z PPK przed sześćdziesiątką, tracimy dopłaty od państwa, a 30% wpłat pracodawcy jest zapisywane na naszym koncie w ZUS. Płacimy także podatek od wypracowanych zysków. Są jednak dwa przypadki, które pozwalają wypłacić pieniądze przed sześćdziesiątką bez żadnych potrąceń.
Druga sytuacja, gdy wypłacimy pieniądze przed sześćdziesiątką bez żadnych pomniejszeń, jest bardziej optymistyczna. Dotyczy ona wypłaty na wkład własny przy kredycie hipotecznym na:
- budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego,
- zakup domu, mieszkania lub gruntu,
- nabycie udziału we współwłasności domu, mieszkania lub gruntu.
Z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie ukończyły 45 lat. Mogą one wypłacić nawet 100% swoich oszczędności, zgromadzonych na rachunku PPK bez żadnych potrąceń. Aby to zrobić, w instytucji finansowej, w której mamy rachunek, musimy złożyć wniosek o zawarcie specjalnej umowy. Powinna ona określać, na co będzie zaciągany kredyt, na jakich zasadach i w jakich terminach chcemy wypłacić pieniądze z PPK oraz kiedy zaczniemy je zwracać. Tak, pieniądze pobrane na wkład własny trzeba zwrócić na swój rachunek PPK. Mamy na to 15 lat od wypłaty oszczędności, przy czym zacząć zwracać pieniądze powinniśmy nie później niż 5 lat od pobrania środków. To trochę tak, jakbyśmy brali nieoprocentowaną pożyczkę.
W zależności od tego, czego dotyczy kredyt hipoteczny, pieniądze otrzymamy na własny rachunek bankowy lub zostaną przekazane na rachunek bankowy sprzedającego np. mieszkanie. Z tej opcji możemy skorzystać tylko raz. Jeśli pieniądze pobrane z PPK na wkład własny nie wrócą na nasz rachunek w ciągu 15 lat, zapłacimy podatek od zysków.
Niezależnie od tego, czy wypłacisz pieniądze po sześćdziesiątce, czy przed, czy zrobisz to bez powodu, czy na wkład własny, jedno jest pewne – oszczędzanie w PPK się opłaca. Aby się o tym przekonać zaloguj się na swój rachunek PPK i zobacz, ile już oszczędziłeś.
Komentarze
Pokaż komentarze (43)