poltergeist poltergeist
64
BLOG

EIT - Albo na dnie z honorem lec...

poltergeist poltergeist Polityka Obserwuj notkę 6

"EIT: Polska blokuje wybór


Polska uniemożliwiła wybór Budapesztu na siedzibę Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), o co ubiegał się także Wrocław - poinformowały źródła dyplomatyczne.

Ministrowie ds. nauki państw UE nie osiągnęli jednomyślności, by zdecydować o lokalizacji EIT. Choć formalnego głosowanie nie było, słoweńskie przewodnictwo przyznało, że decyzję uniemożliwiła Polska.

- Ponad 20 ministrów poparło Budapeszt. Pozostali byli gotowi się przyłączyć, by tylko decyzja zapadła jeszcze w czwartek.

Polska jako jedyny kraj była zdecydowanie przeciwna - powiedziały źródła słoweńskie.

Brak porozumienia na poziomie ministrów, oznacza, że decyzję podejmą prawdopodobnie dopiero na szczycie 19-20 czerwca przywódcy państw UE.

Jak ujawniły źródła słoweńskie trwające od 19.00 do połnocy negocjacje przy roboczej kolacji ministrów "27" były bardzo napięte. - Wielokrotnie telefonowano zarówno do Warszawy jak Lublany - powiedziały źródła. W przekonaniu minister ds. nauki Barbary Kudryckiej nie pomogły także tzw. konfesjonały, czyli dwustronne rozmowy z minister słoweńskiego przewodnictwa w UE.

Tymczasem Słowenia podkreśla, że decyzja w sprawie lokalizacji EIT jest o tyle pilna, że do końca czerwca powinni zostać wyłonieni członkowie Rady Zarządzającej EIT, w której znajdzie się 18 przedstawicieli świata akademickiego, naukowego i biznesu z całej UE. Zdaniem Słowenii, do tego czasu Instytut powinien już mieć siedzibę.

Pomysł utworzenia Europejskiego Instytutu Technologii (EIT) zrodził się podczas przeglądu tzw. Strategii Lizbońskiej w 2005 roku. W pierwotnym zamyśle EIT miał być prestiżowym ośrodkiem akademickim, odpowiednikiem amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT). W końcu, z powodu braku nadmiernego entuzjazmu niektórych państw UE i ograniczeń budżetowych, KE zaproponowała, by Instytut zbudować jako sieć współpracujących ze sobą tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI).

W ich skład wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy (przynajmniej trzech partnerów), które wspólnie będą pracować nad poszczególnymi projektami badawczymi. Uniwersytety, które wejdą w skład WWI, będą mogły opatrywać znakiem EIT dyplomy i uprawnienia, jakie nadają swoim studentom.

Do końca 2009 roku mają powstać dwie lub trzy WWI, w tym jedna dotycząca energii i ochrony środowiska, a kolejne transportu i medycyny. Docelowo ma ich być od sześciu do ośmiu."

http://wiadomosci.onet.pl/2700,1758736,eit_polska_blokuje_wybor,wydarzenie_lokalne.html

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Super strategia negocjacyjna ;-)

LIBERUM VETO!!! ;-)

Dla czytających uważnie rzucają się w oczy dwie rzeczy.

W głosowaniu chodziło o wybranie miasta na siedzibę Rady Zarzącającej EIT, natomiast zasadniczym celem powinno być zabieganie o to, aby Polskie Uniwersytety weszły w skład WWI, gdyż to automatycznie spowodowałoby stworzenie prężnego osrodka akademickiego w dużej mierze finansowanego ze środków UE.

Czy nie nadarzała się okazja aby zamiast w głupi sposób stawać okoniem, (zachowywać się jak rozkapryszona panna bez posagu ;-)) wynegocjować stworzenie prężnego ośrodka akademickiego we Wrocławiu w ramach WWI?

"- Ponad 20 ministrów poparło Budapeszt. Pozostali byli gotowi się przyłączyć, by tylko decyzja zapadła jeszcze w czwartek."

UE składa się z 27 państw, ośrodków ma byc docelowo od sześciu do ośmiu. Czy rząd jest pewien, że to jedna z polskich uczelni wejdzie w skład WWI?

Kluczowym w tej całej rozgrywce o EITwydaje się być nie troska rządu o fundusze na rozwój polskiej nauki ale chrapka na ciepłe posadki w ramach EIT, bo cóż nam po siedzibie EIT, po możliwości dzielenia kasy w ramach tego projektu, jeśli pieniądze te miałyby zasilać uczelnie w innych krajach UE a nie w Polsce.

Chore ambicje polityków, nic więcej

Dumni z dobrze wykonanej w ich mniemaniu roboty, będą sobie mogli zaspiewać piosenkę ;-)

Przecież z nas są same asy
Nas wybierać wszyscy chcą.
My, strażnicy Wielkiej kasy,
politycy polscy to.

EIT, nasze EIT,
wiernie ciebie będziem strzec.
Mamy rozkaz cię otrzymać,
albo na dnie, na dnie UE lec,
albo na dnie z honorem lec, z honorem lec.

Żadna siła, żadna burza
nie odbierze EIT nam.
Nasza partia, choć nieduża,
strzeże czujnie EIT bram.

EIT, nasze EIT,
wiernie ciebie będziem strzec.
Mamy rozkaz cię otrzymać,
albo na dnie, na dnie UE lec,
albo na dnie z honorem lec, z honorem lec.

na melodię "Morze Nasze Morze"

------------------------------------------------------------------------------------------------------

PS:

"Kudrycka przyznała, że w drugiej części spotkania "sprawa rozbijała się o to, że Polska ma już agencję Frontex" ds. zarządzania granicami, a Węgrzy nie posiadają żadnej unijnej instytucji. - Podawano to jako najpoważniejszy argument przeciwko Polsce - przyznała.

Ponadto, ujawniła, że w kuluarach Węgrzy przypomnieli, że kiedy w 2004 roku zapadała decyzja o lokalizacji Frontexu w Warszawie, o co zabiegał także Budapeszt, Polska miała zobowiązać się, że poprze Węgry przy następnej okazji. - Ja o tym porozumieniu nie wiedziałam - powiedziała Kudrycka."

http://fakty.interia.pl/swiat/news/wroclaw-kontra-budapeszt-polska-mowi-nie,1118907

 

jeśli to prawda, to widać, jak dobrze przygotowani byli polscy negocjatorzy ;-)
a co najgorsze, to cała kasa w promowanie EIT we Wrocławiu została wyrzucona w błoto i jest to kolejna kompromitacja na styku rząd - Dudkiewicz
czekamy zatem na kolejną inicjatywe Wrocławia, bo wszak mawiają - do trzech razy sztuka ;-)

 

 

 

 

 

poltergeist
O mnie poltergeist

prawy

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Polityka