Jeszcze 6 kwietnia 2020 prowadzący badania DNA dynastii piastowskiej prof. Figlerowicz zapowiadał: "Już za kilka, kilkanaście miesięcy w zupełnie inny sposób spojrzymy na dynastię Piastów. Obiecujące wyniki badań mogą wprowadzić też wiele zamieszania do naszego obecnego postrzegania historii Polski i jej mieszkańców oraz skonfrontują dotychczasowe ustalenia historyków polskich i zagranicznych na temat tego ,,skąd nasz ród’’. Dowiemy się również, czy Kazimierz Wielki był naprawdę potomkiem Bolesława Chrobrego, a może nawet jak wyglądali niektórzy książęta i królowie." Jedna z próbek DNA została pobrana z relikwiarza, w którym według tradycji ma znajdować się kość należąca do Bolesława Chrobrego. Cóż, prof. Figlerowicz ma rację – twarde dowody naukowe, całkowicie sprzeczne z naszą wiedzą podręcznikową, rzeczywiście wprowadzają wiele zamieszania do naszego obecnego postrzegania historii Polski, ale tylko pod jednym warunkiem – tylko wtedy, kiedy takie niewygodne fakty naukowe się publikuje.
Jednak już w czerwcu 2020 r. wkrótce po otrzymaniu od prezydenta Dudy Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski przestał się on wypowiadać w mediach na temat tego tak ważnego dla postrzegania ,,skąd nasz ród’’ projektu. Był to już drugi order przyznany profesorowi przez prezydenta Dudę w 2020 r. Pierwszy z niech (kawalerski) profesor otrzymał jeszcze w marcu. Prace prof. Figlerowicza znajdują uznanie w wielu środowiskach. W październiku 2021 w uznaniu jego zasług prof. Figlerowicz został mianowany członkiem Rady Społecznej przy Metropolicie Poznańskim, arcybiskupie Stanisławie Gądeckim. Jego zadaniem będzie „wypracowywanie opinii na temat bieżących wydarzeń społecznych”.
Warto przypomnieć, że w swym wniosku naukowcy zapowiedzieli zakończenie projektu badania kodu DNA Piastów w dniu 9 grudnia 2019 r. Na stronach Naukowego Centrum Nauki, które przeznaczyło 6 mln zł na ten cel, nie ma wyjaśnienia powodów wieloletniego opóźnienia jego zakończenia w sytuacji, gdy jak wynika z wielu doniesień medialnych, od roku naukowcy tym projektem się już nie zajmują.
Na stronach Narodowego Centrum Nauki nie ma informacji w jakiej części (w całości?) finansowanie zostało przekazane zespołowi prof. Figlerowicza na ten międzynarodowy projekt, na który przeznaczono ponad 6 mln zł środków pochodzących od podatników. A przecież w swym założeniu ten rozpoczęty 6 lat temu projekt postawił sobie wiele szczytnych celów: "Zaplanowane w projekcie badania dostarczą bowiem całkowicie nowych, niezależnych informacji, pozwalających zweryfikować istniejące poglądy oraz w niestereotypowy sposób spojrzeć na historię Europy centralnej, w tym szczególnie na szereg istotnych zjawisk związanych z powstawaniem i funkcjonowaniem państwa Piastów. Podobne projekty inicjowane są obecnie także w kilku innych państwach europejskich. Realizacja postulowanych badań pozwoli więc polskim naukowcom włączyć się do ogólnoeuropejskiej debaty na temat naszej przeszłości." Cóż, Europa może sobie dyskutować o swojej przeszłości, ale bez nas?
Tytuł projektu: Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych. Konkurs: SYMFONIA 2, ogłoszony 16 grudnia 2013 r. Był on realizowany do początków 2020 r. przez trzy jednostki badawcze: Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM), Wydział Biologii UAM oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. Dodatkowo w badaniach, w roli partnera, miała wziąć udział grupa niemieckich historyków z uniwersytetu w Münster. Na czele tej grupy stoi Prof. Eduard Mühle, znany specjalista w zakresie historii centralnej i środkowo-wschodniej Europy.
Opis projektu zespołu prof. Figlerowicza na stronach sponsora - Narodowego Centrum Nauki
Marek Kryda – (ur. w 1958 r.), mieszkający w USA popularyzator nauki, publicysta i dziennikarz współpracujący z Focusem Historia, Przekrojem, wp historia i Archeologią Żywą. Autor książki popularno-naukowej o początkach państwa polskiego „Polska wikingów cz. I” (2019), członek Brytyjskiego Towarzystwa Archeologicznego, założyciel Stowarzyszenia Normanistów Polskich.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura