W 2019 roku płaca minimalna zostanie ponownie podniesiona i wyniesie 2250 złotych. Brak wprowadzenia zmian w programie 500 plus będzie skutkowało tym, że więcej rodzin zostanie pozbawionych środków z rządowego programu.
Świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko ściśle wiąże się z kryterium dochodowym. Warunkiem uzyskania pieniędzy jest dochód na członka rodziny w wysokości 800 złotych netto lub 1200 złotych w przypadku rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem. Tymczasem płaca minimalna znowu pójdzie w górę - w 2018 roku wynosiła 2100 złotych, a od stycznia 2019 r. będzie to 2250 złotych.
TVN bardzo chwali reformę PiS. "Fenomen 500 plus"
Rząd nie zmienił kryterium dochodowego w pobieraniu świadczeń z programu 500 plus. Elżbieta Rafalska rozważa wprowadzenie rewolucyjnych zmian. - Chcemy, by zostały przyjęte nowe rozwiązania, które odpowiedzą na nowe wyzwania na rynku pracy, a więc nowa ustawa o rynku pracy. Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia "Rodzina 500 plus", a więc jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 r. też analizujemy - zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej na konferencji prasowej.
Rafalska, podsumowując trzy lata pracy w resorcie, oceniła, że program 500 plus okazał się przełomowy dla polityki społecznej w Polsce. Ministerstwo oszacowało, że rodziny otrzymały łącznie 57,8 mld złotych z budżetu, odkąd wprowadzono 500 plus. Ze świadczeń skorzystało blisko 2,5 miliona polskich rodzin - w tym 3,7 mln dzieci.
Cięcia, kiedy ktoś nie chce pracować. PiS: Niech politycy PO nie psują 500 plus
Według inicjatorów programu na rzecz dzieci, 500 plus ma wpływ na demografię. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowało, że podniósł się wskaźnik dzietności - z 1,29 w 2015 roku do 1,45 w 2018 r., gdy urodziło się 402 tys. dzieci. Resort odwołuje się również do badań sondażowych CBOS, z których wynika, że większość Polaków uważa program 500 plus za najlepszy sposób wspierania rodzin.
Szydło komentuje doniesienia ws. 1000 plus. "Lepsze jest wrogiem dobrego"
Z szacunków rządu wynika, że pieniądze z programu nie trafiają do ponad 3 mln dzieci, które nie mają rodzeństwa, a ich rodzice nieznacznie przekraczają próg dochodowy 800 złotych na osobę.
Źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo