Niskie ceny skupu owoców, rolnicy nie zarobią.
Niskie ceny skupu owoców, rolnicy nie zarobią.

Rolnicy załamani. Nie zarobią na owocach, bo ceny skupu są bardzo niskie

Redakcja Redakcja Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 74

Tegoroczne plony, choć są lepsze niż w ubiegłym roku, nie pozwolą rolnikom na uzyskanie godziwego zarobku. Ceny skupu są skandalicznie niskie - ok. 2 zł za kg malin i ok. 1,5 zł/kg wiśni - tyle dostają rolnicy za dostarczone do przetwórstwa owoce. 

image
Owoce w skupach mają bardzo niskie ceny.
- Sytuacja z cenami skupu owoców miękkich jest tragiczna, przetwórstwo w tym roku płaci dużo mniej niż w poprzednim - stwierdziła Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Dodała, że w ubiegłym roku, ze względu na słabe zbiory, ceny były rekordowe.

Zakończył się już skup truskawek. W tym roku średnio za te owoce przeznaczone na sok płacono 2,30 zł/kg, podczas, gdy w ubiegłym roku 3,75 zł/kg. Truskawki do mrożenia, które muszą być już odszypułkowane były droższe, średnio rolnik uzyskiwał 4,40 zł/kg (w u.br. było to 5,40 zł/kg).

image
Zakończył się skup truskawek.
Bardzo tani był agrest. Choć jego zbiory są niewielkie i co roku spadają, to cena agrestu była śmiesznie niska - 0,60 zł za kg wobec 2,5 zł/kg w 2017 r.

Cena wiśni do mrożenia z dostawą do zakładu przetwórczego kształtuje się obecnie na poziomie 1,25-1,5 zł/kg i ich cena skupu spada. Wiśnie na sok (koncentrat) są tańsze - firmy płacą za nie zaledwie ok. 1,10 zł/kg ( w u.br. - 2,3 zł/kg). Ekspertka zaznaczyła, że jest to duży spadek cen w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy był nieurodzaj, bo wiśnie wymarzły i brakowało towaru. Wówczas za wiśnie do mrożenia średnio rolnik mógł uzyskać 5,10 zł/kg.


image
Agrest był bardzo tani w skupach.
Także tanie w skupie są maliny i porzeczki. Za maliny przetwórstwo oferuje 1,75-2,0 zł/kg (w u.br. - średnio 4,4 zł/kg). Ceny malin spadają już od czterech lat. Rekordowa cena była w 2015 r. - 7,7 zł/kg. Produkcja malin rozwija się bardzo szybko, głównie na Półwyspie Bałkańskim, ale także na Ukrainie. Zbiory w innych krajach stanowią więc konkurencje dla polskich malin. 

Czarne porzeczki, kolejny rok poniżej opłacalności, z dostawą do zakładu ich cena kształtuje się na poziomie 0,40-0,50 zł/kg (w ub.r. 1,10 zł/kg). W tym roku można było spodziewać się spadku cen skupu, ze względu na sprzyjającą pogodę, ale nie sądzono, że będzie on tak znaczny - zaznaczyła Nosecka. Kolejnym problemem brak ludzi do pracy przy zbiorach - dodała.

image
Maliny i porzeczki również rekordowo tanie.

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Sadowników RP Mirosława Maliszewskiego, tak niskie ceny skupu owoców do przetwórstwa - to "katastrofa". Nie ma żadnego powodu, który uzasadniałby tak niskie ceny skupu wiśni, zakłady nie mają zapasów magazynowych, jest to nie zrozumiałe. Jest to prawdopodobnie "gra" ze strony zakładów przetwórczych - ocenił.

Szaf sadowników przyznał, że Związek chciał by producenci owoców zaprotestowali poprzez niezbieranie owoców, ale - jak mówił - trzeba było odstąpić od tego pomysłu, gdyż część sadowników tłumaczyła, że musi zrywać owoce, bo nie mają inne możliwości zarobku.

Związek Sadowników RP w związku z dramatyczną sytuacją spowodowaną niskimi cenami owoców do przetwórstwa wystąpił z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego "o natychmiastową reakcję i bardzo pilne spotkanie z Zarządem Związku Sadowników RP".

image
Brakuje rąk do pracy przy zbiorach.
Eksperci twierdzą też, że niskie ceny skupu owoców wynikają z dużej ich produkcji w Polsce, ale także w innych krajach Europy. Jeżeli chodzi o maliny, to poważnym konkurentem stała się Ukraina, która odbiera Polsce klientów. Większość koncentratów i mrożonek Polska sprzedaje zagranicę, a odbiorcy już zaopatrzyli się m.in. w Serbii. Teraz nie muszą spieszyć się z ofertami i czekają na jak najniższe ceny.

Ceny płacone w skupie są dużo niższe od cen hurtowych czy rynkowych. Na rynku hurtowym ceny to: za wiśnie - ok. 4 zł/kg, maliny - 8-10 zł/kg, truskawki 4-6 zł/kg, a czarne porzeczki 5-10 zł/kg. 

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj74 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (74)

Inne tematy w dziale Gospodarka