Program Mieszkanie Plus może pomóc osobom szukającym pracy w regionach o mniejszym bezrobociu - uważa socjolog z KUL prof. Piotr T. Nowakowski.
Rządowy program Mieszkanie Plus umożliwi wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe gruntów należących do Skarbu Państwa. Mieszkania będą dostępne w formie najmu lub najmu z opcją przejęcia lokalu na własność po 25-30 latach. W marcu 2018 r. zostanie oddanych pierwszych 96 mieszkań budowanych w Jarocinie. Kolejne 186 lokali trafi do chętnych w czerwcu 2018 r. w Białej Podlaskiej. Inwestycje są realizowane też w innych miastach, m.in. w Wałbrzychu, Gdyni, Pruszkowie.
Zobacz: Szczegóły programu Mieszkanie Plus
Socjolog prof. Piotr T. Nowakowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uważa, że program Mieszkanie Plus jest bardzo potrzebny, ponieważ może zniwelować problemy braku mieszkań na rynku i wysokich cen najmu. - Te problemy dotykały nie tylko tych najmniej zarabiających, lecz właściwie całych pokoleń. Jest w tym względzie szansa na zmianę. Przy okazji Mieszkanie Plus idealnie wpisuje się w politykę społeczną polskiego rządu – mówi prof. Nowakowski.
Profesor zwraca uwagę na to, że program może przyczynić się do zwiększenia mobilności na rynku pracy. - Z jednej strony mamy regiony o wysokim bezrobociu, z drugiej zaś regiony cierpiące na deficyt pracowników. Przeszkodą w poszukiwaniu pracy poza miejscem zamieszkania jest niejednokrotnie utrudniony dostęp do stosunkowo tanich mieszkań - mówi prof. Nowakowski. - Jeśli czynsze w mieszkaniach wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus będą faktycznie niższe o 25 proc., to będzie sprzyjać odblokowaniu przepływu pracowników między regionami - mówi ekspert.
Potencjalnie słabe punkty programu Mieszkanie Plus to opcja eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego w sytuacji, gdy lokator przez ponad trzy miesiące nie będzie płacić za mieszkanie. - Wypadałoby się pochylić nad tym problemem - uważa profesor. Jego zdaniem, rozwiązaniem może być adaptowanie na pomieszczenia tymczasowe lokali o bardzo niskim standardzie.
Prof. Nowakowski zwraca uwagę, że w Hiszpanii przedstawiono podobny do polskiego program pomocy mieszkaniowej. - Rząd hiszpański w maju tego roku przedstawił program pomocy w nabywaniu i wynajmowaniu domów. Ma on obowiązywać w latach 2018-2021. Choć zawiera propozycje wsparcia dla osób w każdym wieku, to najatrakcyjniejszy jest on dla obywateli poniżej 35. i powyżej 65. roku życia. W ich przypadku państwo będzie pokrywać 50 proc. wartości miesięcznego czynszu, który nie przekracza 900 euro - mówi prof. Nowakowski.
źródło: PAP
BG
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka