Trwają odbiory techniczne Powierzchniowej Stacji Klimatyzacyjnej, która pracować będzie przy, należącym do KGHM, szybie GG-1 w Kwielicach. Inwestycja pozwoli na komfortową i bezpieczną pracę górników, którzy w tym miejscu pracują na głębokości aż 1300 metrów.
KGHM zapewnia, że dzięki zastosowaniu tzw. układu trigeneracji, inwestycja jest ekologiczna i energooszczędna.
Technologia trigeneracji
Ta innowacyjna technologia pozwala na to, że wyprodukowana energia elektryczna zasila urządzenia stacji klimatyzacyjnej, odzyskana energia cieplna wykorzystana będzie przy produkcji chłodu przez agregaty absorpcyjne, a w zimie do ogrzewania powietrza wlotowego do szybu i budynków na placu szybowym GG-1. Mówiąc obrazowo wyprodukowany prąd zasili stację klimatyzacyjną, a z odzyskanego ciepła powstaje m.in. chłód - to konieczne przy pracy na głębokościach gdzie średnia temperatura pierwotna górotworu wynosi ok. 50 stopni Celsjusza. Energia będzie też służyć do ogrzania budynków obiektu.
Dzięki technologii spółka będzie mogła zrezygnować z zakupu energii elektrycznej na potrzeby instalacji klimatyzacyjnej. Wszystko po to, by w czasach galopujących cen energii zwiększyć efektywność energetyczną KGHM.
Budowę tej Powierzchniowej Stacji Klimatyzacyjnej rozpoczęto w 2019 roku. Projekt zakłada realizację zadania w trzech etapach pozwalających na produkcję mocy chłodniczej odpowiednio 22 MWt, 33 MWt i 40 MWt. Generalnym wykonawcą jest spółka z Grupy Kapitałowej KGHM, Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A
KGHM posiada 27 szybów na złoży rudy miedzi, które ciągną się od Lubina aż do Głogowa.
Szyb KGHM w Kwielicach
Szyb w Kwielicach, uruchomiony w kilka miesięcy temu, powinien osiągnąć swój szczyt wydobycia w latach 2028 -2035. KGHM planuje wtedy wydobycie ponad 10 milionów rudy miedzi.
red.
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka