Podatek od psa - kto nie musi płacić?
Podatek od psa powinien być opłacany przez każdą osobę mieszkającą w gminie, która ustanowiła tego typu opłatę. Są jednak pewne wyjątki.
- orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a jego pies jest psem asystującym,
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe.
Właściciele więcej niż jednego psa, którzy spełniają powyższe warunki, muszą zapłacić za drugiego i każdego kolejnego psa.
Osoby, które mają jednego lub dwa psy, ale płacą podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy również nie muszą ponosić tego typu opłat. Wówczas płacić należy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.
Warto dokładnie dowiedzieć się na jakich zasadach przebiega opłacanie podatku za psa w danej gminie, ponieważ niektóre z nich zwalniają z opłat właścicieli psów ze schroniska lub ich pies jest znakowany chipem.
- Zmarł Stefan Michnik. Nekrolog napisany przez Adama Michnika
- Rosyjskie służby włamały się na skrzynkę Dworczyka? Hakerzy i pytania dziennikarza
Kiedy płacić podatek od psa?
Podatek od psa powinien być opłacany co roku. O tym, kiedy dokładnie należy uiścić opłatę decyduje gmina. Wielkość daniny również zależy od gminy, jednak je wysokość nie powinna w 2021 roku przekroczyć 130,30 zł.
Podatek od psa można zapłacić w kasie gminy, przelewem na konto gminy lub u inkasenta (jeśli gmina wyznaczy odpowiednią osobę do ściągania podatku).
Często gminy przeznaczają pieniądze z podatków od psa na inicjatywy mające na celu ułatwienie właścicielom psów życia, np. dystrybutory na woreczki na psie odchody, itp.
WP
Czytaj dalej:
Komentarze
Pokaż komentarze (5)