Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska poinformował o nielegalnym transporcie odpadów z Niemiec do Polski. Wiceminister potwierdził, że odpady zostały przewiezione do 30 miejsc w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.
- W wyniku działań Inspektorów Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim ustalono na terenie województw lubuskiego i zachodniopomorskiego znajduje się ponad 30 lokalizacji, gdzie trafiały w sposób nielegalny odpady z Niemiec – powiedział wiceminister Ozdoba.
Kamienie i gruz z Niemiec do Polski
20 kwietnia 2021 roku funkcjonariusze Urzędu Celnego wraz z Inspektorami Inspekcji Ochrony Środowiska zatrzymali wytypowane na podstawie wspólnych ustaleń cztery transporty odpadów z Niemiec do Polski. Przedsięwzięcie jest nielegalne.
- Przedmiotem transportów były odpady w postaci ziemi wymieszanej z kamieniami, gruzem i innymi zanieczyszczeniami. Transporty odbywały się bez jakiegokolwiek oznaczenia pojazdów i dokumentów wymaganych przy międzynarodowym przemieszczaniu odpadów – zaznaczył minister Ozdoba.
W wyniku zatrzymania Inspekcja rozpoczęła kontrolę w firmie transportującej odpady. Ustalono ponad 30 miejsc w dwóch polskich województwach, dokąd były kierowane ciężarówki. Trwają czynności mające na celu oszacować liczbę transportów z naszej zachodniej granicy.
O ustaleniach Inspekcji Ochrony Środowiska została poinformowana strona niemiecka.
Niemcy muszą zabrać z Polski swoje śmieci
Wiceminister Ozdoba poinformował także, że wysłano pismo do niemieckiego ministerstwa środowiska w celu zabrania z terytorium Polski wszystkich nielegalnie przetransportowanych odpadów.
Inspekcja złożyła także zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Słubicach o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu polegającego na nielegalnym przywiezieniu odpadów z terenu Republiki Federalnej Niemiec do kilku lokalizacji na terytorium RP.
Równolegle prowadzone są działania przez organy ścigania w Niemczech. Niemieckie media informują o zatrzymaniu 29-letniego mężczyzny z Berlina. Ma mu być postawiony zarzut nielegalnego obrotu odpadami. Podejrzanego aresztowano na gorącym uczynku, gdy przyjmował zlecenie.
Zaostrzenie kar za wykroczenia przeciw środowisku
- To pokazuje, że konieczna jest dalsza zmiana strukturalna i prawna w celu jeszcze większego uszczelnienia rynku obrotu odpadami w strumieniu międzynarodowym – oznajmił Jacek Ozdoba z resortu klimatu i środowiska.
Nowelizacja Kodeksu karnego ma m.in. zaostrzyć kary za przestępstwa środowiskowe. Ministerstwo proponuje 10 zamiast 5 lat pozbawienia wolności. Jak dodał Ozdoba więcej uprawnień ma dostać również Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Polsce.
Czytaj też:
Inne tematy w dziale Rozmaitości