Polska chwalona na łamach "Handelsblatt" za wzrost gospodarczy.
Polska chwalona na łamach "Handelsblatt" za wzrost gospodarczy.

Tak niemiecki dziennik chwali gospodarkę Polski. "Potęga kontynentu"

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Ekonomiczny dziennik z Niemiec "Handelsblatt" mocno zachwala pozycję gospodarczą Polski w Europie Środkowo-Wschodniej. Nazywa kraj wybijającą się potęgą gospodarczą, która rozwija się nawet szybciej od państw zachodnich.

"Kiedy Oliver Hermes mówi o Europie Wschodniej, szybko wpada w zachwyt" - czytamy w "Handelsblatt". "Region ten jest ponownie lokomotywą gospodarczą dla niemieckiej gospodarki" - stwierdził przewodniczący komisji ds. stosunków gospodarczych z Europą Wschodnią i szef dortmundzkiego producenta pomp Wilo, cytowany na łamach gazety.   

Zobacz też:


Polska potęgą kontynentu

W pierwszym kwartale 2021 roku niemiecki handel z 29 krajami partnerskimi Komisji wzrósł o 6,7 proc., czyli trzykrotnie szybciej niż cały niemiecki handel zagraniczny. I Hermes jest przekonany: "Ten proces (...) będzie tylko przyspieszał".

Polska stała się trzecim co do wielkości dostawcą dla Niemiec po Chinach i Holandii, wyprzedzając USA. Cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej - Polska, Czechy, Węgry i Słowacja - wszystkie ważne nie tylko dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, uzyskały większą wymianę handlową z Niemcami niż Chiny czy USA.

"Zwłaszcza Polska, Węgry i Rumunia są uważane za potęgi kontynentu" - twierdzi "Handelsblatt". "W tym roku wzrost gospodarczy w tych trzech krajach wyniesie od pięciu do sześciu procent. Średnia dla strefy euro wynosi 4,3 proc. W roku pandemii kraje Europy Wschodniej straciły od 2,7 proc. (Polska) do 5 proc. Strefa euro spadła o prawie 7 procent".

Zdaniem "Handlesblatt" na wielką uwagę zasługuje to, że "silna gospodarka i silny rynek pracy nie są wynikiem polityki ratunkowej państwa. O ile dług państwowy strefy euro już dawno osiągnął poziom produkcji (102 proc., wzrost o prawie 15 punktów procentowych w porównaniu z 2018 r.), to dług publiczny w Polsce i Rumunii wynosi nieco ponad 50 proc., na Węgrzech 77 proc.".

Niemiecka gazeta przypomina: Polska wyprzedziła Czechy jako kraj o najniższej stopie bezrobocia w UE (3,1 proc.). "Gospodarka nad Wisłą dynamicznie się rozwija: produkt krajowy brutto nadal będzie rósł o 4,8 proc. w 2022 r. - oceniają ekonomiści Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR)" - podano.  

Co zagraża naszej gospodarce?

Oszczędności gospodarstw domowych i przedsiębiorstw "wpływają obecnie z powrotem do konsumpcji, a w szczególności do inwestycji, które w pierwszym kwartale 2021 roku wzrosły o 15,4 procent kwartał do kwartału. Do tego dochodzi gwałtowny wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych i poprawiający się popyt zagraniczny" - zauważa "Handelsblatt".

Jednak siła Polski wynika, zdaniem dziennika, "również z silnego wsparcia ze strony UE: kraj ten otrzymał już najwyższe sumy miliardów z puli funduszy europejskich".

Podstawą sukcesu Polski jest "liberalna, prorynkowa polityka gospodarcza oraz silna wiara zarówno w dyscyplinę budżetową, jak i wzmocnienie konkurencji w Unii Europejskiej" - mówi Hermes.

Nie tylko superlatywy polskiego rozwoju gospodarczego dostrzega redakcja "Handelsblatt" - podkreślono, że ekonomistów niepokoi przede wszystkim kryzys demograficzny i wynikający z niego brak wykwalifikowanych pracowników. "Jednak, zdaniem EBOiR, Polsce udało się do tej pory przyciągnąć wystarczającą liczbę wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy i Białorusi" - wspomina dziennik. 

Czytaj więcej: 


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Gospodarka