PKN ORLEN, PGE, PERN, LOTOS, LOT, Azoty, PZU, PGNiG, KGHM, JSW, Enea, Totalizator Sportowy - spółki, w których udziały ma Skarb Państwa, aktywnie pomagają w walce z koronawirusem. Zobacz, co robią.
PKN ORLEN
Fundacja PKN ORLEN przeznaczy 6 mln złotych dla placówek medycznych - zapowiedział prezes koncernu paliwowego Daniel Obajtek. Oprócz tego, koncern maksymalnie obniży ceny paliw - benzyny 95 i oleju napędowego.
W zakładzie spółki zależnej Orlen Oil w Jedliczu uruchomiono produkcję płynu wirusobójczego do dezynfekcji rąk. Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie uruchomiono kolejną linię produkcyjną. Płyn jest dostępny na stacjach benzynowych Orlenu.
We wtorek koncern rozpoczął akcję pomocy kierowcom, którzy po wprowadzeniu kontroli na granicy niemiecko-polskiej utknęli w wielokilometrowej kolejce. Kierowcy otrzymują kanapki, batony, wodę, soki i napoje energetyczne. Akcję koordynuje ORLEN Deutschland - spółka, która prowadzi sieć stacji paliw Grupy ORLEN w Niemczech. Akcja jest prowadzona w koordynacji z MSWiA, MSZ i strażą graniczną.
PGE
PGE Polska Grupa Energetyczna przekaże 5 mln złotych na wsparcie działań zmierzających do ustabilizowania sytuacji w służbie zdrowia w związku z eidemią COVID-19.
PERN
Krajowy operator systemu rurociągów i magazynów paliw płynnych - PERN S.A. - za pośrednictwem swojej fundacji przekaże ponad 1 milion złotych na walkę z epidemią.
LOTOS
Na poprawę jakości leczenia koronawirusa spółka przeznaczy 5 mln złotych. - Lotos to firma odpowiedzialna społecznie, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć szpitale w walce z koronawirusem - mówi prezes zarządu Grupy Lotos Paweł Majewski.
Azoty
Grupa Azoty S.A. - przedsiębiorstwo z branży chemicznej - przekaże 3 miliony.
PZU
PZU S.A. wyda 6 mln złotych na niezbędny sprzęt medyczny. - Ufundowany przez nas sprzęt trafi w pierwszej kolejności do szpitali, które opiekują się zarażonymi koronawirusem - ogłosiła p.o. prezesa PZU Beata Kozłowska-Chyła.
Ubezpieczyciel zaopatrzy również policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej w specjalne kombinezony, maseczki, rękawice i płyny do dezynfekcji. PZU uruchomiło infolinię dla tych, którzy chcą uzyskać poradę ws. koronawirusa.
LOT
Polskie Linie Lotnicze LOT zaangażowały się w szeroką operację ściągania Polaków zza granicy. Akcja nazywa się #LotDoDomu.
Za przelot trzeba zapłacić. Cena zależy od miejsca, skąd obywatel musi zostać zabrany. Ceny wahają się od 400 do 800 złotych w przypadku krajów europejskich, natomiast podróże w dalsze regiony poza kontynent to koszt ok. 2 tysięcy złotych na osobę. Resztę kosztów dokłada polski rząd.
PGNiG
PGNiG – spółka zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej - pomoże kwotą 4 miliony złotych - poinformował prezes Jerzy Kwieciński.
KGHM Polska Miedź
Spółka zajmująca się wydobyciem miedzi podarowała 10 tysięcy specjalistycznych maseczek dla województwa dolnośląskiego i do dyspozycji resortu zdrowia. - Sytuacja związana z koronawirusem wymaga wspólnych działań. W KGHM ściśle współpracujemy z samorządami i urzędami centralnymi - mówi prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
Również KGHM rozpoczął produkcję płynu dezynfekującego do rąk.
JSW
Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej zasili konta śląskich szpitali kwotą 2 mln złotych. To placówki w w Raciborzu, Tychach, Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim. - Przekazanie pieniędzy to sprawa kilku dni. Być może nawet w tym tygodniu trafią fizycznie na konta szpitali - mówił prezes JSW Włodzimierz Hereźniak. Państwowa firma rozważa też dofinansowanie szpitali.
Enea
Spólka energetyczna Enea przekaże szpitalom 1,5 mln złotych. - W obliczu zagrożenia, jakim jest koronawirus, musimy działać odpowiedzialnie w trosce o zdrowie naszych klientów, pracowników i wszystkich Polaków - powiedział prezes Mirosław Kowalik.
Totalizator Sportowy
4 mln złotych - tyle podaruje Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej na zakup niezbędnego sprzętu medycznego do polskich szpitali.
GW, BG
Inne tematy w dziale Gospodarka