Pola Neis Pola Neis
1082
BLOG

Studzianki Pancerne - historyczne miejsce, teraz trochę zaniedbane

Pola Neis Pola Neis Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

 

 

Studzianki Pancerne (do 1969 Studzianki) to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim. W dniach  9-16 sierpnia 1944 r. rozegrała się tutaj bitwa pancerna IV Korpusu Gwardii i I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte z nacierającymi – niemiecką 45 Dywizją Grenadierów, 19 Dywizją Pancerną i Pancerno-Spadochronową Dywizją Herman Goering. Zwycięstwo radzieckich i polskich wojsk pozwoliło utrzymać przyczółek magnuszewski, z którego w styczniu 1945 r. ruszyła ofensywa wyzwalająca Warszawę, Łódź i Poznań.

Cicha, spokojna wieś

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1470 roku. Jan Długosz napisał wtedy: "Studzianki, wieś położona w parafii Leżenice". Pod koniec XVI wieku wieś miała około 90 hektarów i ...karczmę. Przez wieki był to teren spokojny, w jego okolicach doszło tylko do dwóch potyczek: podczas potopu szwedzkiego i w czasie Powstania Styczniowego. Jednak za sprawą wydarzeń z końca II wojny światowej wieś przeszła do historii. Bowiem w sierpniu 1944 stała się ona kluczową pozycją w bitwie o utrzymanie przyczółka warecko-magnuszewskiego.

Pomnik-mauzoleum

W 1964 roku, w 20. rocznicę bitwy odsłonięto pomnik-mauzoleum upamiętniający zażarte walki o Studzianki. Pomnik wykonano według projektu architekta Narcyza Szwejdzińskiego przy współpracy Włodzimierza Skolimowskiego. Na postumencie umieszczono tablice upamiętniające jednostki polskie i radzieckie walczące o przyczółek warecko-magnuszewski. Głównym akcentem pomnika jest czołg T-34/76 nr 217, którym podczas walk dowodził porucznik Mateusz Lach. Był to pierwszy czołg, który wjechał do Studzianek.

Miejsce to odwiedziłam nie tak dawno temu. Niestety nie było zbyt zadbane (co widać na zdjęciach).

Ciekawostka

Jak podaje Wikipedia, w Studziankach w 1960 urodził się Janusz Piechociński, polityk PSL, obecny wicepremier i minister gospodarki.

W okolicy warto zobaczyć:

- Pałac w Warce

- Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

- Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni Letnisku, gdzie pamiętają redaktora Zalewskiego 

Zobacz galerię zdjęć:

Pola Neis
O mnie Pola Neis

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Rozmaitości